VLCD-tuotteet ja sappikivet

Tietääkö joku, miksi VLCD-tuotteita ei suositella sappivaivaisille?
2373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En kyllä tiedä mutta itse sappivaivoista kärsiessäni tyhjään mahaan koski kovasti.. Pelkäsin että ruoka laukaisee kivun ja välttelin joskus syömistä jonka seurauksena sitten tyhjään vatsaan koski entistä enemmän, mut en ensiksi ymmärtänyt sen johtuvan siitä. En kyllä usko etä tuo on se syy miksi niitä ei suositella mut omalla kokemuksella vaan kerroin tuon..

Äänestä
  • Hei!

    En osaa selittää lääketieteellisesti, mutta vlcd-valmisteiden käyttö pahentaa sappivaivoja. Voivat aiheuttaa pitemmässä käytössä sappikohtauksen myös sellaiselle, jota ne eivät ole aiemmin lainkaan vaivanneet.

    Muistaakseni liittyi jotenkin siihen, että ilman normaalia ruokavaliota sappineste jää paikoilleen eikä poistu elimistöstä tarpeeksi tiheään -> aiheuttaa sappikiviä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kia kirjoitti:

Tietääkö joku, miksi VLCD-tuotteita ei suositella sappivaivaisille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu