AINA KUN MÄ MAITOO JUON

mtv3

kauan sitten soinut laulu telkkarissa joka tuli muutama vuosi takaperin uudetaan vaan nylon beatin esittämänä...siinä joku poika lähetti lehmän jonka otassa oli muistaakseni huulen jälki...tai jtn :D aina kun mä maitoo juon...kirjeitä en osaa kirjoittaa...panen maitoa tulemaan :)

4

3705

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muistaakseni meni jotenkin näin:
      "aina kun mä maitoo juon muistan sut ja hetken tuon
      panit maitoo tulemaan.."

      en muista sanoja kokonaisuudessaan..mutta hauska mainos täytyy myöntää..

      • vanha vetäjä

        Aina kun mä maitoo juon, mä muistan sut ja hetken tuon.
        Sä sanoit mulle näkemiin - lähdit maalta kaupunkiin.
        Mä sanoin sulle: terve vaan, en kirjeitä osaa kirjoittaa,
        silti sut mä muistan aina vaan - panen maitoa tulemaan.

        Hyvä Valion mainos!


    • nassukka

      Valiolla oli jo 80-tai 90-luvulla tämä kappale mainoksessaan, silloin siinä oli muistaakseni nuoret mies ja nainen, nainen lähti kaupunkiin ja salskea nuorukainen jäi maalle. Nainen istui linja-autossa ja laulo tuota kappaletta, mies vastaavasti lauloi heinäpellolla. Sit siinä tais olla maitoauto ja tyttö palas maalle. En muista enää tarkasti mainoksen kulkua, mutta yhdyn muidenkin toteamukseen, kyseessä on yksi legendaarisimmista mainoskappaleista. Ainakin jää päähän soimaan, viellä nyt vuosienkin jälkeen tuli heti mieleen!

    • Anonyymi

      Suomessa tehtiin 80-luvun alussa todella hyviä kansainvälisen tason mainoksia ja mainosmusiikkia. Ja tää Valion mainos on yksi minunkin suosikeistani, ehkä just osin hyvän musiikin takia. Musa oli tässä tapauksessa käännösiskelmää, pohjaa John Denverin Thank God I’m a Country Boy iloiseen kantriralliin.

      Valiolla on muuten youtubessa mainio kanava, jossa pääsee fiiistelemään muitakin vanhoja klassikkomainoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1646
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1162
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      136
      938
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      764
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      475
    Aihe