Ostin nahkahousut, joita pitäisi hieman lyhentää. Arvatenkin leikkaamalla vaan...?
Tarvitseeko lyhennystä viimeistellä - näkyy olevan nyt lahkeen sisäpuolella ikäänkuin liima ta lakka tai jokin, joka tekee siitä aavistuksen verran jäykemmän.
Lahkeenpätkästä pitää ommella vielä yksi renksi taakse keskelle, kun vähän kurttaa.
Muutoin ovat mukavat ja lämpimät. Ekat nahkahousut keski-ikäistyvällä ihmisellä. Ja vaimokin tykkää...
Nahkahousujen lyhentäminen
5
4712
Vastaukset
- nikki
Joo, elikkäs ne nahkahousujen lahkeet leikkaat vaan saksilla reippaasti poikki, mutta oo huolellinen, ettei niistä tuu vaan vahingossakaan liian lyhyiä, mielummin liian pitkät, sillä sä saat ne kyllä käännettyä sinne sisäpuolelle piiloon. Omista housuistani taitoin vielä sinne sisäpuolelle n.4 cm. Sen taitoksen sitten teet liimakankaalla, jota saa varmaan hyvin varustelluista tavarataloistakin. Se on semmoistä ohutta harsoa. Se liimakangas sitten silitetään sinne väliin ja se pitää lahkeen taitoksen oikealla kohdalla. Kannattaa silittää miedolla lämmöllä ja tietenkin nurjalta puolelta ettei vaan tulis silitysraudan kuvaa lahkeeseen... Hyvin se onnistuu...
- Mie vaan
Lahkeen voipi kääntää ja liimata sisäpuolelle myöskin maitoliimalla (ei erikeeperiä vaan oikeata kangasliimaa), jota saa ainakin hyvinvarustetuista ruokakaupoista, kangaskaupoista tai rautakauppojen ko. osastolta. Etuna on maitoliimassa se, että sen saa joskus vielä irroitettuakin jos sellaista tarvetta ilmenee! Liimaa levitetään koko liimattavalle alueelle ja on hyvä! Ite olen käätänyt noin kaksi senttiä lahjetta, liiman on annettava kuivahtaa ennen kuin läntätään puoliskot vastakkaten!
- Anonyymi
Mulla on koko karteroopi Bayerilaiseksi sakemanniksi. Kaikki, paitti aito sulka hatusta. Kävi ikävästi, että turposin enkä mahu nahkapöksyihini, niettä tietääkö joku jonkun joka osaa lisätä kiilan pöksyihin. saapi soittaa 0400696625. Esa Kuparinen.
- Anonyymi
Menisikö tosiaan ihan Erikeeperillä, ettei jää mitään jälkiä ja tule lahkeen ulkopintaan ?
- Anonyymi
Erikeeper kovettuu liika jäykäksi. Maitoliima on kuivanakin notkeeta ja sillä liimataan esim. mattojen käännettyjä reunoja. Maitoliima haisee kyllä hirveelle märkänä. Halvinta Puuilossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001324- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777