kun kaikki keinot on jo käytetty

tulevaex?

Mitä teemme, kun parisuhde ei toimi, vaan syyttelyä ja vakavaa riitaa syntyy herkästi mitä pienimmistäkin asioista. Kaikki mahdolliset keinot (parisuhdeneuvonta, pari- ja yksilökeskustelut yms.) ovat jo olleet käytössä tilanteen korjaamiseksi.

2

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käteen

      Muuttakaa erilleen joksikin aikaa. Laittakaa vaikka eropaperit vireille. Kuuden kuukauden harkinta aikana molemmat saavat rauhassa tahoillaan pohtia haluaako tuon jälkeen jatkaa yhdessä vaiko erillään. Samassa taloudessa ei pysty miettimään asiaa kunnolla eikä näe yksin asumisen todellisuutta. Käyttäkää hyödyksi tuo harkinta aika pohtimalla asiaa kunnolla järjen ja tunteen kanssa.

    • sanon

      meillä oli sama tilanne vajaa puolivuotta sitte.Laitoimme avioeron vireille tehtiin ositukset.Olimme ½vuotta tahoilamme mitimässä tilanetta,Eilen otin yhteyttä ex:ään ja kysyi et laitetaanko toinen vaihe eteenpäin vai mitä mieltä hän on.Keskustelimme asiasta ja päädyimme seuraavaan ratkaisuun meidän kohdalla jatketaan avioliittoa. silleen et molemmat asuvat omissa asunnoissa toistaiseksi.Ollaan kuitenkin normaalissa kanssa käymississä.Seki sovittiin et molemmat hoitavat omat menonsa.Harkinta aika on todella hyvä sinä aikana voi käydä asioita läpi ja tuntemuksiaan.Olen todella onnellinen tästä tilanteesta mikä nyt on.Toivon et tekin löydättä oikean ratkaisun asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4568
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      152
      3546
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1014
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      862
    Aihe