kun on liikakiloja vaan muutama. Mut kuvitelkaas mun tilannetta kun painoo on 128kg ( pituus 164cm). Vielä viikko sitten sitä oli 132kg. Aloitin jälleen kerran laihiksen ( tosin nyt oon päättäny onnistuu).
Masentaa jotensakin jo ihan alkuunsa ajatus siitä, että mun pitäis laihduttaa yli puolet painostani veks että olisin normaalipainoinen. Siks ottaakin joskus päähän ne viisastelijat, jotka on huolissaan parin kilon ylipainosta.
Tapasin viikko sitten naisen, joka oli laihduttanu 25kg vuoden aikana ja oli siitä sikaylpee. Mä kattelin vaan kateissani ja samalla kurkkua kuristi ajatus siitä, että mikäli haluaisin hänen mittoihinsa, mun pitäs olla laihiksella noin 2½ vuotta... huh huh...
... Et pikkasen tarviis kannustusta kieltämättä...
Masentaa jotensakin jo ihan alkuunsa ajatus siitä, että mun pitäis laihduttaa yli puolet painostani veks että olisin normaalipainoinen. Siks ottaakin joskus päähän ne viisastelijat, jotka on huolissaan parin kilon ylipainosta.
Tapasin viikko sitten naisen, joka oli laihduttanu 25kg vuoden aikana ja oli siitä sikaylpee. Mä kattelin vaan kateissani ja samalla kurkkua kuristi ajatus siitä, että mikäli haluaisin hänen mittoihinsa, mun pitäs olla laihiksella noin 2½ vuotta... huh huh...
... Et pikkasen tarviis kannustusta kieltämättä...
Vastaukset 11
Vanhimmat
..laihtua on vesi dietti.. Ei syö paljon, juo sopivasti ja liikkuu paljon. Tiedän, tiedän.. helpommin sanottu kuin tehty, mutta pidä mielessä se, että päivä kerrallaan ja mieti sitä minkä takia laihdutat. Kyllä se siitä.
Vesi vanhin voitehista... niinpä niin. Mut todellakin helpommin sanottu kuin tehty. Liikunta on aika työlään tuntuista kun painoo on näin paljon ja niveletkin alkaa oireilla kulumien takia. Vesi on ihan hyvää janojuomaksi, mutta ruoan korvikkeeksi kohtuullisen mauton :)
Noh, kiitti nyt kuiteskii... kyllä se siitä... ehkä.
Eikös sun kannattais liittyä johonkin ryhmään, missä laihduttajia on enemmän? Silloin se porukkakin kannustaa ja siellä on helppo jakaa kokemuksia ym. Aattelis, että yksin laihduttaminen on ikävää ja siinä luovuttaa helposti. En tiedä, mutta tsemppiä hirveesti!!
Moi! Muista että niiden kilojen karttuminenkin kesti aika kauan, joten ei se mitään jos lähteminen kestää myös kauan. Nykyajan ihmisillä vaan on sellainen "kaikki ja heti" -mentaliteetti.
Kannattaa käydä läpi paljon oikeaa informaatiota laihduttamisesta. Siinä vaiheessa kun tulee takapakkia tai kehitys pysähtyy, kunnon tieto on kullan arvoista.
Muutama perusasia:
1) Ruokavalion ja ruokailutapojen/rytmin merkitys on huomattavasti suurempi kuin liikunnan. Pienet annokset, vähän rasvaa ja tyhjiä hiilihydraatteja (valkoiset jauhot, pasta, riisi), älä päästä itseäsi liian nälkäiseksi, erota todellinen nälkä halusta saada jotain hyvää.
2) Kannattaa tutustua eri ruoka-aineiden energiapitoisuuksiin sekä siihen miten liikkuminen vaikuttaa energian kulutukseesi. Huomaat, että aika kauan saa esim kävellä että esim. munkin tai lihiksen saat kulumaan. Liikunta toki on loistava lisä. Sinulle voisi sopia esim. kuntopyörä loistavasti. Jos sellaisen hankit, varmista että pikku hiljaa poljet riittävän kauan riittävällä rasituksella (sykeellä).
3) Välitavoitteet. Aseta tavoitteet aina esim. kuukauden päähän. Tavoitteen ei tarvitse olla sen kummempi kuin että "2 kiloa pois seuraavaan tsekkaukseen" Se on alle 500 g viikossa.
4) Tuki. Jos mahdollista osallistu ryhmään. Saat tietoa ja tukea.
5) Lipsahdukset. Niihin pitää suhtautus siinä mielessä vakavasti, että niitä ei saisi sattua koko ajan ja ne pitäisi "paikata".
6) Vesi. Monta kertaa päivässä pari lasillista.
7) Ihmedieetit. Älä vaan sorru sellaisiin esim kaalisoppa -tai vastaaviin. Saattavat tehota, mutta on hyvin vaikea pitää niitä yllä jatkossa.
Yritin tässä muutamaa kohtaa tähdentää sillä tiedän että homma ei ole helppo.
Alkumpotivaation voit käydä katsomassa esim. painonvartijoiden sivulta, siellä on muutamia esimerkkejä henkilöistä jotka ovat pudottaneet ison määräm.
Miten ihmeessä mulle ei ole tullu mieleen, että painonvartijoillakin on oma kotisivunsa. Kiitos kauheesti että kerroit! Lueskelin äsken pitkän tovin niitä menestystarinoita. Miten musta tuntuu etten olekkaan yksin tään ongelmani kanssa :)
Mä en oikein innostu ryhmässä laihduttamisesta, mutta on ihana nähdä toisten kohtalotovereiden tarinoista millainen muutos elämässä voiskaan tapahtuu jos jaksais vaan taistella.
Onneks mulla on ihana miesystävä, joka auttaa ja kannustaa mua. Hän hyväksyy mut kyllä tällaisenaankin ja rakastaakin jopa. Hyväksyntä onkin mulle kauheen tärkeetä, koska oon saanu niin paljon kuulla jo lapsesta lähtien siitä etten kelpaa tälläsenä pullerona (olen ollut ylipainoinen jo ihan pikkuvauva-ajoista lähtien nykyiseen 38 vuoden ikään saakka). Uskon, että rakkaani kannustuksella tää on paljon helpompaa kuin yksin.
Kiitti myös hyvistä ohjeista, joita annoit. Sykähdyttää ajatus siitä, että näit niin paljon vaivaa kun vastasit... oot ihana :)
Aloitin kilojen poiskaristamisen lokakuussa -01 ja vähentynyt on 26kg, jäljellä vielä 15-20kg ylimääräistä.
Tämän olen saanut aikaiseksi aivan kotikonstein, en ole ollut paikkareissa koskaan. Tilasin kylläkin heiltä Points-CD, mikä on ihan hyvä, kun haluaa seurata mitä suuhunsa mättää.
Kuulun kylläkin ISOJEN ryhmään täällä netissä, minusta on ihan hyvä/kivaa et on ryhmä minne ilmoittaa painonsa viikottain ja saada tukea toisiltamme kovan paikan tullen.
Minulla myöskin on ihana aviosiippa kuka kannustaa minua tässä läskien pois karistamisessa, kummiskin on kiva kun on toi ryhmä, siellä voi vaihtaa mielipiteitä muustakin kuin kiloista ja saada hyviä vinkkejä :))
Jos sinua kiinostaa, niin käy lukemassa sivuja ja tutustu meidän ryhmään os.on http://www.sunpoint.net/~isot2/index.html
Ai semmottisiakin paikkoja löytyy meille isoille laihduttajille... mielenkiintoista. Tuo vois olla kieltämättä yks sellanen juttu, joka ehkä nappais. Pitääpä miettii jos vaikka innostus mukaan tuohon touhuun.
Kiitos hyvästä linkistä!
... ja onnee sekä sisua myös sulle edelleen yrityksees! Lucky you, oot jo aika pitkällä... kyllä se siitä.
Hei!
Itselläni oli vähän samanlainen tilanne kuin sinulla. Aloitin 1.1.2001 ja tuolloin pudotettavaa oli sellaiset 50 kg. Välillä on ollut parempia jaksoja ja välillä vähän huononpia. Nyt jäljellä on 25 kg ja yhä haaveilen siitä, että joku päivä minä vielä olen siinä kunnossa kuin 20-vuotiaana...
Mutta vakavammin puhuen. On todella olemassa monia ryhmiä, joista voi hakea apua ja verkossa on paljon erilaisia paikkoja, joista saa tukea. Itse olen ollut Painonvartijoiden kirjekurssilla (olen tehnyt osa-aikatyötä ja suorittanut opintoni loppuun samaan aikaan, joten en ehdi juosta jossain kerran viikossa tiettyyn aikaan tapaavassa ryhmässä) ja tehnyt sitä aina välillä ja välillä kokeillut vaihtelun vuoksi muitakin diettejä. Tärkein tuki minulle on kuitenkin ollut verkossa toimiva Diettalk (www.diettalk.com kyseessä on englanninkielinen sivusto), jossa olen päässyt keskustelemaan ongelmista muiden samanlaisissa tilanteissa kamppailevien kanssa. Useiden kymmenten kilojen painonpudotusurakassa on todella tärkeää, että on tarpeeksi tukijoita, jotka ovat valmiit hyväksymään sen, että välillä menee todella hyvin ja välillä tulee niitä takaiskujakin.
Tsemppiä sinulle urakassasi ja hyvää kesää!!!
Mä kaipaisin enemmän suomenkielisiä linkkejä mistä vois saada tukea ja apua laihdutukseen. Enkku onnistuu kyllä jotenkuten, mutta en oikein viitti lähtee pelleilemään vieraskielisiin chatteihin ja sivustoihin tällä kielitaidolla.
Sä oot kyllä tehny ison urakan kun oot päässy jo noin pitkälle painonpudotuksessa. Toivon sullekin tsemppiä ja voimaa jatkaa.
Onneks meillä kaikilla on lupa haaveilla ja jos hyvin käy niin myös toteuttaa ne haaveet.
Hei! Ikää multa löytyy 16-vuotta ja painoa 77 kg. Aika hyvä saldo, mielestäni =) Tarkoitus olisi päästä alle kuudenkympin, kun tätä pituutta on vain 165 cm. Mutta jos kaipaat luotettavaa säännöllistä mailiseuraa aiheen tiimoilta, ota yhteyttä ja kerro itsestäs.
Sullahan on tuota painoa vähän enemmän, mutta konstit on samat, oli pudotettavaa 5 kiloa tai 50, tosin toinen niistä käy vähän nopeammin. Mutta jos ei luoja ole hoikkuudenlahjaa (jokainen päättäköön itse onko se lahja) antanut, paino on koko elämän projekti. Sen saavuttaminen ja ylläpitäminen. Joten älä sinä tuosta aikarajasta huolestu, kun saat itseäs niskasta kiinni parempi olo on jo muutaman kuukauden päästä, ja se taas auttaa jaksamaan seuraavat kuukaudet =)
Suosittelen Painonvartijoita!! Points -kuuri toimii.
sairaaladieetti on muuten hyvä juttu siinä saa syödä pihvejä ja lihaa ja hedelmiä,mutta se on silti älyttömän rankka kuuri.se kestää 13 päivää ja siinä on annettu tietyt ohjeet mitä sää syödä ja mitä ei.sen tarkotuksena on muuttaa aineenvaihduntaa.kiloja itelläni lähti pois 6 mutta ne on tullu nyt kesän aikaan takasi..kai?hajotin vaa'an ku kävi hermoon..heh..no se on yks tapa laihduttaa.tseppiä :)tiedän laihduttamisen vaikeuden vaikka liikakiloja ei sillai oo mut kuiteski on..