Miesten ja naisten kasvojen ominaispiirteethän eroavat melkoisesti toisistaan: miehillä on yleensä jyrkemmät kasvonpiirteet ja naisilla tasaisemmat. Näin ollen naisten kasvoilla on vähemmän piirteitä, kuin miesten, jolloin heistä ei voi mitenkään löytyä yhtä paljon hyvännäköisiä.
Miesten jyrkkiä ja naisten tasaisia piirteitä voidaan verrata kahteen luontomaisemaan, joita katsotaan maanpinnalta. Naisten "maisema" on melko tasainen, koska korkeuseroja on melko vähän. Puita, pensaita ja muita yksityiskohtia on myös harvassa. Miesten "maisema" on puolestaan täynnä yksityiskohtia: korkeuseroja on paljon ja puita, pensaita sekä muuta katseltavaa on myös runsaasti. Meikkaamallahan naiset juuri korostavat kasvojaan, eli pyrkivät luomaan valheellisen harhakuvan siitä, että kasvoilla olisi enemmän piirteitä.
Eräässä tutkimuksessa koehenkilöinä toimiville naisille näytettiin miehen kasvokuvaa edestä päin kuvattuna. Miehen kasvoja lähdettiin muokkaamaan tietokoneella maskuliinisemmiksi ja naisia pyydettiin ilmoittamaan, milloin mies oli tarpeeksi seksikäs, jotta he haluaisivat mennä välittömästi sänkyyn hänen kanssaan. Naiset valitsivat yksimielisesti kuvan, jossa mies oli erittäin maskuliinisen näköinen.
Tämän jälkeen saman miehen kuvaa alettiin muokata toiseen suuntaan pehmentämällä eli vähentämällä piirteitä. Toisin sanoen miehestä tehtiin vähemmän maskuliinisen ja enemmän feminiinisen näköinen. Nyt naisia pyydettiin valitsemaan mies, jonka kanssa he haluaisivat perustaa perheen. Naiset valitsivat yksimielisesti aiempaa selvästi feminiinisemmän, eli lapsekkaamman näköisen miehen.
Tutkimus osoittaa, että maskuliiniset piirteet tekevät ihmisen kasvoista kauniit, haluttavat ja seksikkäät, kun taas piirteitä vähentämällä eli pehmentämällä ihminen tulkitaan vähemmän puoleensavetävämmäksi. Kasvot ovat tietenkin vain osa kokonaisuutta, mutta silti hyvin tärkeät ihmisten valitessa seurustelukumppania.
Ei ole varmasti mikään uutinen, että suurin osa miehistä katsookin naisessa enemmän vartaloa kaulasta alaspäin, koska yleensä katseltavaa löytyy sieltä enemmän, kuin kasvoista.
Kasvojen symmetria
9
1030
Vastaukset
- näköinen tallaaja (m)
nämä seksi/perheenperustamis partnerit eivät ikinä mene yksiin tieteellisten kokeiden kanssa. ;-)
- puhetta
symmetrista vaan topografiasta.
Ehkä sun kannattaa ensiyönä ihan nukkua, eikä pohtia niitä näitä. - kaunis nainen
Mainitsemassasi tutkimuksessa kysyttiin naisilta, millainen mies heihin vetoaa. Ei voi vetää suoria johtopäätöksiä, että miehet valitsevat samoilla kriteereillä. Itse olen lukenut tutkimuksen, jossa kysyttiin miehiltä, millainen nainen heihin vetoaa. Suurin osa miehistä piti "lapsellisia" piirteitä omaavista naisista: pyöreät kasvot, isot silmät, pieni nenä jne.
Itse taidan sitten kuulua sinun ihailemaasi naisryhmään, jolta löytyy "korkeuseroja". En ole söpö, vaan voimakaspiirteinen;)- Komea mies
"Mainitsemassasi tutkimuksessa kysyttiin naisilta, millainen mies heihin vetoaa. Ei voi vetää suoria johtopäätöksiä, että miehet valitsevat samoilla kriteereillä. Itse olen lukenut tutkimuksen, jossa kysyttiin miehiltä, millainen nainen heihin vetoaa. Suurin osa miehistä piti "lapsellisia" piirteitä omaavista naisista: pyöreät kasvot, isot silmät, pieni nenä jne."
Suurin osa miehistähän keskittyykin naisen vartaloon kaulasta alaspäin. Jos naiset eivät meikkaisi, heidän suosionsa tippuisi varmasti melkoisesti. En ole koskaan ymmärtänyt miehiä, joille riittää, että nainen on meikattuna kaunis. Itse en halua seurustella valheellisen "sotamaalauksen" kanssa. :)
- mene pois
Aina tämä sama mies kertoo näitä pöhköjä ideoitaan. Miten niin miehillä on jyrkemmät kasvonpiirteet kuin naisilla? Miehethän ovat suurin osa lanttupäitä ja isonenäisiä ja naiset sirokasvoisempia. Tämä on näitä sinun omia huuhaatutkimuksiasi. Sinun palstasi on homojen palsta, koska ihannoit miehiä niin paljon.
Haluttavuus ja seksikkyys miehessä tulee käyttäytymisen ja älykkyyden avulla. Ulkonäkö on vain yksi osanen ja siksi sinä et menestykään naisten kanssa ja valitat täällä, että komea mies ei kelpaa. Tyhmä mies ei kelpaa kenellekään! Sinulla on ulkonäkökompleksi.- Komea mies
"Miten niin miehillä on jyrkemmät kasvonpiirteet kuin naisilla?"
Jos sinulla on normaali näkö, niin kaiken pitäisi olla selvää.
"Tämä on näitä sinun omia huuhaatutkimuksiasi."
Älä minua syytä tutkimuksesta, jota en tehnyt! :D
"Sinun palstasi on homojen palsta, koska ihannoit miehiä niin paljon."
Tällä kommentilla menetit kaiken uskottavuutesi väittelijänä. Huvittavaa provosointia.
"Haluttavuus ja seksikkyys miehessä tulee käyttäytymisen ja älykkyyden avulla. Ulkonäkö on vain yksi osanen ja siksi sinä et menestykään naisten kanssa ja valitat täällä, että komea mies ei kelpaa."
Mistä päättelit, etten menesty naisten kanssa? Minun tapauksessani vika on naisissa: aika harva nainen on niin aktiivinen, huomioiva ja välitön, että hänestä voisin kiinnostua. Toisin kuin enemmistö ihmisistä, minä tulkitsen naisten passiivisuuden itserakkaudeksi, enkä ominaisuudeksi, johon vain täytyy alistua.
- jahjah
Esittelit asiasi puutteellisesti, kyseisessä tutkimuksessa oli muutakin asiaa. Ihan ihme vetoja. lässynlää.
- minullekin
mieleeni, että homo tuo kirjoittaja on.;-)Eipä sillä, ei mulla mitään homoja vastaan ole.:-)
- Komea mies
minullekin kirjoitti:
mieleeni, että homo tuo kirjoittaja on.;-)Eipä sillä, ei mulla mitään homoja vastaan ole.:-)
Et sitten parempaa keksinyt? :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670