Taas kerran, tällä kertaa 7päivää lehdestä, luin tällä kertaa Mtv3:n työntekijöiden irtisanomisista.
Onko näillä irtisanomisilla mitään rajaa? Menestyvät firmat irtisanovat työntekijöitä! Mistä ihmeestä näissä kaikissa on kyse? Onko todellakin oman lompakkonsa kasvattaminen mennyt näin pitkälle, että työntekijöitä sanotaan irti, syystä että??? (oma kukkaro olisi leveämpi?)
Toki jokainen varmasti meistä haluaa leveämmän leipäpöydän, mutta millä hinnalla?
Ja työttömyystilastot sen kun pienenee!! Joku viisas, kerro ihmeessä miten työttömyys on Suomessa vähentynyt! Enkä todellakaan tarkoita pienentymistä tilastollisesti (niitä kun on saatavilla monenlaisia, tiedät varmaan!) ?
Onko näillä irtisanomisilla mitään rajaa? Menestyvät firmat irtisanovat työntekijöitä! Mistä ihmeestä näissä kaikissa on kyse? Onko todellakin oman lompakkonsa kasvattaminen mennyt näin pitkälle, että työntekijöitä sanotaan irti, syystä että??? (oma kukkaro olisi leveämpi?)
Toki jokainen varmasti meistä haluaa leveämmän leipäpöydän, mutta millä hinnalla?
Ja työttömyystilastot sen kun pienenee!! Joku viisas, kerro ihmeessä miten työttömyys on Suomessa vähentynyt! Enkä todellakaan tarkoita pienentymistä tilastollisesti (niitä kun on saatavilla monenlaisia, tiedät varmaan!) ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Noissa irtisanomisisssa on monasti kyse ns. "paskat pois rattailta" siivouksesta, jossa päästään eroon hankalista ja epäpätevistä tai muuten vaan turhista työntekijöistä, jotka voivat vaarantaa firman menestyksen. Kysytään esimiehiltä suoraan kenestä haluat eroon. Kuulostaa julmalta mutta niin se on. Sama kyllä koskee kaikkia, esimieshän jokaisella on. Kohta voidaan taas palkata irtisanottujen tilalle uusia ja innokkaita, ehkä jopa halvemmalla. Tietysti kyse on myös tuloksen nopeasta parantamisesta kuluja vähentämällä, koska ylimmän johdon bonukset ja optiot lasketaan siitä.
Sellasta se bisnes nykyään on, kivikovaa ja varsin moraalitonta. Tämä bisnestoimintamalli irtisanomisineen, neljännesvuosituloksineen ja suurine optioineen on kopioitu Suomeen suoraan Amerikasta, jossa se on ollut arkipäivää jo kauan. Ei suuretkaan johtajat Suomessa ennen saaneet yli miljoonan euron vuosituloja, nyt se on ihan yleistä. Pienemmätkin tapit saattavat nykyisin saada muhkeat optiotulot jos vaan firman osakekurssi ylittää jonkun rajan. Näillä "kannustimilla" johto saadaan tekemään ihan mitä tahansa tuloksen parantamiseksi, myös irtisanomaan porukkaa vaikka varsinaista tarvetta ei olisikaan. Ihminen kun on sitä ahneempi, mitä enemmän se saa.
se menee näin:
>< Yritykset ovat yhtiöittäneet omat palveluyksikkönsä ja ostavat samat palvelut alihankintana samoilta ihmisiltä. Näissä yhtiöittämisissä yleensä henkilökuntaa heti aluksi kevennetään kolmanneksella. Väen vähentämisellä ja uuden teknologian hyväksikäytöllä saadaan uutta kilpailukykyä ja tehokautta. Sitä alihankkijana toimiminen tässä uudessa suhteessa edellyttää. Hienommalla nimellä tätä nimitetään verkostotaloudeksi. Pahimmillaan se tarkoittaa, että varalla olosta työntekijälle ei makseta mitään. Yrittäjäriski siirretään työntekijän kannettavaksi.
Yhtiöittämisestä johtuen palveluelinkeinot ovat olleet lievässä kasvussa Euroopassa. Kasvu ei siis johdu siitä, että markkinoille olisi luotu uusia työpaikkoja. Entiset työsuoritukset tehdään vain tilastollisesti uuden nimikkeen alla.><
http://www.tieh.fi/tn/tn596.htm#oja
"MTV:n tekninen liiketoiminta siirtyi uudelle omistajalle 1.11.2005. Henkilöstö yhtiöitettiin Bluemediasta erilliseen Dozo Oy -yhtiöön. Keskiviikkona Dozo lähetti henkilöstölle kutsun yt-neuvotteluihin, jotka alkavat tiistaina 15. marraskuuta.
Työntekijät saivat tiedon yt-neuvotteluista torstaina. Yt-esityksen mukaan noin 15 työntekijää irtisanotaan.
Dozon toimitusjohtajan Markus Fabriciusiuksen mukaan yt-neuvotteluilla haetaan lisää joustavuutta yhtiön toimintaan."
Nyt testaan vain sitä, että missä vaiheessa tämä viesti poistetaan? Ai minkä vuoksi? No sen vuoksi, että laitoin eilen aivan muutaman sanan (en siis tällaista rimpsua) näistä irtisanomisista toiselle osastolle ja kas kummaa... tänä aamuna se oli hävinnyt!
Kyllä irtisanomisia harkittaisiin paremmin, jos firman ja sen osinkojen veroprosentti olisi sidottu irtisanottujen määrään ja pysyisi korkealla niin kauan kuin yksikin on työttömänä.
Tarkoitan, että nyt firmat maksavat veroa 28 % ja samoin menee osingoista, mutta jos firmasta laitettaisiin pois 50 henkeä veroprosentti olisikin 78 %, jo mietittäisiin mitä tehdään. Tämän pitäisi koskea myös ulkoistettujen entistä työnantajaa.
Nerokas idea! Näin petolliset riistäjä yritykset eivät voisi lyhytnäköisessä kassanlypsämismielessä erottaa hyviä ja rehellisiä työntekijöitä!
Eikös tätä voisi vielä parantaa? Vaikka niin, että jos kaikki työntekijät eivät ole tyytyväisiä palkkaansa (suljettu lippuäänestys vaikka joka torstai) niin osakkeenomistajien yksityisomaisuutta, esim. talo/auto, pakkohuutokaupattaisiin ja rahat jaettaisiin työntekijöille korvauksena. Lisäksi voisi harkita että esimiesten ja heidän puolisoidensa veroprosentti tuplattaisiin ja heidän lastensa koulutus muuttuisi maksulliseksi jos he eivät varmista että työpaikalla on hyvä henki. Eli työpaikka kiusaamisesta tai huonoista suhdanteista johtuva paha olo koituisi heidän maksettavakseen.
Miksihän ministerit eivät tajua kuinka helppoa olisi pistää homma kuntoon? Tyhmää porukkaa.
Hohhoijakkaa... Massairtisanomisista ei ollut puhettakaan vielä vuosikymmen sitten, vaikka elettiin laman jälkikoutistuksia ja miksikö? Koska irtisanominen ei yksinkertaisesti ollut yhtä helppoa kuin tänä päivänä, jolloin syyksi riittää niinkin epäselvä ja tulkinnanvarainen selitys kuin "taloudelliset ja tuotannolliset syyt", jonka oikeellisuutta tasan kukaan ei voi valvoa.
Käytännössä irtisanominen tulee Suomessa Euroopan halvimmaksi - jopa Englannissa, missä AY-liikkeellä ei ole samanlaista valtaa kuin Suomessa, pitää irtisanotulle työntekijälle maksaa useamman kuukauden korvaukset. Jos tämä malli olisi meillä edelleenkin käytössä, uskon, että ei tarvitsisi lukea lehdistä näistä jokapäiväisistä massairtisanomisista.
Anyway, koko tämän kurjuuden takana on ajatus/idea/filosofia siitä, että mitä paremmin yrityksillä menee, mitä paremmat olosuhteet niille tarjotaan, sitä paremmin ne tuottavat hyvinvointia Suomelle. Käytännössä kukaan ei usko siihen, eikä se ole edes uskon asia, kun koko logiikan virheellisyyden näkee ihan arkipäiväisessä elämässä. Eli ensiksi pitäisi hankkiutua eroon tuosta virhepäätelmästä, muuten saatte kuulla vain joltain Hankenista valmistuneelta ekonomistinplantulta esitelmän siitä, miten käy kun yrityksillä menee huonosti...
Jarkeistamistehtavissa 30 vuotta toimineena kirosin usein yritysjohdon (usea yritys) kyvyttomyytta tehda ajoissa oikeita ratkaisuja.
Investoitiin tekniikkaan ja vasta pakon edessa tehtiin kustannusrakenteen vaatimia muutoksia.
Ja aina palkollisten kustannuksella.
Johdon lyhytjannittesyydesta on kyse.
Ryhdyit kai sitten itse yrittäjäksi ja teit kaiken oikein kun niin hyvin tiedät mitä tehdä?