pakolliset työnhakukurssit?

todellako?

Onko työnhakukursseille pakko osallistua. Menin työkkäriin ja heti ehotettiin tätä kurssia, siis onko pakko suostua vai tuleeko karenssi

4

1271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aiempi ammatti virkailija

      Tiedote (taitaa olla tällä nimellä vielä nytkin) =ilmoitus itselle paikasta, jonne voisi hakea. Voi olla koulutus tai työpaikka.

      Osoitus =vastaava kuin edellinen, mutta pakollinen haettava, eli vaikkei pääsisikään niin pitää osoittaa hakeneensa. Yhtälailla voi olla koulutus tai työpaikka. Laiminlyönti johtaa karenssiin.

      Tiedote/ilmoitus voi olla ihan suullinenkin, useimmiten kirjallinen kotiin tuleva paperi. Ei ole niin virallinen.

      Osoitus on AINA kirjallinen.

      Eli tuo on ainakin vielä pelkällä ehdotusasteella, ei johda mihinkään vaikket menisikään. Ainut vain, että jotkut virkailijat tuntuvat olevan hyvinkin tarkkoja näissä ns. ehdotuksissaan. Monta ystävällistä kehoitusta jos laiminlyö niin voi alkaa äkkiä paukkua osoituksiakin. Itselleni oli aina ihan yksi ja sama mitä kukakin teki, mutta toiset katsovat tarkastikin mitä kukakin työtön tekee.

    • kohdallani

      työkkärin virkailija alkoi puhumaan kyseisestä kurssista ja tokaisin vastaukseksi että "joo, meillä käytiin läpi noita asioita koulussa äikäntunneilla". Virkailija oli sitten sitä mieltä, että kurssi ei ole minulle tarpeellinen

      • kävi niin...

        ...että vaikka kerroin, että meillä oli koulussa juuri käyty kaikki työnhakuun liittyvä ihan perusteellisesti läpi, niin silti työkkärin täti sanoi, että se on kaikille jossain välissä pakollinen! Kävin sen sit alta pois, vaikka ihan samat jutut siellä käytiin, kuin koulussa hieman aiemmin...


    • Uustyötön

      Työnhakukurssi on luultavasti pakollinen, mutta jos lähdet ennakkoluulottomasti liikkeelle, voit yllättyä positiivisesti. - Ainakin minulle kävi niin.

      Päätin tutustua systeemiin avoimin mielin, kun jouduin työttömäksi. Ajattelin, että omien kokemusteni perusteella olisin voinut ryhtyä vaikka opettajaksi sellaiselle kurssille. Iloiseksi yllätykseksi kuitenkin totesin saaneeni kurssilta paljon uutta tietoa tämän hetkisestä tilanteesta. Lait muuttuvat koko ajan, ja työtön voi helposti pudota ansaan luottaessaan terveeseen järkeen, jonka kanssa laki on monesti ristiriidassa. Nyt voin välttyä joiltakin ansoilta ja tiedän mistä kysyä tai hankkia uutta tietoa päätöksenteon tueksi.

      Olisin myös joutunut pitkään istumaan pc:n ääressä löytääkseni kaikki ne tiedot, jotka sain nyt valmiiksi tarjoiltuna. Netissä on niin paljon tietoa, että luotettavimpien ja parhaiden linkkien löytäminen ei aina ole helppoa. (Osan mielestäni hyvistä linkeistä laitoin galleriasivulleni.)

      Opettaja oli mukava ja asiantunteva, ellei hän jotain tiennyt, hän hankki kysymykseen vastauksen seuraavaksi päiväksi. Ryhmä oli heterogeeninen, 21-58 -vuotiaita, monet osasivat periaatteessa hoitaa omat hakemisensa ihan hyvin, toiset tarvitsivat paljon ihan käytännön apua ja opastusta alkaen kirjallisen hakemuksen ja cv:n kirjoittamisesta tai internetin käytöstä. Meillä oli myös paljon annettavaa toisillemme, ja viikossa ehti tutustua erilaisiin kuvioihin. Lisäksi saimme vielä 8 euroa/päivä ekstraa eli ravintolalounaan hinnan.

      En usko, että menettäisit mitään kurssille lähtemällä. Jos haluat itse olla aktiivinen, saat vastauksen kaikkiin mieleesi tuleviin kysymyksiin ja ehkä vielä jotain ekstraa.

      Tuskin viikon säännöllisestä päivärytmistäkään mitään haittaa on.;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      46
      5269
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1730
    3. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      133
      1700
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1619
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1335
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1230
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      24
      1160
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1077
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1028
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      877
    Aihe