MIELENTERVEYSONGELMA????

Sarita

Olen reilun vuoden verran kestäneessä suhteessa.. Olemme riidelleen todella usein sen jälkeen, kun petin miestäni (alkuvuodesta:( ).. Minusta tuntuu, että minulle on kehittymässä jonkin asteinen hoitoa vaativa mielenterveyshäiriö!? Kiukuttelen TOSI usein, ja suutun myös tosi helposti.. Vituttaa itseäkin tämä.. Minä usein kehitän riidat, varsinkin, kun mies låähtee pe.na juomaan, mua alkaa rassaan ja tekis mieli tehä jotain (en ole itsetuhoinen ollut ennen, tällaisissä tapauksissa kaikki tulee mieleen)..En tiedä piileekö pettämisasia niin päässäni, enkä ole käsitellyt sitä tarpeeksi... Miehellekkin tulee se aina mieleen kun hän juo.. Olisikohan minun hyvä mennä psykiatrin kanssa juttelemaan? auttakaa... En tarvitse mitään pelleilyvastauksia, kiitos...:(

7

1799

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Google,

      ..kysyt, kun itse olet jo oivaltanut vastauksen,..
      Eli jos haluat tukea hae hoitoa!

      • auttaa!

        Muija vaan hoitoon, kun mies lähtee persaukisena ryyppäämään. Eihän sellainen asia saa suututtaa...Huh huh.


    • Hoitsu

      Tilanteesi kuulostaa tosi vaikealta. Jos susta itsetäsi tuntuu, niin käy juttelemassa paikkakuntasi mielenterveys-viranomaisille.

      Nykyään nua pääpuolen ongelmat on ihan samanlainen ongelma kuin flunssa ennenvanhaan. Ei niitä kukaan ammatillisella puolella tuomitse.

      Ja ennenkaikkea, sun ei "pidä" mennä juttelemaan psykiatrille, vaan jos itsestäsi tuntuu siltä että se voisi olla vaihtoehto, niin "sulla on mahdollisuus" mennä sinne!

      Kyyyyyllä se sitä :) JAKSAMISTA!

    • Pettämisen jälkeen masentun...

      Soita kriisipalvelun 24h numeroon jos tuntuu. Sieltä saat tietoa mistä paikkakunnallasi voi kysyä apua. Psykiatriseen ei tarvitse heti mennä, kunhan vaan laittaa pyörän pyörimään oikeaan suuntaan. Apua on paljon tarjolla eikä sitä pidä hävetä pyytää. Ja sitäpaitsi saat toimia anonyymisti jos haluat. Näissä kriisikeskuksissa on vaitiolo velvollisuus niin että sen suhteen ei ole pelkoa olemassa.

      Itse petin, ja käyn tätä läpi nyt. Jo ensimmäisen käynnin jälkeen helpotti kun tunsin että kaikki ei ole minun syytä. Väestöliiton sivuilta löytyy muuten artikkeleita mitkä voi auttaa ihan vaan lukemalla. Niistä ymmärtää että ei ole yksin näitten asioitten kanssa ja että ratkaisu ongelmaan on olemassa.

    • Kaija

      Et sinä mitään apua tarvitse. Paranet heti kun laitat ukon pihalle ja alat elämään omaa elämääsi. Luultavasti miehesi ei kunnioita sinun tunteitasi ja siksi olet ahdistunut. Nyt alat jo epäilemään, että omassa päässä heittää?! Kokeileppas elämää vähän aikaa itseksesi, niin takaan että helpottaa. Sinua varten on toinen mies joka rakastaa ja kunnioittaa sinua. Mies, jonka motiiveja sinun ei koskaan tarvitse miettiä ja johon voit luottaa tilanteessa kuin tilanteessa.

    • vato retro

      Joo sinunlaisten raivotarten kanssa sitä on ihmeissään. Elämä on pelkkää tunteita ja tuskaa joka saatana hetki vaikka kuinka hyvin menisi.

      Psykologi olis ihan hyvä vaihtoehto, ja ehkä rauhoittavat. Koeta ajatella vähemmän ja ottaa muutenkin rauhallisemmin.

      Ukollesi toivotan jaksamista.

    • itse saman kokenut naiselta.

      kuule toivon että pääsi räjähtää,ja mitäs menit pettämään,olen itse mies henkilö ja x_avovaimo jonka kanssa 2 lasta ajaa taxia,niin syö kuormasta,sain näyttöä viimeviikonlopusta ja varmaan tehnyt sitä koko 6 vuotis yhteis elomme ajan nyt tosin olemme eronneet luojan kiitos,minulta meinasi mennä HERMOT ja näin ollen valehdellut koko ajan,että toivottavasti tulee toimeen asioidensa kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      124
      5261
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3728
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2470
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      35
      1715
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1624
    6. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1588
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1580
    8. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1501
    9. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1342
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1333
    Aihe