Miksi täällä jotenkin punnitaan kiinnostusta ja rakastamista, että joku rakastaa enemmän kuin toinen ja pitkä lista syitä perässä. Kun rakastaminen sinänsä on jo nautittavaa ja ihana ja iloinen asia, onhan myös rakkauden saaminen sitä. Jotenkin vaikuttaa siltä että jos mies rakastaa naista, suurinpiirtein laittaa sitten laskun perässä että näinpaljon olen kiinnostunut.. Maksa vähintään samalla mitalla ja enemmänkin, ikäänkuin rakastuminen ja rakastaminen olisikin mieheltä aivan hirveän suuri uhraus, ennemminkin teko kuin tunne, joka on miehellä sydämessä. Ja vielä kuin syyllistää naista siitä, että hän rakastaa tätä ja ikäänkuin kärsii. Olen sitä mieltä että jos rakastaminen ei lähde vapaasta tahdosta ja ihan aidosti ajattele jotakin ihmistä rakastamisen arvoisena, se on jotakin muuta kuin rakkautta.
Iloitseeko kukaan siitä että saa rakastaa ja että on ihminen jota rakastaa? Ei rakkaudesta tarvitse tehdä kiitollisuudenvelkaa, todellinen rakkaus ei etsi omaa etuaan kenenkään puolelta.
Iloitseeko kukaan siitä että saa rakastaa ja että on ihminen jota rakastaa? Ei rakkaudesta tarvitse tehdä kiitollisuudenvelkaa, todellinen rakkaus ei etsi omaa etuaan kenenkään puolelta.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaunista!Kumpa itsekkin löytäisin joskus jonkun joka rakastaisi minua noin ja jolle voisin itse tarjota kaiken rakkauteni!
Ennen kuin kirjoitat rakkaudesta määrittele mitä rakkaus on.
Joutsalaisen maatakaatavan viisauden mukaan rakkaus on perseen suhinaa.
eli rakkaus onkin sitä että sitoutuu seksiin saman kanssa.Rakastaahan voi muitakin ihmisiä kun puolisoa.Rakastuminen menee ohi parissa vuodessa.
Eli rakkaus on sitä että ei pidä muita seksisuhteita parisuhteessa,vain seksiä oman puolison kanssa!
ei ole, tiedät sen itsekin.
on rakkauden palkinto !
ja rakastuminen on eri asia mutta mihin se seksi kuuluu.
Seksi kuuluu rakastamiseen tai se on osa sitä ! Seksi on kuitenkin omien halujen tyydyttämistä, toisen halujen tyydyttämistä ja intohimoa mutta seksin jälkeinen yhteneväisyyden tunne se on rakkautta.
seksin jälkeen selän kääntäminen ja kaikenlaisen kosketuksen torjuminen rakkautta?
Tuo nyt ei ole rakkautta vaan se seksin jälkeinen autuuden tunne kun maataan sylikkäin toisissaan kiinni ! Ennen kaikkea tuo hetki jolloin aika tuntuu pysähtyvän eikä mielessä liiku mikään muu kuin toisen läheisyyden tunne !
Jos rakastan, niin rakastan kunnolla. Näen vain oman naiseni. Mutta vielä se nainen on hakusessa.
samat nimikirjaimet kun mulla:)