Olemme korviamme myöten toisiimme rakastunut nuorehko pari ja samalla toisemme miltei täydelliset vastakohdat. Tyttöystäväni on kotoisin suurkaupungista, jossa asukkaita on enemmän kuin koko Suomessa. Minä olen alunperin 3000 asukkaan maalaiskylästä. Hän on tummaverisempi, spontaani, energinen ja nopea kaikissa asioissa. Minä hyvin vaalea, tasainen, rauhallinen ja hidas kaikessa.
Kaikista eroistamme huolimatta koemme olevamme nimenomaan sielunkumppaneita. Olemme molemmat täysin varmoja, että rakkautemme säilyy ikuisesti emmekä voi viettää päivääkään kommunikoimatta toistemme kanssa etäisyydestämme huolimatta. Suunnitelmamme tulevaisuudesta ottaa luultavasti enimmäkseen paikkaansa täällä Suomessa ja osan ajasta hänen kotimaassaan.
Kaikella kunnioituksella en pidä mahdollisena vastaavanlaisia tunteita suomalaiseen naiseen. Ymmärrän suomalaisia naisia varmasti paremmin kuin muita, mutta olen aina saanut kokea varsin kylmän kohtelun jopa niiltä heistä, jotka ovat olleet kiinnostuneita minusta. Viettäessäni aikaa nykyisen tyttöystäväni kanssa noin pari kuukautta, tiesin hänet täydelliseksi minulle. Myös hän on sanonut samaa, joten olen todella onnellinen mies!
En siis näe kaukosuhteessakaan kahden eri kulttuuritaustasta kotoisin olevan ihmisen välillä mitään ongelmia, jos he vain tuntevat toisensa tarpeeksi läheisiksi ihmisinä. Etäisyydestä joutuu kaksi ihmistä kärsimään joskus paljonkin, mutta onneksi nykypäivänä toistensa tapaaminen on helpottunut ja maiden rajat ylittäviä muuttojakin on ymmärtääkseni jo kohtuullista järjestää.
Ulkomaalainen tyttöystäväni
16
2100
Vastaukset
- böndexy
Rakastuminen on aivojen kemiallinen epätasapainotila, joka menee kyllä ohi.
"Olemme molemmat täysin varmoja, että rakkautemme säilyy ikuisesti..."
Yhtä varmoja ovat esim. lähes kaikki, jotka menevät naimisiin, mutta todennäköisesti se ei tietenkään säily. Vaikka luuletkin, että juuri teidän välillänne on jotain ennenkokematonta ja jäljittelemätöntä, niin ei kuitenkaan ole.
"...emmekä voi viettää päivääkään kommunikoimatta toistemme kanssa "
Takuulla voitte, jos on pienikin pakko. Voit elää onnellisesti koko loppuelämäsi (ehkä ihan lähitulevaisuutta lukuunottamatta), vaikket enää ikinä kuulisi hänestä tai vaikka hän kuolisi huomenna.- ja katkeruus?
ta muuta????
- böndexy
ja katkeruus? kirjoitti:
ta muuta????
realismia.
- pessimisti?
böndexy kirjoitti:
realismia.
ihan sama juttu kelpaa myös suomalaisten kohtaan vai vaan ulkomaalaisten kohtaan?
- böndexy
pessimisti? kirjoitti:
ihan sama juttu kelpaa myös suomalaisten kohtaan vai vaan ulkomaalaisten kohtaan?
Realiteetit koskevat aina ja kaikkia. Kannattaa kuitenkin huomata, mihin kai rivien välistä viittasitkin, että suomalaisten tiettyjen ulkomaalaisryhmien kanssa solmimat liitot ovat paljon todennäköisemmin hajoavia kuin suomalaisten keskenään (tai muiden länsimaalaisten kanssa) solmimat litot? Faktaa sekin.
- Ich bin hier
ja katkeruus? kirjoitti:
ta muuta????
Tuskin oli kateutta, miksi olisi? Kirjoittaja vain selvensi pari realiteettiasiaa ja tunnetusti pitävät paikkansa. Noinhan sitä tunnetaan, kun rakastutaan.
- ..Ü
Minäkin olen rakastunut ulkomaalaiseen mieheen joka istuu ulkomaalaisessa vankilassa ja olen aivan varma että se on minulle se oikea. Paitsi tietysti jos se on jo kuollut.. tai jos sillä on jo vaimo. Mutta siihen asti, että tiedän sen, niin olen siihen kuollakseni rakastunut ja ihastunut. Ja kaikille voin sanoa, että jos se minut huolii, niin Suomeen tulee sitten yksi ulkomaalainen mies lisää (tai jos se ei onnistu, niin on yksi nainen Suomesta vähempänä).
Rakkaus on järjetöntä.. siihen ei tarvita kuin yksi pari ruskeita silmiä. Ja kaikki ulkopuoliset sanovat, että voi voi sua. Sillähän on hörökorvat (mitä sillä ei kyllä ole!). Sillähän on murhaajan katse (mitä sillä ei kyllä ole!) Sehän on ihan tavallisen näköinen (mitä se ei kyllä ole!) Minusta se on maailman suloisin ja ihanin mies mitä olen koskaan nähnyt. Ja vankilaankin joutunut varmasti pelkästä vahingosta!
Voi voi.. rakkaus on kamala asia! Mitä nopeammin siitä pääsee eroon sitä parempi. Mutta sitä ennen saan kärsiä vielä monen monituista päivää..
- Yolele
Rakkaus on ihana asia ja rakastuneet ihmiset saavat minut aina hyvälle tuulelle. Älä välitä kateellisista kommenteista vaan nauti suhteestasi. Toivottavasti sitä kestää hamaan ikuisuuteen saakka!
- Rakkaus
Kaikki on mahdollista. Ole valmis hyväksymään elämään muutoksia pelkäämättä niitä. Ole onnelinen.
- böndexy
No ei ole, kaikki ei todellakaan ole mahdollista, vaikka joku mielenhäiriössä voi niin kuvitellakin. Rakastuneelta ihmiseltä ei usein suju edes syöminen saati nukkuminen, joten hänen on turha kuvitella olevansa kaikkivoipa. Ei ole ihme, että useimmat avioliitot päätyvät eroon, kun niitä solmitaan silloin kun aivotkaan eivät toimi. Sama se olisi sitten mennä vaikka vegasissa kännissä naimisiin ensimmäisen vastaantulijan kanssa ja ihmetellä seuraavana päivänä, että mitä tapahtui, kun en olekaan onnellinen enää.
- Anger Management
böndexy kirjoitti:
No ei ole, kaikki ei todellakaan ole mahdollista, vaikka joku mielenhäiriössä voi niin kuvitellakin. Rakastuneelta ihmiseltä ei usein suju edes syöminen saati nukkuminen, joten hänen on turha kuvitella olevansa kaikkivoipa. Ei ole ihme, että useimmat avioliitot päätyvät eroon, kun niitä solmitaan silloin kun aivotkaan eivät toimi. Sama se olisi sitten mennä vaikka vegasissa kännissä naimisiin ensimmäisen vastaantulijan kanssa ja ihmetellä seuraavana päivänä, että mitä tapahtui, kun en olekaan onnellinen enää.
Rakkaus on sokea. Menee tutkimusten mukaan puoli vuotta viiva vuosi, että näkee kumppaninsa realistisesti. Tätä ennen nainen tai mies on ihana.
Muistan ensimmäisen suhteeni, ajattelin hänestä juuri noin. Söpöä.
Sitten mies kuoli auto-onnettomuudessa. :(
Niinkin voi tapahtua, vaan ei teille. :) - bidrali
Anger Management kirjoitti:
Rakkaus on sokea. Menee tutkimusten mukaan puoli vuotta viiva vuosi, että näkee kumppaninsa realistisesti. Tätä ennen nainen tai mies on ihana.
Muistan ensimmäisen suhteeni, ajattelin hänestä juuri noin. Söpöä.
Sitten mies kuoli auto-onnettomuudessa. :(
Niinkin voi tapahtua, vaan ei teille. :)Ikävää että sinulle kävi noin... tuli vain mieleen se, että jos tämä oli sinun ensimmäinen rakkautesi
tuliko siitä ainut laatuista kun hän kuoli ennen kuin siirryitte niin sanottuun "normaali avioliitton tylsään tottumukseen? (=D)"
Oletko ajatellut häntä paljon... suunnitellut mitä olisi voinut olla? Olet kuitenkin kirjoituksestasi päätellen jo päässyt tapahtuman yli... voitko enää tapahtuman jälkeen sitoutua "helposti", vai pelkäsitkö menettäväsi seuraavankin rakkautesi jossain onnettomuudessa(monestihan ihmisten pelko sitoutua juontuu menettämisen pelosta, ei uskalleta kesyttää ta kesyyntyä, koska toisesta tulee silloin erityinen ja tärkeä ja kun ei sitoudu ei ole mitään erityistä mitä menettää.
(Sama omaisuudessa, ei auta säästää koko elämäänsä kun mitään ei saa kuollessa mukaan(tosin muille voi myöhemmin olla omaisuudesta iloa perinnön muodossa.))
- Saman kokenut
Rakastumiseen kuuluu monta eri vaihetta. varsinkin alkuvaiheeseen kuuluu se, että tuntee voimakkaita samankaltaisuuden tunnetta rakastumisen kohteeseen. Asiaa auttaa se, että alussa pystyy toiselle antamaan itsestä normaalia "siloitellumman kuvan" ja pitämään ne huonot ja vaikeat puolet piilossa. Ilmeisesti te olette juuri nyt tuossa vaiheessa.
Kun suhde etenee, niin normaalisti jossakin vaiheessa tulee "rekyyli" ja alkaakin huomata ne toisen huonotkin puolet samoin eroja kulttuurissa yms. asioissa. Syntyy pettymyksen ja hämmennyksen tunteita kun odotukset ja haavekuvat eivät toteudukaan.
Vasta yhdessä asuminen ja yhdessä oleminen riittävän kauan paljastaa todellisen luonteen ja myöskin sen, miten pari sopii yhteen arjen tasolla.
Toivon teille mitä parhainta onnea ja menestystä, mutta vastaavassa tilanteessa aiemmin olleena ja myöhemmin eronneena muutama neuvo kuitenkin:
- Tutustukaa rauhassa ennen kuin menette naimisiin. Asukaa minimissään vuosi yhdessä ennen sitä (jos se naisen kulttuurin puolelta vain on mahdollista).
- Viisumin taikka oleskeluluvan saanti Suomeen voi olla naisellesi hyvin vaikeata, mikäli ette ole naimisissa (ja joskus silloinkin). Kannattaa vierailla puolin ja toisin mahdollisimman paljon ennen senllaisen hakemista ja esittää UVI:lle kaikki mahdolliset todisteet siitä, että olette tunteneet jo pidempään ja suhteenne on jatkuva ja kiinteä.
- Ota selvää naisesi maasta ja tapa- yms. kulttuurista. Lue kirjoja, etsi tietoa verkosta ja juttele saman maalaisten kanssa tai heidän kanssa naimisissa olevien suomalaisten kanssa. - Tuoppi
Onnea vaan yhteiselle tulevaisuudelle! Se voi mennä hyvin tai sitten ei. Kukaan ei koskaan tiedä miten elämä heittelee. Ei siinä näyttele pääosaa mistä maasta vaimo tai mies on. Tunnen aviopareja eri kulttuureista jotka ovat olleet naimisissa 20 v ja edelleen rakastuneita. Onnea!
- ChocolateLady
kiva juttu ;) onnee vaa :) ja toivottavasti rakkautenne säilyy ikuisesti =)
- että onko
sitä ikuista rakkautta olemassa. Minä sanoisin, että ikuinen sitoutuminen. Ikuinen rakkaus voi loppua ensimmäiseen riitaan, mutta sitoutuneessa liitossa ei. Itse ainakin käyn kyläilemässä erään avoparin luona, jotka ovat olleet yhdessä jos ainakin 30 vuotta ja joka kerta saavat aikaseksi kinaa jostakin asiasta. Ja en voi olla nauramatta/hymyilemättä kun sitä kuuntelen. Ü (Samaa en kyllä tekisi kenenkään muun pariskunnan kohdalla..) Haukkumista puolin ja toisin ja loppujen lopuksi riitaa sulaa kompromissiin ja sopuun. Kadehdittavaa.. Itse olen liian tulista sorttia, joten tarvitsisin pitkäpinnaisen miehen ja mistä sellaisia löytyy..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961