Ei ole oikein auennut minulle miksi yhdistyneen Rovaniemen kaupungin ja maalaiskunnan yhteen valtuustoon valitaan peräti 75 jäsentä. Eihän niin paljon ole valtuutettuja edes paljon suuremmissakaan kaupungeissa. Oikea valtuuston jäsenmäärä olisi uuden Rovaniemen kokoisessa kaupungissa 51. Muuten todella hieno esimerkki muulle Suomelle tämä Rovaniemen kuntaliitos. Kertaheitolla muodostetaan 7000 neliökm kokoinen kunta kun muu Suomi tuskailee väistämättömän kuntaremontin edessä.
Miksi 75?
2
485
Vastaukset
- Cow how
Jonkinlaista lehmänkauppaa liitossopimukseen
liittyen. Ilmeisesti määrä tippuu myöhemmin.
Perusteltu esim. sillä että tiedonkulku on
tehokkaampaa kansalaisten suuntaan.
Hieman vain ihmetetyttää nuo mainokset joissa
täysin tuntemattomat naamat, joilta ei ole ainuttakaan esim. lehtikirjoitusta ovat yhtäkkiä
vaalien alla niin toimeliaita unohtuakseen taas
seuraaviin vaaleihin. Itse äänestän sellaista
joka uskaltaa ottaa kantaa medioissa ja
kertoo selvästi mielipiteensä. Joo-miehiä
ei valtuusto kaipaa mutta kyllähän kepu
niitä haalii tietysti. - Zägh
Siksi koska yhdistyminen vaatii muutosten edessä enemmän töitä. Seuraavaan valtuustoon tosiaan valitaan vähemmän edustajia.Mielestäni ei ole huono asia että meitä on edustamassa muutos vaiheessa enemmän edustajia. Onpahan erilaisia mielipiteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675