Olen 24vuotias nainen ja siksi saan jatkuvasti kuunnella vittuilua yhdeltä jos toiselta työntekijältä.
En osaa ajaa autoa, en osaa tehdä töitäni, en osaa syödä oikeita eväitä, en tiedä elämästä vittukaan koska olen niin nuori.
Voin sanoa rehellisesti, että työni teen tunnollisimmin kuin yksikään katkera haahkaja firmassa. Kaikki teen niin, että ovat justiinsa, eikä meilkein. TÄSSÄ ON PALKKANI!
Yksi hullu harppu luulee, että yritän iskeä sen miehen jolla ikää yli neljäkymmentä. Minä avoliitossa elävä nuori nainen siis haluan viedä jonkun papan sänkyyni. Voitteko kuvitella!
Tämä harppu jopa sanoi minulle, että älä tyttö luule, että sinulla on mahiksia häneen, sillä olet vasta teini-ikäinen ja kyseli onko sinulla tissitkään vielä kasvaneet ja vetäisi vielä paskaiset naurut perään! Pitäköön papparaisensa ihan oman petinsä lämmittimenä!
Joka asiaan täytyy puuttua ja tarkistaa jäljiltäni, sillä olen niin kersa, etten osaa mitään tehdä oikein. Nämä harakat jättävät itse kaikki tekemättä, mutta näkevät oikeudekseen kulkea perässäni nalkuttamassa milloin mistäkin.
Mittani on niin täynnä, että lyön kohta jotain harppua päin näköä. Ei kai nyt perkele minun tarvitse tämmöistä kestää joka ikinen työpäivä?!
Naiset ovat kamalia työkavereita, katkeria korppikotkia ja niin pirullisia, että pirukin kalpenee rinnalla. Miehissä harvoin tapaa tämän sortin ilkimyksiä.
Olen niin väsynyt, etten tiedä mitä tekisin! Auttakaa joku.
Kohta lyön turpaan
14
2881
Vastaukset
- eke
selvää työpaikka kiusaamista tuo on!!vie asia esimiehille että turhaan piikittelevät.älä ainakaan pieksä sitä akkaa koska saat sitten papereihin leiman joka pysyy...loppu iän.tai vie asia sitten luottamusmiehelle jos talossa semmonen on??liiton edustajakin voi auttaa..tuommonen tapaus on syrjintää tai työpikka kiusaamista!!
- HCD
Lyödä, vaikka siltä varmasti tuntuukin.
Lyömisestä joutuu itse vaikeuksiin ja saattaa mennä jopa työpaikka.
Vaimollani oli aikanaan samantyylinen tapaus.
Se päättyi hyvin, koska vaimoni kaverit huomasivat kyseisen henkilön valehtelevan kaikista seläntakana ja eristivät ko. henkilön pois porukastaan.
Näin häirikkö vaihtoi työpaikkaa.
Esimiehelle kannattaisi ensin puhua ongelmasta ja sitten työsuojeluvaltuutetulle ja/tai luottamusmiehelle.
Näiden jälkeen on vielä työsuojelupiiri, mutta silloin tarvitaan kirjallista todistusaineistoa kiusaamisesta.
Muiden kertomuksia/tapauksia voit lukea täältä:
http://forums.cjb.net/mobbinfo-forum-2.html- Kaiken kokenut
Älä luule että vain naistyöpaikoissa on tällaista. Ukot ne vasta piruja ovatkin. Kerrankin eräs sairasleikkaamossa ollut mieshenkilö tuli oikein taukotupaan juoruamaan ja levittämään perättömiä valheita.
Hän, jonka juuri ja juuri opin ulkonäöltäö tuntemaan ja nimen tietämään.
Nämä juorukellot saavat pitää työpaikkansa´, voivatpa saada ylennyksenkin kun oikein osaavat mielistellä niitä joilla on valtaa.
Heitä ei pysty erottamanaan,koska ovat luottamusmiesten ja liiton suojeluksessa.
- paha
Olen kans huomannut että keski-ikäiset akat on pahimpia.Luulevat että meitä nuorempia kiinnostaa jotkut iso mahaiset papat.Ja kyyläävät koko ajan toisten työntekoa ja kehuvat itseään,juoruavat ja sekaantuvat toisten asioihin liikaa!!!Se on TARUA että vanhempi on viisaampi,ne on vain kaavoihin kangistuneita harppuja.Yritän itse että en tuommoinen keski-ikäisenä.Ja ei aivan kaikki ole tuommoisia mutta suurin osa.
- Hellu
Tiedän tasan tarkkaan mitä olet käymässä läpi. Itse aloitin työpaikassani 18 vuotiaana, olin ainut jolla oli koulutus kyseiseen hommaan. Kaikki työkaverit 50
Vielä tänäkin päivänä (olen 26) saan viikoittain kuulla "mutta kun sä oot vielä niin nuori" juttuja. Työpaikan kaikkitietävät tiesivät milloin yritin pokata ketäkin vaikka koko ajan elin parisuhteessa. Homma kärjistyi kun menetin malttini ja sanoin pahinta paasaajaa valehtelijaksi, tosin rauhallisella äänensävyllä ja aiheesta. Tämä ilopilleri laittoi tyttärensä asialle ja ojentamaan minua viikonloppuna ravintolassa. Ainut keino välttyä tältä paskanjauhannalta on lopettaa keskustelu kyseisten k****** kanssa. Vain työasiat, that´s it.
Ja jos joku kysyy miksi, voit ihan hyvin vastata totuudenmukaisesti. - jooko
"Jättävät itse kaikki tekemättä" - olisikohan aika vähän rauhoittua, jottet mene oikeasti tirvaisemaan työkaveria. Laita häiritsevät asiat listaksi paperille - pahimmat ensiksi ja mielellään konkreettinen esimerkki jokaisesta - ja esitä koko juttu pomolle. Jos lähin pomo tuntuu häiritsevän, mene astetta ylemmäksi.
- Kaiken kokenut
Pomot,luottamusmiehet ja jotkut työsuojeluvaltuutetut eivät välitä pätkän vertaa, jos jotakuta kiusataan.
He vain sanovat että sä olet niin vittumainen mies tai nainen vaikka et sitä sinä olisikaan.
Jostakinhan se syntipukki löydettävä, jos ei suksi luista tai ei ole työhaluja.
Minullekin tultiin sanomaan että kun mä lähden niin sitten ilmapiiri paranee. Kuitenkaan asia ei ollut niin.
Että kehtaavatkin aikuset miehet leikkiä kuin hiekkkalaatikolla tai sorsametsällä.
Näin ainakin tilanne on ryhmäurakassa. Siksi työnantajien on syytä puuttua ryhmäurakoiden ongelmiin.
Automyyjätkin saavat provisiopalkkansa peruspalkkansa lisäksi tekemiensä kauppojen mukaan.
Miksi tuollaista kaukaista kommunismin mallista ryhmäurakkaa pidetään yllä joka aiheuttaa jatkuvaa närää työntekijöiden keskuuteen?
Palkka tekemänsä työn mukaan. Silloin ei työn laadusta, määrästä sekä palkan suuruudesta ei tule epäselvyyksiä.
Peruspalkka tessin mukaan ja siihen urakkalisä työn mukaan. Se on selkeää pässin lihaa myös liha-alalla.
Tuollaisissa ryhmäurakoissa asiat monesti henkilöityvät ja silloin alkaa sota. - mieltä...
Kaiken kokenut kirjoitti:
Pomot,luottamusmiehet ja jotkut työsuojeluvaltuutetut eivät välitä pätkän vertaa, jos jotakuta kiusataan.
He vain sanovat että sä olet niin vittumainen mies tai nainen vaikka et sitä sinä olisikaan.
Jostakinhan se syntipukki löydettävä, jos ei suksi luista tai ei ole työhaluja.
Minullekin tultiin sanomaan että kun mä lähden niin sitten ilmapiiri paranee. Kuitenkaan asia ei ollut niin.
Että kehtaavatkin aikuset miehet leikkiä kuin hiekkkalaatikolla tai sorsametsällä.
Näin ainakin tilanne on ryhmäurakassa. Siksi työnantajien on syytä puuttua ryhmäurakoiden ongelmiin.
Automyyjätkin saavat provisiopalkkansa peruspalkkansa lisäksi tekemiensä kauppojen mukaan.
Miksi tuollaista kaukaista kommunismin mallista ryhmäurakkaa pidetään yllä joka aiheuttaa jatkuvaa närää työntekijöiden keskuuteen?
Palkka tekemänsä työn mukaan. Silloin ei työn laadusta, määrästä sekä palkan suuruudesta ei tule epäselvyyksiä.
Peruspalkka tessin mukaan ja siihen urakkalisä työn mukaan. Se on selkeää pässin lihaa myös liha-alalla.
Tuollaisissa ryhmäurakoissa asiat monesti henkilöityvät ja silloin alkaa sota.Kokemukseni mukaan ryhmätöistä ja muusta tiimihumpuukista pitävät kahdenlaiset ihmiset: ne, jotka haluavat päästä osingoille mahdollisimman vähällä työllä, ja ne, jotka rakastavat muiden kanssa puuhailua yhdessäolon nimissä (valitettavasti nämä ovat juuri niitä vähiten tuottavia piipertäjäyksilöitä). Ja sitten tietysti "KAIKKI ovat vastuussa hyvästä työilmapiiristä"!
- Miesmannekiini
Hei Kaija, muuten, ei nelikymppinen mies vielä ikäloppu ole?
Mut noista vanhoista harpuista työpaikoilla oon samaa mieltä sun kanssa. - on syynä
Kyllä! Jos käsitin oikein sanoista "haahka" ja "harakka", että kiusaajasi ovat vanhempia kuin sinä? Olet nuori, ja elämä vielä edessä, toisin kuin kiusaajillasi ->
-> he ovat vain kateellisia sinulle. Ja silloinhan täytyy alkaa vittuilemaan.
Kysäiseppäs ihan leikilläs joskus että ootko kateellinen, ja naura paskasesti päälle ja kävele pois. :) - Markus.
Kerrot asiasta firman pomolle ja vihjaat laittavasi asian liittoon. Kukaan johtaja ei halua liiton miehiä puljuunsa urkkimaan. Johtajan vastuu on kitkeä tuollainen v**tuilu talosta.
Syy kiusaustapauksiin on hyvin pieni... seuraamukset sensijaan isot. Tarkoitan tällä että muutama tyyppi tuollaista lietsoo ja homma leviää. Nämä muutamat kun saavat pomolta vihiä että tyyliin "oikeudessa tavataan" jos homma ei lopu niin se loppuu takuulla!
Zemppiä sinulle! Itse olin nuoruudessani kiusattu. Nykyjään erään yrityksen osakkaana ja johtoasemassa olevana teen kaikkeni kitkeäkseni sellaisen talostamme.- Kaija
No taas olen saanut kuulla, kuinka olen niin paska. En saisi meikata töihin. Siitä tuli yksi päivä valitukset. Kuulemma jonninjoutavaa hommaa liehitellä muita miehiä, vaikka on jo oma mies kotona. Ei silloin saa itseään laittaa, tai on pettämiset mielessä, näin todettiin!
Minulla on pitkät hiukset, ne olisi leikattava lyhyeksi. Kuulemma ovat kuin harakanpesä. Töissä kiinni pidän ja hoidat hiukseni hyvin. Ilmeisesti näyttäisin vain rumemmalta lyhyessä tukassa, siksi se olisi parempi.
Olen niin luuviulu, että miehet eivät kuulemma tykkää. Pitäisi olla jotain mistä saisi kiinni. Minussa kun ei kuulemma ole kuin luuta ja nahkaa. Eli ei hyvä.
Olen tullut siihen tulokseen, että kaiken tämän takana on oltava jonkinlainen katkeruus. En voi keksiä muuta, sillä olen oikeasti mukava ihminen. Koskaan en sano pahasti kenenllekkään, enkä ainakaan vittuile joka käänteessä.
Kiitos kaikille. En meinaa turpaan vedellä, mutta mieli tekisi. Ymmärrän itsekkin, että saisin vain vaikeuksia itselleni. Käännyn luottamusmiehen puoleen, kunhan ensin kirjoitan paperille vähän asioita ylös.
Hyvää talven odotusta kaikille!
- ahdistunut
Ymmärrän sinua..
tosin itse olen jo 40-kymppinen, mutta oma
painajainen on 60-kymppinen wesser-bisser ja itseään sivistyneenä pitävä( ?) kaikkia haukkuva kammotus... ja hirveintä on se, että joudun kuuntelemaan tämän madamen valituksia joka päivä..
harkitsen jo stressilomalle menemistä tai irtisanomista.- ...
tarkoitat besserwisser?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912