KERTOKAA TE!

"abc"

Kertokaapa hyvät ihmiset kuinka usein juoksette viikossa, kuinka pitkästi ja millä sykkeillä.

Oon niiku 15 vuotta ja juoksen 3-4 kertaa viikossa 8 kilsan lenkkejä ja sykkeet on aikalailla maksimisykkeen rajoissa eli jotai 140-150. Mutta joskus lenkillä käynti tuntuu tosi raskaalta ja vastenmieliseltä :/ Eli kuulostaako toi ylirasitukselta sen lisäks että käyn käveleen joka päivä n. 7km ja teen penkkipunnerruksia, vatsiksii ja muita erilaisia lihaskuntoliikkeitä ja sen lisäks pelaan viel sulkapalloa 1-2kertaa viikos?

9

1087

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu

      jos tuntuu raskaalta ja vastenmieliseltä, jätä lenkki väliin. se on sen merkki että elimistösi kaipaa lepoa.

    • En ala ylirasituksia kommentoimeen, mutta ihmetytti tuo:

      "sykkeet on aikalailla maksimisykkeen rajoissa eli jotai 140-150"

      Mun mielestä toi on aika alhainen syketaso. Mun viimeisimmällä juoksulenkillä keskisyke oli 165 ja aikaa kului 50 minuuttia. Ja olen kuitenkin yli 10v vanhempi kuin sinä. Mutta toisaalta oli tarkoituskin vähän irrotella. Normaalisti mullakin sykkeet 140-150. Juostuun matkaan en juurikaan kinnitä huomiota, vaan aikaan, joka on yleensä tunti.

      Joitain keskisyke-ennätyksiäni: Pyöräilyssä 51min avg 173 bpm (-879kcal) ja sisäsoudussa 30min avg 182 bpm (-580kcal)

      Joskus tulee käytyä 3:na peräkkäisenä päivänä lenkillä, joskus menee viikko etten käy olleenkaan.

    • Parrujalka

      Sinulla on muutama asia hieman hakusessa :)

      Ensinnäkin sinun ikäisellä on max syke juoksussa jossain 200 paikeilla. Jos se on todella noin alhaalla niin sinulla on jotain fyysistä vikaa ja kannattaa kääntyä lääkärin puoleen. Testaa sykkeesi vaikka seuraavassa sulkkispelissä koska siinä syke nousee hyvin helposti korkealle.

      Jos juoksu tuntuu vastenmieliseltä niin älä juokse viikkoon ja kokeile sen jälkeen uudestaan. Yleensä tämä auttaa :)

      Liikuntataustastasi riippuen liikkumiseen käyttämäsi aika näyttää aika suurelta eli n. 10 -13 tuntia viikossa joka on mielestäni aika paljon( riippuu kuitenkin taustastasi) Jos tahkoat joka viikko samalla määrällä ja sykkeellä niin vaarana on että kroppasi ei ota enää liikuntaa vastaa kunnolla eikä myöskään palaudu riittävästi edellisen päivän liikunnasta. Pidä viikossa kaksi lepopäivää ja lisää juoksuun enemmän vaihtelua eikä aina samalla sykkeellä samaa lenkkiä, kroppasi sopeutuu nopeasti samanlaisiin lenkkeihin ja siksi pitää lenkkejäkin vaihdella

    • Jeppe

      Tuolla liikuntamäärällä muista riittävästi hiilihydraattipitoista ruokaa, liian vähäinen määrä väsyttää.

    • "abc"

      Joo-o.. kaverit tais ymmärtää vähä väärin ku mun maksimisyke on niiku jotai 205 mutta aerobisessa suorituksessahan se syke on jotai 70-80% maksimisykkeestä nii sillon mun sykealue on jotai 143-164.. vissiinki x) ja toi "keletana" on aika älyttömän hyvässä kunnossa ku tuollasia lukemia on saanu!

      • hölkkäri

        Syke on yksilöllinen juttu.
        Mun rankimmat keskisykkeet:

        maraton 3.32 keskisyke 172, huippu 184
        puolikas 1.32 keskisykesyke 181, huippu 193

        ikää 31v.


      • Mönttööri
        hölkkäri kirjoitti:

        Syke on yksilöllinen juttu.
        Mun rankimmat keskisykkeet:

        maraton 3.32 keskisyke 172, huippu 184
        puolikas 1.32 keskisykesyke 181, huippu 193

        ikää 31v.

        Kyllä 15 vuotiaallakin voi maksimisyke olla esim: 175 tai 235 ja eikä mitään terveydellistä / elimellistä vikaa ole olemassa. Yleisiin sykkeen laskuohjeisiin ei aina voi luottaa ! Itselläni maksimi 188 ja ikää viisi vuosikymmentä. Ohjeen mukaan 170 ? Pyrin liikkumaan useimmiten niin etten hengästy suuremmin. Esim: Pyörälenkki 3 tuntia keskinopeus 30, keskisyke 124, hiihto 2 tuntia, 30 km, keskisyke 126, juoksu 10 km 47 min keskisyke 135. Näiden lenkkien yhteydessä otan viikottain 10-30 minuutin pituisia vauhtileikittelyjä sykkeiden heiluessa 140-160 välissä. Kesän aikana pyöräilyä 8-10,000 km, juoksua syksyllä/keväällä muutama sata km ja hiihtoa 1500-1800 km talvessa olosuhteiden mukaan. Väliin mahtuu myös 10-15 tuntia retkiluistelua, sulkapalloa, sekä syksyn / talven aikana kuntopiiriä viikottain. Maksimisykkeitä ei tule kokeiltua kuin Finladia-hiihdossa tai jossain kuntopyöräilytapahtumassa ja eikä aina silloinkaan.


    • aatu

      juoksen jokapäivä paitsi sunnuntaisin. viikos tulee sellaset 19 kilometrii ja oon 13 vuotta

      • Polvipotku

        Kuusi kertaa viikossa ja alle kakskäänt kilsaa. Aika lyhyttä lenkkiä, ainakin osa, jos osa pitempiä ja niin pois päin....

        Mut, mut...parempi kuin nolla ja nolla ei ole paljoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      202
      3865
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2096
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      84
      2055
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1996
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      93
      1945
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      63
      1654
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1096
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      281
      1005
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      914
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      846
    Aihe