Asun poikaystäväni kanssa neljättä, ollaan kolmikymppisiä. Erottiin vuosi sitten ja muutettiin erillemme, ja silloin tapasin toisen miehen, jonka kanssa deittailin muttei sitten mitään sen enempää. Tämä suhteenalku kaatui sitten molempien henkilökohtaisiin juttuihin, pelkoihin ja ongelmiin, ja minä ja ex (siis nykyinen) palattiin takaisin yhteen ja muutettiinkin myöhemmin taas saman katon alle. Nyt se toinen mies on ottanut taas yhteyttä, enkä ole halunnut kertoa miehelleni, ettei sille tulisi paha mieli. Eilen tapasin miehen, käytiin syömässä ja meillä oli ihanaa, siis tosi hauskaa, ei sen enempää.
Ongelma on se, että musta tuntuu että tunteeni tätä toista miestä kohtaan ovat kovin vahvat, tavallaan vahvemmat kuin miestäni kohtaan. Rakastan miestäni, mutta koska olen näiden vuosien aikana oppinut häntä rakastamaan, ei siksi että olisin rakastunut häneen silmittömästi heti ensitapaamisesta (kuten hän minuun). Toinen mies taas on heti alusta tuntunut aivan ihanalta, mutta toisaalta en tunne häntä kovin hyvin. Molempien kanssa perusarvot ovat kohdallaan, mutta tän toisen miehen kanssa meillä on myös paljon muuta yhteistä, kun taas mieheni ja minä olemme kovin erilaisia.
En tiedä, mitä tehdä. Aikuisten oikeasti, En haluaisi satuttaa ketään, enkä tiedä, onko siihen edes tarvetta. En tiedä, onko tämä vaan jotain typerää ihastumista, vai jotain isompaa kyseenalaistamista. Alan olla siinä iässä, että haluaisin kohta perheen, mutta haluan tehdä sen oikean ihmisen kanssa. Tai ehkä tällaisen hirviön pitäisikin olla yksin.
Kertokaa mitä mieltä olette, en voi puhua tästä kenellekään.
Mitä teen?
10
918
Vastaukset
- huokaus
mitä tekisis... intohimo vai tuttu ja turvallinen.. jospa vaan yksin olisi paljon helpompaa.
- menoa
jos teillä menee hyvin nykyisen kanssa, älä lähde pilaamaan kaikkea. vaikka nyt kaikki tuntuisi täydelliseltä uuden ihastuksen kanssa, se on vaan sitä alkuintoa. ei se vaihtamalla parane.
keksikää miehesi kanssa yhteistä tekemistä, sytyttäkää kipinä uudestaan. lopeta yhteydenpito ihastukseen. älä luovuta!- mutta
kyse ei ole siitä, että kipinä olisi sammunut, kaikki on oikeesti kaikin puolin todella hyvin. ongelma on lähinnä se, etten ole koskaan, en edes ihan alussa, ollut vama siitä, onko mies mulle oikea, sitä kipinää ei varmaan koskaan ole edes ollut. nyt kun ollaan oltu jo tarpeeksi kauan yhdessä, tiedän, että meidän yhteiselomme on kaikin puolin harmonista ja onnellista, mutta joku jossain mättää, kun vieläkin mietin muita. tunnen suunnatonta hellyyttä miestäni kohtaan ja arvostan ja rakastankin häntä ja kaikki seksiä myöten on kunnossa, MUTTA - enkä tiedä, mikä se mutta on...
- kokenut sen
mutta kirjoitti:
kyse ei ole siitä, että kipinä olisi sammunut, kaikki on oikeesti kaikin puolin todella hyvin. ongelma on lähinnä se, etten ole koskaan, en edes ihan alussa, ollut vama siitä, onko mies mulle oikea, sitä kipinää ei varmaan koskaan ole edes ollut. nyt kun ollaan oltu jo tarpeeksi kauan yhdessä, tiedän, että meidän yhteiselomme on kaikin puolin harmonista ja onnellista, mutta joku jossain mättää, kun vieläkin mietin muita. tunnen suunnatonta hellyyttä miestäni kohtaan ja arvostan ja rakastankin häntä ja kaikki seksiä myöten on kunnossa, MUTTA - enkä tiedä, mikä se mutta on...
Koskaan et voi olla varma siitä, onko joku sinulle "se oikea". Itse uskon ettei sellaista edes ole olemassakaan!
Oikea ja paras suhde muodostuu siitä, että kumpikin sitoutuu panostamaan suhteeseen täysillä. Kyse on luottamuksesta ja tahdosta.
Joidenkin ihmisten kanssa tuntee kipinää, joidenkin ei. Mutta kipinöinnillä ei ole mitään tekemistä parisuhteen onnistumisen kanssa.
Varsinkin vuosia kestävässä suhteessa saa varautua siihen, että tulee pitkiäkin kausia jolloin kipinöitä ei ole lainkaan ilmassa. Samalla saa varautua siihen, että parisuhteen aikana kohtaa myös ulkopuolisisia ihmisiä joiden kanssa voi tuntea kipinöintiä. Ja on aivan luonnollista myös, että joskus miettii muitakin kuin sitä kumppaniaan. Sitä tapahtuu varmasti ihan kaikille, jotka eivät ole ihan kokonaan sulkeneet itseään ulkomaailmalta.
Älä siis mieti turhia muttia, vaan sitoudu onnelliseen ja harmoniseen parisuhteeseesi ja anna tunteittesi virrata vapaasti kuten niiden normaalisti kuuluukin. Anna kipinöiden tulla ja mennä, nauti niistä sisimmässäsi, mutta älä tee mitään sellaista mikä horjuttaisi sinun ja miehesi välistä luottamusta.
- ///
Miksi ihmisen taytyy olla hirvio pystyakseen olemaan yksin!?
Sinu kohdalla se olisi kaikkein parasta. Anna nykyiselle miehellesi tilaisuus hakea aviokumppani vertaisestaan naisesta.
Sina jo tiedat ettet ole se. Miksi siis kiusata hanta ja itseasi.
Ole aivan omillasi ja kokoa itsesi kasaan yksin. Tieten tahtoen hankkiessa kaikenlaisia laheissuhteita on hyvin rikkovaa. Siita ei kukaan hyody. Vetaa siihen viela tunteet mukaan on niin kovin epareilua ei vain sinua itseasi kohtaan vaan myos muitakin osapiolia kohtaan.
Joten jos oikei todella haluat rakentaa jotain kaunista ja pysyvaa, jata kumpikin mies , kokoa itsesi ja aloita alusta etsien tositarkoituksella aivan uutta seuraa, omalaisista ihmisistasi.- vastauksestasi
se on viileän järkevä ja olen kanssasi samaa mieltä. en vaan ole ihan varma, pystynkö siihen. no, vuoden päästä fyysinen ero kumpaankin on kuitenkin edessä, kun lähden ulkomaille. ehkä vaan sinnittelen siihen saakka...
- iisamiisa
vaikuttaisi hieman siltä että et ole ihan täysillä mukana tuossa avosuhteessa exäsi kanssa. Miksi päätitte palata yhteen? oliko tunteet todella vahvat (=tämä on todellakin elämäni mies) vai oliko se vain ns.helppo ratkaisu (pois yksinäisyydestä tuttuun ja turvalliseen /tämä on parempi kuin ei mitään suhdetta)?
Se että ylipäänsä päädyt treffeille toisen miehen kanssa kertoo kyllä minulle, että jotain on pahasti vialla avosuhteessasi. Toisaalta, ymmärrän kyllä täysin tuon tunteen ja uteliasuuden kenties vihreämpää ruohoa kohtaan.
Sinuna ottaisin aikalisän kummankin miehen suhteen. Ole vähän aikaa itseksesi, sitten tapaile vaikka kumpaakin (ilman seurustelusuhdetta, siis ihan vain viatonta tapailua). Luulisi että kun miehet ovat ikäänkuin samalla viivalla, osaat tehdä päätöksen.
Uskoisin että olet ehkä rynnistänyt liian nopeasti uudestaan asumaan exäsi kanssa, jos olet kuitenkin noin epävarma siitä että onko hän juuri se paras vaihtoehto sinulle. Siksi mielestäni ehkä kannattaisi harkita "peruuttamista" tapailuasteelle, kunnes oikeasti olet selvittänyt missä mennään. Tiedän että monet eivät hyväksy sitä että tapailee montaa miestä yhtä aikaa, mutta mielestäni se on ok, kunhan se on todellakin vain tapailua (eli ei hypätä samaan sänkyyn, joka tekee suhteeseen jo selviä paineita olla "exclusive").
Tietty tässä on sekin aspekti että millaisia riskejä olet valmis ottamaan. Jos haluat kokeilla millaista olisi sen uuden löydön kanssa, tietenkin riskeeraat nykyisen suhteesi. Toisaalta, jos tilanne on nytkin tuo avosi kanssa, uskotko että se siitä paranee, vai onko viimeistään muutaman vuoden päästä jompi kumpi teistä taas kolkuttelemassa muiden ovia...?
Toisaalta, elämä on lyhyt ja uskon että ainoa oikea tie on oman sydämensä seuraaminen. Sitä ääntä ei välttämättä kuule jos on liikaa hässäkkää ympärillä ja yrittää tehdä suuria päätöksiä liian aikaisin. Siksi ensisijaisesti sinun olisi päästävä johonkin ihan rauhassa miettimään mitä todella haluat elämältäsi/elämäsi mieheltä.- sinullekin iisamiisa
esitit tärkeän kysymyksen: miksi... siksi että mieheni tunteet minua kohtaan ovat aina olleet todella vahvat ja hän halusi palata yhteen ja teki kaikkensa sen eteen, enkä minä ollut tarpeeksi vahva sanomaan ei sellaiselle miehelle, joka on minua kohtaan niin hyvä kuin mieheni, ja jossa on paljon sellaisia piirteitä, joita rakastan. järjellä ajatellen mieheni ja suhteeni ovat aivan täydelliset, enkä voisi toivoa mitään muuta.
ongelma on se, etten minä varmaankaan koskaan olisi rakastunut mieheeni, ellei hän olisi niin kovasti yrittänyt saada minua rakastumaan itseensä. tämä toinen mies taas sulattaa minut vaan pelkällä olemisellaan(, mutta häneltä puuttuu se itseluottamus ja sisu, jolla mieheni valloitti minut).
ongelma ei olisi näin järin suuri, jos en asuisi mieheni kanssa. yhteen taas muutimme toisaalta siksi, että vietimme joka tapauksessa aikamme yhdessä, toisaalta käytännön sanelemista syistä.
tiedän, mitä haluaisin, jos se ei satuttaisi ketään. tiedän, että haluaisin tapailla sitä toista. tiedän, että olisin valmis luopumaan siitä tulevaisuudesta, joka minulla ja nykyisellä miehelläni voi tai voisi olla edessä, vain saadakseni tietää, millainen tuo toinen on. en kuitenkaan VOI, en VOI satuttaa miestäni ja jättää tai pettää häntä. en HALUA, että hän kärsisi enää enempää minun takiani. HALUAN olla hänelle hyvä ja tehdä hänet onnelliseksi, sillä sellainen hänkin on aina ollut minulle.
siksi sanon: voihan vee. - aika
sinullekin iisamiisa kirjoitti:
esitit tärkeän kysymyksen: miksi... siksi että mieheni tunteet minua kohtaan ovat aina olleet todella vahvat ja hän halusi palata yhteen ja teki kaikkensa sen eteen, enkä minä ollut tarpeeksi vahva sanomaan ei sellaiselle miehelle, joka on minua kohtaan niin hyvä kuin mieheni, ja jossa on paljon sellaisia piirteitä, joita rakastan. järjellä ajatellen mieheni ja suhteeni ovat aivan täydelliset, enkä voisi toivoa mitään muuta.
ongelma on se, etten minä varmaankaan koskaan olisi rakastunut mieheeni, ellei hän olisi niin kovasti yrittänyt saada minua rakastumaan itseensä. tämä toinen mies taas sulattaa minut vaan pelkällä olemisellaan(, mutta häneltä puuttuu se itseluottamus ja sisu, jolla mieheni valloitti minut).
ongelma ei olisi näin järin suuri, jos en asuisi mieheni kanssa. yhteen taas muutimme toisaalta siksi, että vietimme joka tapauksessa aikamme yhdessä, toisaalta käytännön sanelemista syistä.
tiedän, mitä haluaisin, jos se ei satuttaisi ketään. tiedän, että haluaisin tapailla sitä toista. tiedän, että olisin valmis luopumaan siitä tulevaisuudesta, joka minulla ja nykyisellä miehelläni voi tai voisi olla edessä, vain saadakseni tietää, millainen tuo toinen on. en kuitenkaan VOI, en VOI satuttaa miestäni ja jättää tai pettää häntä. en HALUA, että hän kärsisi enää enempää minun takiani. HALUAN olla hänelle hyvä ja tehdä hänet onnelliseksi, sillä sellainen hänkin on aina ollut minulle.
siksi sanon: voihan vee.Avauksessasi totesit:
"En tiedä, onko tämä vaan jotain typerää ihastumista, vai jotain isompaa kyseenalaistamista."
Ja nyt viimeisessä:
"tiedän, että olisin valmis luopumaan siitä tulevaisuudesta, joka minulla ja nykyisellä miehelläni voi tai voisi olla edessä, vain saadakseni tietää, millainen tuo toinen on. en kuitenkaan VOI, en VOI satuttaa miestäni ja jättää tai pettää häntä."
Niin pahalta kuin se varmasti sinustakin tuntuu, niin et voi tilanteessasi välttää satuttamasta avomiestäsi. Tietyssä mielessä kasaat entistä suurempaa "tuskan kekoa" koko ajan olemalla kertomatta tunteistasi hänelle (puhumattakaan toisen miehen kanssa treffeillä käymisestä!).
Tilanne ei parane sillä, että yrität väkisin pysyä hänen kanssaan suhteessa. Selvästi et sitä halua, vaan katsoa mahdollisuutesi tuon toisen miehen kanssa. Nyt kiireen vilkkaa kortit pöytään avokkisi kanssa ja omaa asuntoa etsimään! - kiitos taas
aika kirjoitti:
Avauksessasi totesit:
"En tiedä, onko tämä vaan jotain typerää ihastumista, vai jotain isompaa kyseenalaistamista."
Ja nyt viimeisessä:
"tiedän, että olisin valmis luopumaan siitä tulevaisuudesta, joka minulla ja nykyisellä miehelläni voi tai voisi olla edessä, vain saadakseni tietää, millainen tuo toinen on. en kuitenkaan VOI, en VOI satuttaa miestäni ja jättää tai pettää häntä."
Niin pahalta kuin se varmasti sinustakin tuntuu, niin et voi tilanteessasi välttää satuttamasta avomiestäsi. Tietyssä mielessä kasaat entistä suurempaa "tuskan kekoa" koko ajan olemalla kertomatta tunteistasi hänelle (puhumattakaan toisen miehen kanssa treffeillä käymisestä!).
Tilanne ei parane sillä, että yrität väkisin pysyä hänen kanssaan suhteessa. Selvästi et sitä halua, vaan katsoa mahdollisuutesi tuon toisen miehen kanssa. Nyt kiireen vilkkaa kortit pöytään avokkisi kanssa ja omaa asuntoa etsimään!kiitos kommenteistanne. oli pakko sanoa tämä asia jollekin tai jonnekin, koska kenellekään tutulle en halua puhua, minusta se olisi entistä törkeämpää.
luulen, että ratkaisun aika on todella käsillä ja uskon, että ratkaisu on kuvailemasi kaltainen. kortteja en kuitenkaan ihan paljaaltaan halua esittää miehelleni, ero sinällään on jo liian tuskallinen asia kenelle hyvänsä, eikä sitä suinkaan paranna se, että tietää tulevansa jätetyksi jonkun toisen takia. enkä ole edes ihan varma, onko kyse loppujen lopuksi siitä.
nyt haluan vain pitää nämä kaksi asiaa erillään, en halua niiden menevän päällekkäin.
nyt kysymys kuuluukin: miten eroan niin, että se tuottaa mahdollisimman vähän tuskaa miehelleni?
omg, olen varmasti hullu, heitän kauniin elämän roskikseen, puukotan rakasta selkään ja hyppään itse kuiluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934