Katsotaan yhdessä ajan kanssa rauhallisesti ajatellen miltä Suomen tulevaisuus näyttää.
Valtio on säätänyt orjatyölain, firmat leikkaavat työntekijöitä ja palkkaavat ilmaista työvoimaa.
Tämä maksaa valtiolle verotulojen menettämisen lisäksi tukien maksamista, mikä minulle on ihan sama, oikeastaan hyvilläni, mutta kertoakseni vain miten teillä Suomessa asuville tulee käymään.
Palkkojen leikkaamisestakin on alettu puhumaan, lomautuksista, työvoiman pihalle potkimisesta. Tällä hetkellä työttömiä on noin 250-300 000, mitä uuden lain jälkeen tulee käymään? Tilastoissahan se ei näy, budjetissa kyllä.
Työttömät vuodesta toiseen odottavat että se paikka aukeaa huolimatta siitä että mitä pidempään on työttömänä sen huonommin tulee menemään rahallisesti. Pitkäaikaistyöttömiä syrjitään ja heille on määritelty ihan oma nimikekkin, miksi palkata heitä kun voi ottaa ilmaisen harjoittelijan joka on ollut työttömänä 2 viikkoa?
Tämä ahdinko ei oikeasti tule korjautumaan ihan lähiaikoina, ellei jotain vallankumousta tapahdu.
Suosittelen ihmisiä vapauttamaan itsensä ajatustensa kahleista ja oletuksesta että olet valtiolle jotain velkaa tai velvollinen, eihän se oikeasti ole näin vaikka nopeasti ajateltuna sen kiistätkin. Ottakaa lentoliput Thaikkuihin sanokaa kavereille että täyttää lappuja sun puolesta ja nauttikaa elämästä sen sijaan että pyöritte samassa oravanpyörässä vuodesta toiseen. Onnellisuutta ei sitä kautta löydy valitettavasti, sen eteen saa tehdä vähän töitä.
Tarpeen vaatiessa työharjoittelupaikankin voi väärentää itselleen pyytämällä kaveria tai tuttua kirjoittamaan sinulle sopimuspaperit firman puolesta mutta päivääkään et ole siellä työskennellyt.
Mikä siinä maassa oikeasti viehättää? Mikä siinä maassa on niin erikoista että tänne jäädään asumaan? Minut Suomi teki vain epäonnelliseksi ja masentuneeksi, minun kohdalla aivan väärä paikka asua. Älysin lähteä ennenkuin on liian myöhäistä.
Miksi sen myöntäminen on niin vaikeaa?
kkaakkaa
0
159
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889