Kuka hullu oikeasti uskoo, että ihmisille olisi töitä, JOS vaan haluaisivat tehdä? Heh ja heh! Yllättäen löytyy kyllä ilmaistyötä TET-hengessä ja "harjoittelun" merkeissä. BUUUUAAAAAAH!
En anna töitä
Ilmainen?
3716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kapitalistin toiveuni on toteutunut. Duunarit kilpailee verissäpäin vähistä typaikoista. Koskee myös johtajia.
Viimeinen juna Suomesta sivistykseen ja inhimillisiin olosuhteisiin lähtee pian, hajanaisia paikkoja jäljellä.
Muutamalla alalla on ehkä jotain työvoimapulan tyyppistä. Mutta eipä se paljoa lohduta kun se ala on valovuosien päässä siitä omasta alasta. Ja osaksi se työvoimapula on työnantajasta johtuvaa. Esim. sairaanhoitajat menevät mielummin yksityiselle tai ulkomaille töihin. Tai sitten surkea palkka ajaa vaihtamaan alaa.
Toinen epäkohta joka sitten koskee lähes kaikkia aloja on se työn määrä. Työntekijöillä teetetään ihan mielettömiä määriä töitä. Stressi pukkaa päälle ja jos joku onkin kipeänä edessä on vielä isompi ongelma. Tuokin ongelma ratkeaisi jos palkattaisiin firman/viraston koosta riippuen lisää työntekijöitä. Työt saataisiin tehtyä ajallaan, työuupumus vähenisi -> sairaspoissaolot vähenisivät, työssä viihtyminen paranisi jolloin henkilökunnan viihtyvyys olisi parempi. Myös työttömien määrä vähenisi samalla.
Mutta eihän näin tehdä tarpeeksi suuressa mittakaavassa. Hyvänen aika, siinähän voitot pienenisivät! Sekin on ihan turhaa ininää ettei tekijöitä muka löydy. Eivät vain viitsi etsiä.
Työt ei lopu, mutta siitä työn tekemisestä ei pitäisi joutua maksamaan juuri mitään. Fiksua olisi rajoittaa yrityksiä käyttämästä hyväksi ilmaista työvoimaa. Niin kauan sitä tehdään kun se on mahdollista. Asiallisia harjoittelupaikkoja en vastusta. Vastustan vain niitä joissa on jatkuvasti joku uusi harjoittelija, eikä ole tarkoituskaan palkata siihen hommaan ketään.