Naamani on suht kuosissaan enimmän osan kuukautta mutta auta armias kun menkat alkaa niin finnejä nousee joka yö! Mikähän tämmöiseen hormanaaliseen näppynaamaan auttaisi? Väitän ettei tällä ole juurikaan mitään tekemistä ihonpuhdistusaineiden tms kanssa koska tosiaan yleensä iho on suht kunnossa, ainoastaan hormonitoiminta (myös mm. raskaus) laukaisee finnit pintaan.
Ärsyttävät menkkafinnit!!
likka -73
102023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla sama ongelma. Eikä kyse ole siitä, että nousee vain muutama finni, vaan naama suorastaan kukkii, vaikka muuten lähes näppylätön onkin. Olen aikoinani akneen saanut Avitcidia ja sitä yleensä laitan menkkojen loputtua parin yön ajan ja näpyt lähtee nopeammin. Yleensä menee n. 3-4 päivää saada naama taas jotenkuten kuntoon menkkojen jälkeen.
En oikein osaa neuvoa tuon ongelman suhteen.
Mutta suosittelen kyllä,että käyttäisit ihonpuhdistusaineita muulloinkin kuin vain silloin kun iho kukkii.
Siis kasvovettä jokapäivä aamuin illoin,
päivä- ja yörasvaa päivittäin,
jonkinlaista kuorintaa 1-2 kertaa viikossa, sekä jonkinlaista naamiota 1-2 kertaa viikossa.
Itse esim käytän Lumenen puhdistavaa turve-kasvonaamiota.
Syväpuhdistaa ja kirkastaa ihoa.
Sitten käytän nivea visagen youngin syväpuhdistavaa kuorintaa.
Naamion laitan kerran viikossa, yleensä myös kuorin kerran viikossa joskus kahdesti.
Ja sitten nivean nuorelle iholle tarkoitettuja kasvovettä ja rasvaa aamuin illoin.
Mutta kun iho kukkii paljon, on tulhetuneita finnejä, silloin EI kannata käyttää kuorintavoidetta.Se vain pahentaa tilannetta.
Minulla ainakin auttoi jonkin verran kun vain rupesin säännöllisesti käyttämään kasvovettä... Ja etenkään aamurasvausta ei saa unohtaa.
Nykyäänhän monet gynekologit suosittelee että naiset ottaisivat kuukautiset vain n. 3-6 kertaa vuodessa. Tämä onnistuu hormonaalisella ehkäisyllä, esim. pillereillä tai renkaalla. Joten jos ne finnit vaivaa joka kuukausi niin siirrä menkkoja ja ota finnit vain joka toinen tai kolmas kuukausi. Auttaa ainakin vähän!
Kaikenmaailman ideoita! Miksi ihmeessä kuukautisia pitäisi lykätä???
Ihmekkös tuo että on lapsettomuutta kun leikitään hormooneilla miten sattuu!
Siksi että gynekologian erikoislääkärit niin suosittelee. Kuukautisethan on aikamoinen "kansantauti", monet naiset joutuvat olemaan päivän-pari pois töistä kuukautiskipujen, ripulin ym. oireiden takia, tai pystyvät tekemään töitä vain puoliteholla. Jotkut naiset ärtyvät tai tulevat surulliseksi PMS:n aikaan jne. Kropan kannalta ei ole väliä kuinka usein kuukautiset tulevat, kunhan vaan välillä muistaa "tyhjentää" itsensä. Sekä naisten hyvinvoinnin että yhteiskunnan hyvinvoinnin takia kannattaisi ottaa kuukautiset harvemmin.
Itselläni kuukautiset 6 viikon välein ja hyvin menee. :)
Kyllä tuo on ihan normaalia. Olen 19, elän vakituisessa suhteessa ja päästän menkat tulemaan tosiaan ihan vain sen 4 kertaa vuodessa. Ei mitään ongelmia.
mulle gyne sanoi että kannattaa muistaa ettei naisilla entisaikaan ollut menkkoja niin usein kuin meillä, koska ennen naiset oli niin paljon raskaana ja imetti pitkään, mitkä tietty vähensi kuukautiskertojen määrää. ja nuorempina kuoltiin, vaikka vain 100 vuotta sitten.
siis todellakaan läheskään kaikki pillereiden käyttäjät ei siirrä menkkoja. mutta jos oireet on helvetilliset oksenteluineen (=työ- ja opiskelukyvyttömyys 25 päivän välein) niin siirto on suunnilleen ainoa järkevä tapa selvitä hengissä ja pysyä järjissään ja saada hommansa tehtyä!
tuskinpa lapsettomuus siirtelystä johtuu, vaan mm. siitä että raskaaksituloa lykätään pitkään opiskelun työn jne. takia. hedelmällisyyshän alkaa laskea jo n. 25-ikävuoden jälkeen.
Kun kävin ihonpuhdistuksessa, kosmetologi sanoi käyttävänsä aina ennen kuukautisia ultraääni ihonpuhdistushärveliä. kuulemma toimii.
KAIKKIIN finneihin Kuolleenmeren mutanaamiota( ei coiperosaan), mutta muuten.
Kuolleenmeren mutasaippuaa kannattaa käyttää päivittäin, ei tule finnejä niin helposti, kun se desinfioi ja syväpuhdistaa ja vielä luonnon aineilla!
Esim. La Cure sarjaa saa monista luontaistuotekaupoista, jos ei löydy, niin myös netistä voi tilata.