Kun täällä on pinnalla nyt nuo koulu- ja sosiaalipuolen probleemit, niin mitkä ovat mielestänne ne velvollisuudet, jotka kunnan tulee toimittaa? Kuuluuko kirjastopalvelut ns. tärkeisiin kunnan palveluihin? Tarvitseeko ihminen kunnan kustantamaa kaupunginteatteria? No Kommarikemissä teatteri on aitoon sosialistimeninkiin tietysti tärkeä. Pitäähän työläisellä tarjota sivistystä. Pitääkö kunnan tarjota estetiikka esim. puistoissa? Onko se oikeasti tärkeää? Voiko sitä syödä?
Kunnan tehtävät
3
429
Vastaukset
- kutakuinkin
Kunnan tehtävät ovat mielestäni(tämä on mielipide, ei mikään fakta tai jossain sovittu määritelmä) seuraavia. jotain varmaan unohtuu luettelosta.
Koulutuspalvelut, terveydenhoitopalvelut, kirjastopalvelut, kaavoittaminen, turvallisuuspalvelut,(palo- ja poliisilaitos,puhtaanapito, ja kehitysohjelmat.
esittämiisi pointteihin vastaan, että Tornion kokoinen kaupunki ei kaupungiteatteria tarvitse, liian kallis, Torniollahan sellaista taida olla, vaikka sellainen kyltti on ollut olemassa. Kyllä kunnan tehtäviin kuuluu myös pitää kunta siistinä, joten se on vastuussa kunnan estetiikasta. Tämä ei tarkoita kuitenkaan, että olisi hankittava valtavat määrät taidetta puistoja koristamaan, hyvin hoidetut puistot riittävät.
Kunnantehtävä ei ole elättää valtaisaa ja turhaa byrokratiaa, eikä pitää yllä suojatyöpaikkoja päättäjien kavereille, tässä asiassa vihathousu on täysin oikeassa.- vielä unohtu
kulttuuripalvelut, jonkulaiset kuuluvat myös kunnan tehtäviin.
pahoittelen, että tekstistä tuli vähän sekava, duunaria väsyttää. Toivon, että siitä tolkun ottaa. - Rynkytti
vielä unohtu kirjoitti:
kulttuuripalvelut, jonkulaiset kuuluvat myös kunnan tehtäviin.
pahoittelen, että tekstistä tuli vähän sekava, duunaria väsyttää. Toivon, että siitä tolkun ottaa.Kemissä niiden kulttuuripalvelujen raja on vaan hämärtynyt ja pahasti. Teatterista ei välitetä paskaakaan, kirjastossa saa lainata vain vanhoja opuksia koska uusia ei oo eikä tuu. Kesällä täällä ei ole mitään järkevää tapahtumaa jota voisi sanoa kulttuuriksi. Ja talvella näiden idioottien limalinna ei ole mitään kulttuuria. Sitäpaitsi teatteriväki ois joutilas laittaan sen limalinnankin pystyyn ja vain sellaiseksi jossa on teatteria , EI JUOPOTTELUA JA KIRKON ölinöitä. Enkä vielä ole nähnyt oikeaa tietoa siitä mitä kyseinen lumilinna on tuonut kuntalaisille, MUSTAA VALKOISELLA VIRALLISELLA PAPERILLA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016299
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h814859Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1013122Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302952Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262175Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191566Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371131Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?921130Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311046- 48824