Koska suomen työttömät alkavat

Vastaus: eivät koskaan. Suomalaiset ovat liian lampaita vastustamaan VALTION toimia.

Jos asuisimme Ranskassa olisivat katukivet lennelleet jo aikoja sitten.
8995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meillähän on työvoimapula.

Äänestä

Ja pah, mellakoinnista ei ole tasan mitään hyötyä työttömien aseman kannalta. Historia on täynnä tällaisia järjettömiä kansanjoukkojen vihanpurkausia, jotka virallinen valta on aina kukistanut, välille verisestikin, mutta aina menestyksekkäästi. Sitten jatketaan samaa menoa kuin edelleenkin ja valtion viralliset mediat aivopesevät loputkin muutosvastarinnasta viemäristä alas.

Vasta silloin väkivalta muuttuu hyödylliseksi, kun se on työkalu osaavien johtajien käsissä ja kun sillä on selkeä päämäärä, visio, jota se palvelee. Työttömillä ei ole johtajia eikä sen puoleen näkemystä paremmasta vaihtoehdosta nykyiselle järjestelmälle - puhumattakaan suunnitelmista, strategiasta, joten autojen käryttämisestä ja polttopullojen heittämisestä ei seuraa muuta kuin kyynelkaasua ja poliisin pamppua ja uskokaa pois, jossain siellä valtion byrokratian rattaistossa on tehty suunnitelmia/laskelmia tällaisenkin tilanteen varalta, kun nykyiselle yhteiskuntapolitiikan tielle lähdettiin. Ne kutsuvat vaikka armeijan lopulta apuun, jos niikseen tulee ja sitä vastaan työttömillä/köyhillä ei ole tasan mitään mahiksia.

Lukekaa vallankumousjohtajien kirjoituksia ja jokaisessa niissä toistuu sama sanoma: ainakin osa järjestelmästä mm. armeijasta on taivutettava omalle puolelle, muuten koko hanke on tuomittu epäonnistumaan.

Äänestä

...Suomen pääasiallisesti asevelvollisista koostuva armeijako??? Eiköhän se niiden hetkien koittaessa ole hajaannuksen vallassa yhden sun toisen valitessa puolensa.

Täällähän 40% ikäluokasta on saanut sotilaallisen koulutuksen, yhteenotto hallituksen joukoilla ja vallankumouksellisilla tulee olemaan ennennäkemätön.

Puolensa joutuu valitsemaan myös säästöjen kohteena oleva matalapalkkainen poliisi ja puolustusvoimain kantapeikko.

Äänestä
  • Eihän työttömiä ole kuin 10% korkeintaan, kyllä ne 90% saa tollasen sakin kuriin. Työttömistäkään iso osa ei edes halua töihin, mitäs ne sen puolesta alkais mellakoimaan?

    Äänestä

Alamme mellakoimaan sitten kun joudumme töihin! Ei kai sitä muuten työttömäksi pääsisikään.

Äänestä

Suomessa virkamiesten suhtautuminen työttömyyteen on sitä luokkaa, että virkamiehet polttavat aluksi ne autot ja tietenkin suuressä viisaudesaan aluksi omansa ja vasta sitten tulevat mellakoimaan muiden keskuuteen.

Äänestä
  • Työttömien parissa työskentelevät virkamiehet tietysti toivovat suurtyöttömyyden säilyvän, muutenhan heitä katoaisi suojatyöpaikat alta.

    Äänestä

  • Haluavat työttömyyttä kirjoitti:

    Työttömien parissa työskentelevät virkamiehet tietysti toivovat suurtyöttömyyden säilyvän, muutenhan heitä katoaisi suojatyöpaikat alta.

    Onhan noita sujatyöpaikkoja, mutta niissä turhautuu samoin kuin asiakkaana sillä erolla, että sieltä saa jokusen pennosen. Mitä paskalla kun ei ole peltoakaan ja toisaalta tässä olisi yksi ihmiselämäkin elettävänä, että miksi sitten pilaamaan elämäänsä työvoimatomistossa asiakkaana taikka virkailijana? Taitaa olla nämä sumalaiset työttömyysjutut naisten heiniä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mellakoimaan? kirjoitti:

Vastaus: eivät koskaan. Suomalaiset ovat liian lampaita vastustamaan VALTION toimia.

Jos asuisimme Ranskassa olisivat katukivet lennelleet jo aikoja sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu