Miksi kaikki sauvakäveliät viitti valehdella nopeuksensa.Itsellä on Gps laite taskussa. En todella pääse näihin huippu nopeuksiin. Olen jopa kuullut huippunopeuksi jopa 15 Km tunnissa. Lopettakaa jo satujen puhuminen.
Vastaukset 5
- asd
oma pelkkä sauvakävely nopeus vaativassa maastossa, eli hiihtokeskuksen kilpaladulla (eikä ole tasamaata), on noin 7km/h. jos tulisi alamäen juosten alas niin nopeus olisi jotain 9km/h.
tuo 15km/h alkaa olemaan jo kävellen suht vaikeaa, ainankin minulta jäisi tekemättä, mutta juosten onnistuu aivan hyvin kun sauvat ovat mukana. tällöin kyse on sauvajuoksusta eikä enää sauvakävelystä.- Beagle Boy
Kyllä tuollaiseen 15 km/h nopeuteen kävelijä pääsee, mutta tällöin liikutaan jo lähellä maailmanennätystä. Sillä nopeudella menee jo maraton kolmen tunnin paikkeille.
Viime keväänä Maskussa oli leikkimieliset sauvakävelyn MM-kisat. Kisan voitti Mika Myllylä ja Myllylän nopeudeksi tuli, kun nopeus= matka:aika, 11 km/h. Jos joku sauvoilla kävelee vielä nopeammin kuin Myllylä, niin melkoisen kova nassu on kyseessä.
Itse olen ryhtynyt oikein treenaamaan sauvakävelyä hiihtokuntoa tavoitellakseni ja voin kertoa, että jo 8 km/h on jo melkoista menoa. - Hiihtäjä
Hiihtoväylät ovat hiihtoa eivätkä sauvakävelyä tai sauvajuoksua varten.
Voiko ihminen näyttää typeryytensä missään paremmin, kuin harrastaa "dementiahiihtoa" hiihtoa varten kunnostetuilla hiihtoväylillä?
- seksijussi
opettele kirjottamaan pässi.
- Aasi
Opettele ensin itse aasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2012076Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1581412Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271051- 71917
- 58898
- 47813
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus71813- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151666