Laitoin tämän jo terveys-palstalle mutta laitanpa tännekkin.Ongelmana on jäykkä nilkka, eli en saa jalkapöytää ojennettua suoraan sääreen nähden. Jalka on enemmänkin 90 asteen kulmassa säärtä kohden kuin sourassa.Asiasta ei yleensä ole minkäälaista haitaa mutta kysynpä kuitenkin. Eli onkohan kyse jonkinnäköisestä rakennevammasta vai korjaantuukohan asia venyttelemällä?
ps. minulla on joskus todettu lievä lättäjalka, mutten usko että se vaikuttaa tähän mitenkään
Jäykkä nilkka
3
597
Vastaukset
- toimii
Todennäköinen syy on, telaluun (sijaitsee kantaluun ja sääri-pohjeluiden välissä) lukko.
Jos olet joskus nyrjäyttänyt nilkan ja se on hieman turvoksissa, niin asia on lähes varma
Hakeudu kiropraktikolle, jäsenkorjaajalle tmv.
Kannattaa varmistaa ensin tekekeekö nivelkäsittelyjä nilkkaan. Normaali hieroja tai fysioterapeutti tuskin osaa/tietää.
Turvallista ja tehokasta, ainakin pääsääntöisesti- dsfhsdhsf
En kyllä koskaan ole nyrjäyttänyt nilkkaa ja se on ollut yhtä jäykkä niin kauan kuin muistan.Mutta itsekkin olen kyllä tullut enemmän siihen johtopäätökseen että liikerata stoppaa juuri jonnekkin luihin kantapäässä, kuin "siteitten" jäykkyyteen jalan etupuolella. Pitänee käydä tällaisella kiropraktikolla.Lieneekö kallista?
- OMT
dsfhsdhsf kirjoitti:
En kyllä koskaan ole nyrjäyttänyt nilkkaa ja se on ollut yhtä jäykkä niin kauan kuin muistan.Mutta itsekkin olen kyllä tullut enemmän siihen johtopäätökseen että liikerata stoppaa juuri jonnekkin luihin kantapäässä, kuin "siteitten" jäykkyyteen jalan etupuolella. Pitänee käydä tällaisella kiropraktikolla.Lieneekö kallista?
fysioterapiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670