Kun tässä luekelin tätä palstaa, niin pisti silmääni täällä kukkiva vihamielisyys. Johtuukohan se hevistä, vai miksi täällä tiuskitaan ihmisille, jotka vain kysyvät asioista toivoen, että joku enemmän tietävä osaisi vastata.
Itse olen 21 vuotias opiskelija-tyttö, joka ulospäin näyttää ihan normaalilta, mutta kirpakan tempperamenttini vuoksi kuuntelen päivittäin slipknottia, ja puran näin agressioita musiikin kautta.
Kuuntelutuokion jälkeen olo on taas seesteinen ja toiveikas. Tuntuu kuin Corey karjuisi minun rinnastani kaikki paskat fiilikset ulos. Voiko mikään olla parempi tapa huolehtia stressinpoistosta ja ihmissuhteista.
Onko muilla samoja kokemuksia, vai olenko ainoa, joka ammentaa iloa ja sielunrauhaa hevistä?
Hevi tuottaa agressioita
20
1501
Vastaukset 20
- OOOON
sama juttu, mut mä kuuntelen Slayerii.
- JEAH
.... kun kuuntelen knottia tekeemieli seota hehe. Kornissa sama juttu. Ja onhan niitä sekoiluja tullut, jotaa kohtauksia hih =) Mutta kyllä puran myös agressiivisuuttani musiikin kautta, niinkuin sanoit.. ^^
- JEAH
... muuten että Slipknot luokitellaan yhdysvalloissa räpiksi? ;e Olen kuullut jotain tuollaista, mutta en tiedä onko se totta. Vaikea kuvittella sitä kyllä miksikään räpiksi =)
- JEAH
... unohin TAAS kirjottaa samaan viestii, ahahaha... Anteeksi oon vähän... Niin, että ripari pappi sanoi minulle kun kysyin että onko sellaisen musiikin kuuntelu syntiä missä lauletaan tappamisesta yms. Nii hää sanoi "ei se ole syntiä, paitsi tuottaa huonoa oloa itselle, masennusta ilmentyy pitkän ajan kuuntelusta"
- lauhkea lammas
tähän mennessä mitään "oireita" ilmennyt. Ennen kuin löysin agressiopurkajani, olin varmaankin erittäin hankala ihminen. Toki siinä oli kyse myös murkkuiästä ja muista kasvukivuista. Nykyään se on pikemminkin pakopaikka arjen ongelmista ja loputtomista huolista.
Tuosta räppiasiasta olen sitä mieltä, että ei se nyt ihan väärä sanonta ole. Onhan Slipknotin biiseissä monessakin kohtaa räpähtäviä pätkiä. Kuuntelen itsekin myös jonkin verran räppiä, joten eihän se haittaa. Kyllä silti luokittelisin Knotin heavyksi, mutta kukin painottaa omia tärkeitä elementtejään. - wrath
lauhkea lammas kirjoitti:
tähän mennessä mitään "oireita" ilmennyt. Ennen kuin löysin agressiopurkajani, olin varmaankin erittäin hankala ihminen. Toki siinä oli kyse myös murkkuiästä ja muista kasvukivuista. Nykyään se on pikemminkin pakopaikka arjen ongelmista ja loputtomista huolista.
Tuosta räppiasiasta olen sitä mieltä, että ei se nyt ihan väärä sanonta ole. Onhan Slipknotin biiseissä monessakin kohtaa räpähtäviä pätkiä. Kuuntelen itsekin myös jonkin verran räppiä, joten eihän se haittaa. Kyllä silti luokittelisin Knotin heavyksi, mutta kukin painottaa omia tärkeitä elementtejään.Tuskin Slipknottia pelkäksi rapiksi luokitellaan, pikemminkin rap metal.
- Swallowed
wrath kirjoitti:
Tuskin Slipknottia pelkäksi rapiksi luokitellaan, pikemminkin rap metal.
Ei välttämättä rap metal vaan nu metal. Samaan genreen menee kaikki Kornit ja In Flamesin uus materiaali myös.
- wrath
Swallowed kirjoitti:
Ei välttämättä rap metal vaan nu metal. Samaan genreen menee kaikki Kornit ja In Flamesin uus materiaali myös.
Niin tietenki nu-metalliahan se on, mutta lähinnä epäilin vain tuota väitettä, että pelkäksi rapiksi olisi jossain väitetty.
- hellfire21
Onpa jännä homma itekki 21v ja Slipknotin kautta oon jo kolme vuotta purkanu aggressiot.. Täydellistä terapiaa jos en sanoisi :D
- nanna___
luulenpa että hevi ei tuota agressiota, vaan alunperin agressiiviset ihmiset pitävät hevistä.
kokemuksesta voisi ehkäpä sanoa että samaa pätee masentuvaisiin ihmisiin.
itselläni slipknot toimii myös agression poistajana. - pop on pop
Ei vaan se menee niin että aggressiiviset raukat kuuntelee tätä hevi-paskaa. Eivät osaa muuten kontrolloida itseään niin haetaan lohtua jostakin paskasta.
- Knotitar
Kirjoittanut henkilö ei varmaan itse ole agressiivinen, muuten vaan saa noin kovan kiukkukohtauksen lukemalla toisten keskusteluja.
Taidatkin olla itse hevi-ihmisiä, halusit vain saada vähän vipinää tähän palstaan, eikö. - lillukka
Knotitar kirjoitti:
Kirjoittanut henkilö ei varmaan itse ole agressiivinen, muuten vaan saa noin kovan kiukkukohtauksen lukemalla toisten keskusteluja.
Taidatkin olla itse hevi-ihmisiä, halusit vain saada vähän vipinää tähän palstaan, eikö....puhdistaa mieltä, helpottaa tuskaista oloa ja tuottaa mielihyvää :) ainakin minulla...
- ihan sama miten...
lillukka kirjoitti:
...puhdistaa mieltä, helpottaa tuskaista oloa ja tuottaa mielihyvää :) ainakin minulla...
Itse kuuntelen heavymusaa, kun pidän siitä. Olin sitten hyvällä tai pahallapäällä, niin aina vaan heavy puree minuun. Sitäpaitsi mä kuuntelenkin vanhempaa melodista heavyy...."winks"
purkamaan aggressioita, myös niitä joita syntyy siitä itsestään.
Slipknot on loistava...People=Shit biisitä tulee tosi hyvä fiilis. Mutta välillä jotakin muutakin...People=shit oli mun murrosikätuskien lieventämisbiisi silloin 15vee :) ja autto! voin suositella. Nykyään paha olo lievittyy parhaiten esim. W.A.S.Pia ja Judas Priestiä kuuntelemalla. Melodisuus ei ole kirosana :)
TouchOfEvil kirjoitti:
People=shit oli mun murrosikätuskien lieventämisbiisi silloin 15vee :) ja autto! voin suositella. Nykyään paha olo lievittyy parhaiten esim. W.A.S.Pia ja Judas Priestiä kuuntelemalla. Melodisuus ei ole kirosana :)
Eikös "People=shit" ole raamatullinen biisi? :D
Ei oo kyllä kaukana totuudesta kun ihmisiä tapailee...tosin joitakin poikkeuksiakin löytyy...aika harvassa ovat.
- nollasi aikanaan
vi**tuksen black sabbathin "the mob rules" älpeetä kuuntelemalla. lujaa, kuulokkeilla. toimi hienosti, ei tarttenut lähtee kadulle mummoja potkimaan. suosittelen.
viimeksi olen kuunnellut hieman samaan tarkoitukseen dream theateria.
terv. äjjä -63 - Ael
Cradle of filth on jotenkin sellasta että siitä tulee pakostakin hyvälle mielelle :] *virnistää*
tai old man's child tai borgir.. Mutta dark funeralia voi kokeilla päiväunien saamiseen.siihen nukahtaa.. oon itte monta kertaa ottanu kunnon päikärit sen tahdissa. - monni
mulle taas hevi on keino purkaa vitutustan,joka aiheutuu rap,hiphop,mtv paska "musiikista"
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1711573Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2561096Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183762- 43711
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah210687Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63665- 40576
Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi49553- 40547
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on68540- 62508
- 32501
Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul58496Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23479Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal169466Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26460- 6443
- 69441
- 23429
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma22415