Jos ensin kerron kuntotaustani. No olen säännöllisesti liikkunut oikeastaan 2 vuotta. Aloitin käymällä kuntosalilla kerran viikos. Lisäsin siihen lenkin ja lopulta kävin 3 kertaa viikos salilla ja saman verran lenkillä. Sillä oli ikäväviä vaikutuksia joten jaoin sen ohjelman kevyempiin ja raskaimpiin viikkoihin.
No pidän enemmän punttitreeneistä. Tavoite olis että näyttäisin enemmän lihaksikkaalta mut olis myös aika hyvä kunto. Sanotaan että cooper menis 2600. Joten kuinka paljon pitää juosta että sais tuollaisen kunnon? Riittäiskö 1-2 kertaa viikos? Entä minkä tyyppistä juoksua(hidasta ja pitkää vai nopeaa ja lyhyttä)? Onkos tuo muuten edes mahdollista jota mä haluaisin? Voiko siis saada sekä lihakset että kovan kunnon?
Osaisko joku?
3
437
Vastaukset
- Ave
Jos et nyt pysty " juoksemaan " cooperissa 2600 metriä, niin ei kunnossasi todellakaan ole kehumista ! 2600 tulokseen ei tarvitse mitään vetoharjoittelua tehdä, riittää kun juoksee vaikka 2-3 lenkkiä viikossa ja yhdellä lenkillä juoksee 15-20 minuuttia ripeästi (hengästyen)ja muut lenkit kevyesti. Jos ja kun "bodaat" salilla, sinun suhteellinen kestävyytesi heikkenee = lihakset kasvaa = vaativat enemmän happea = tulos heikkenee juoksussa.
- Nojoo
Jos 70 vuotias vetää Cooperis 2600 on se erinomainen tulos.
- tiiiimo
iällä ei ole väliä, 2500m pääsee kohtuu kevyellä reenillä!voit tehdä intervallivetoja lenkkiä kuntopiirejä. suosittelisin että alkaisit juoksemaan 3kertaa viikossa, 2 lenkkiä joiden pituus 30-40minja ja yksi pitempijoka kestää 60min tai yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15111359
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424296Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska372701Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041623Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?901473Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311406