Kuinka rohkaista?

Klassinen ongelma: kuinka rohkaista miestä työpaikalla, niin että hän tietää, että todella olen kiinnostunut? Työpaikalla on vaikea alkaa nostelemaan hameen helmaa, kun ammatillinen uskottavuus kärsii. Mies on silti kiinnostunut, niin minäkin. Pitäisikö pyöriä koko ajan jaloissa ja hakeuta samaan tilaan? Vai pitäisikö tuoda itseään esille työasioiden kautta? En ole koskaa oppinut tuomaan esille itseäni. Pitkiä kuumia katseita kesken työpäivän kenties? Ujona tyttönä en uskalla tehdä aloitettakaan. Olisiko hyväksi havaittuja vinkkejä?
41537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älä ala huorailemaan. Mies voi katella muuten vaan. Anna olla

Äänestä
  • En ala huorailemaan, todellakaan en. Olen vaan saanut sellaisen tuntuman, että mies on kiinnostunut. Katsookin niin että navassa tuntuu! Ajattelin, etten ole selvästi osoittanut kiinnostustani ja siksi ehkä pitäisi antaa joku "merkki" jotten vaikuta jääkaapilta. Kaipa hän miehenä tekee aloitteen jos on riittävän kiinnostunut? Tuota katselua "muuten vaan" en tajua, en sitten ollenkaan - en minäkään nyt joka miehen silmiin ole jatkuvasti tuijottelemassa ja hymyilemässä!!! Ja tietäisipä sen hänen katseensa... Jos miehet vaan "katselee muuten vaan" tuolla tavoin, niin mistäs sen todelllisen kiinnostuksen sitten erottaa, kysympähän vaan!

    Äänestä

  • julmaa kirjoitti:

    En ala huorailemaan, todellakaan en. Olen vaan saanut sellaisen tuntuman, että mies on kiinnostunut. Katsookin niin että navassa tuntuu! Ajattelin, etten ole selvästi osoittanut kiinnostustani ja siksi ehkä pitäisi antaa joku "merkki" jotten vaikuta jääkaapilta. Kaipa hän miehenä tekee aloitteen jos on riittävän kiinnostunut? Tuota katselua "muuten vaan" en tajua, en sitten ollenkaan - en minäkään nyt joka miehen silmiin ole jatkuvasti tuijottelemassa ja hymyilemässä!!! Ja tietäisipä sen hänen katseensa... Jos miehet vaan "katselee muuten vaan" tuolla tavoin, niin mistäs sen todelllisen kiinnostuksen sitten erottaa, kysympähän vaan!

    "Kaipa hän miehenä tekee aloitteen jos on riittävän kiinnostunut? Tuota katselua "muuten vaan" en tajua, en sitten ollenkaan"

    Mies voi olla kinnostunut, mutta kynnys aloitteen tekemiseen voi olla suuri. Tällöin vihjeen tulee olla riittävän selkeä, jotta mies jäisi pyydykseen :)

    Äänestä

tai kysy suoraan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arkajalkainen kirjoitti:

Klassinen ongelma: kuinka rohkaista miestä työpaikalla, niin että hän tietää, että todella olen kiinnostunut? Työpaikalla on vaikea alkaa nostelemaan hameen helmaa, kun ammatillinen uskottavuus kärsii. Mies on silti kiinnostunut, niin minäkin. Pitäisikö pyöriä koko ajan jaloissa ja hakeuta samaan tilaan? Vai pitäisikö tuoda itseään esille työasioiden kautta? En ole koskaa oppinut tuomaan esille itseäni. Pitkiä kuumia katseita kesken työpäivän kenties? Ujona tyttönä en uskalla tehdä aloitettakaan. Olisiko hyväksi havaittuja vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu