Kävelijä

Typerää

Miksi kaikki sauvakäveliät viitti valehdella nopeuksensa.Itsellä on Gps laite taskussa. En todella pääse näihin huippu nopeuksiin. Olen jopa kuullut huippunopeuksi jopa 15 Km tunnissa. Lopettakaa jo satujen puhuminen.

5

1414

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asd

      oma pelkkä sauvakävely nopeus vaativassa maastossa, eli hiihtokeskuksen kilpaladulla (eikä ole tasamaata), on noin 7km/h. jos tulisi alamäen juosten alas niin nopeus olisi jotain 9km/h.
      tuo 15km/h alkaa olemaan jo kävellen suht vaikeaa, ainankin minulta jäisi tekemättä, mutta juosten onnistuu aivan hyvin kun sauvat ovat mukana. tällöin kyse on sauvajuoksusta eikä enää sauvakävelystä.

      • Beagle Boy

        Kyllä tuollaiseen 15 km/h nopeuteen kävelijä pääsee, mutta tällöin liikutaan jo lähellä maailmanennätystä. Sillä nopeudella menee jo maraton kolmen tunnin paikkeille.
        Viime keväänä Maskussa oli leikkimieliset sauvakävelyn MM-kisat. Kisan voitti Mika Myllylä ja Myllylän nopeudeksi tuli, kun nopeus= matka:aika, 11 km/h. Jos joku sauvoilla kävelee vielä nopeammin kuin Myllylä, niin melkoisen kova nassu on kyseessä.
        Itse olen ryhtynyt oikein treenaamaan sauvakävelyä hiihtokuntoa tavoitellakseni ja voin kertoa, että jo 8 km/h on jo melkoista menoa.


      • Hiihtäjä

        Hiihtoväylät ovat hiihtoa eivätkä sauvakävelyä tai sauvajuoksua varten.
        Voiko ihminen näyttää typeryytensä missään paremmin, kuin harrastaa "dementiahiihtoa" hiihtoa varten kunnostetuilla hiihtoväylillä?


    • seksijussi

      opettele kirjottamaan pässi.

      • Aasi

        Opettele ensin itse aasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe