Osaisiko joku asiantuntija neuvoa miten kannattaisi aloittaa kuntoilu jos sen päätarkoituksena on sekä kunnon kohottaminen että lihasmassan hankkiminen? En tiedä voinko pitää itseäni tosin täysin aloittelijana,koska ainakin erilaisten testien perusteella kuntoni olisi melko hyvä ja olen kuitenkin nuori,hoikka ja perusterve mies. En tosin harrasta mitään säännöllistä liikuntaa enkä silti tunne itseäni mitenkään erityisen hyväkuntoiseksi mutta toki ihan kohtalainen pohjakunto on. Kuntoilun tarkoitus olisi siis kohentaa ryhtiä ja hankkia sopivasti lihasmassaa, mutta ei toki mitään bodarivartaloa. Ja lisäksi kohentaa kuntoa siten että jaksaisi reippaasti suorittaa juoksu-ja hiihtolenkkejä useita kertoja viikossa ja osallistua ehkä kuntotapahtumiinkin. Kuinka saisi motivaation säilymään ja mikä olisi hyvä seurantatapa että huomaisi kehitystä tapahtuvan. Usein kuntoilu kaatuu juuri siihen että harjoittelusta katoaa mielenkiinto ja tulee tunne että ei tiedä onko kehittynyt ja ennenkaikkea tulee tunne ettei tiedä harjoitteleeko oikealla tavalla. Intoa olisi kyllä lenkkeillä vaikka melkein päivittäin ja tuntuu että esim. etunojapunnerruksia ym.lihaskuntoharjoituksia pystyisi periaatteessa tekemään melkein päivittäin,mutta silti eri kirjoissa ja ohjeissa neuvotaan harjoittelemaan vain muutamana päivänä viikossa että kehitystä tapahtuu. Joten mikä olisi oikea harjoittelutapa?
Olisiko neuvoja kunto-ohjelmaan??
2
379
Vastaukset
- Eunukki
Viestisi mukaan tähtäät enemmänkin kestävyyslajeihein (hiihto juoksu) Kestävyyslajeissa voi ja täytyy liikkua useimmin kuin 2-3 kertaa viikossa (bodarit ?) Mitä useammin sopiva harjoitusärsyke tulee sitä nopeampaa kehitys on. Täytyy tietysti huomioida lähtökohdat. Aloittelijalle 4-5 kertaa viikossa lienee maksimi (3 kertaa hiihtoa/juoksua) 2 kertaa kuntopiiriä salilla, eli ei pyritä "bodaamaan" lihaksia suuriksi ja huonosti happea sietäväksi, vaan yritetään parantaa suhteellista kestävyyttä sopivan pitkillä sarjoilla !
- Jupez
Ei kannata kumminkaan liikaa urheilla viikossa.
Kannattaa pitää palautuspäiviä, jotta lihakset palautuvat kunnolla suorituksesta ja kehittyvät. Toinen pointti on että, jos urheilee jotain samaa lajia liikaa ni voi kyllästyä, ja se ei enää maistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961