Joko on tullut tieto pääsitkö postin jouluapulaiseksi kortteja lajittelemaan?
Onko haastattelu vai mitenkä?
Onko haastattelu vai mitenkä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Riippuu varmaan paikasta, aika monta noita posteja on... Itse kävin haastattelussa tällä viikolla, lupasivat ilmoittaa parin viikon päästä. Jos hait sen postin nettisivujen työnhakusysteemin kautta, niin siellä pitäisi lukea missä vaiheessa hakemuksesi on (omani on vielä käsiteltävänä).
Itse heitin ns. kakkostyöksi tällä hetkellä aikataulujen sopiessa haun juuri samaan hommaan. Vähän joka postissahan noihin tuntui olevan hakuja päällä.
Pariin eri lähikaupunkiin laitoin haut ja ei mitään kyllä ole kuulunut. Pari päivää sitten juttelin yhden tutun kanssa ja ihan sattumalta tuli puheeksi, hakuaika päättyi kotikaupungin postissa reilu 2 viikkoa sitten ja hänet oli valittu. Ilmoitettu viime viikolla jo.
Nyt kyllä aletaan olla jo niin lähellä alkamisia, että eiköhän ole jo tiedossa valituilla. Täälläkin tosin hieman ihmettelin, oli 30 paikkaa kuulemma auki, vaikka kuitenkin todellisuudessa aiemmin olleet ovat aina etusijalla ja menevät ns. sisäisesti.
Kaippa siinä sitten halutaan varmistaa vain, että taatusti on riittävästi väkeä. Tilannehan elää paljon kuitenkin, esim. voi paljon edellisvuotisia lopettaa opiskelunsa (yleisin ryhmä) ja siten eivät enää ole saatavilla seuraavana vuonna.
Esimerkkinä, että kun postilta ei ilmoitettu niin menin Citymarket ketjulle vajaan parin kuukauden jouluapu pestiin joka aina on itselle tarjolla joka vuosi, homma alkaa marraskuun viimeisinä päivinä ja lokakuun toiseksi viimeisellä viikolla halusivat varman päätöksen, että tietävät. Sikäli hyvä, jos nyt sitten ei enää postilta ilmoitettaisikaan, ajattelin tänä vuonna tehdä vaihteeksi kevyempää hommaa jouluntienoon...:) Ketuttaa jos sitten tulisikin soitto ja ei enää kehtaa perua.
Itsekin yhtenä vaihtoehtona laitoin postiin, kun myös hieman lisäliksaa jouluksi ajattelin hankkia. Täällä ja naapurikaupungissa on ainakin haastatteluun kutsuttu jo tässä parin kuluneen viikon sisään. Varmaan yli viikko sitten juttusilla olleille jo kohta ilmoiteltukin.
Eiköhän tilanne ole näin lähellä itsekin mainitsemaasi alkamista jo se että jos ei ole mitään kuulunut, ei ole ollut edes haastateltavien joukossa.
No, onhan noita jouluhommia pilvinpimein minne hakea. Itsekin hain 4 eri hommaan ja 2:teen pääsi. Posti ainut josta ei mitään ole kuulunut. Enää ei tietysti tarvikaan odotella.
Vai kutsuu posti tätä nykyä jo haastatteluun jouluapulaiseksikin hakevia? Haaskausta, sanon minä! Ei niihin hommiin porukkaa valitessa tarvitsisi takuulla ylläpitää moista show´ta, koska kyse on kuitenkin vain postin lajittelusta 2 viikon ajan... Sen kuin ottaa edellisvuosina olleita ja loput ilmoittautumisjärjestyksessä.
Itse olin neljä vuotta sitten joulukorttilajittelussa, eikä silloin mitään "syvähaastatteluja" ollut, sen kuin soitin työpaikkaan, jonka jälkeen minulle soitettiin takaisin ja sanottiin, että tervetuloa. Sitten vaan menin töihin. Miksi yksinkertaisista asioista
täytyy tehdä noin vaikeita?
Oli kyllä elämäni turhin ja nopein haastattelu, ei mennyt varmaan viittä minuuttia. Haastattelija ei alkanut sen kummempia selittelemään kun olen ollut talossa aiemminkin. Kysyi vain mihin vuoroon haluaisin, ja sanoi että ilmoitellaan. (Edellinen haastatteluni postille muutama vuosi sitten oli paremminkin "no koska voit aloittaa" lajia.)
Kutsukirjeessä luki kyllä hienosti että todistukset ja henkkarit mukaan. XD
no en kai sit ole päässyt kun ei ole mitään kuulunut. En ole ennen ollut ja ei kai siksi ole hyviä mahiksia.
haastatteluun. eilen tuli kutsu. ilmoituksessa oli että 14.11 mennessä tulee viimestään. no onnex tuli vaikkakin myöhässsä.
Kiva kuulla, onnea haastatteluun.
En ole kuullut vielä mitään oman haastatteluni jäljiltä, mutta toivottavasti ilmoittelevat ensi viikolla.