Auto pääsi keittämään ja vedet tuli ulos.... menikö kannentiiviste ja kansi kieroksi?
Auton keittäminen
6
5888
Vastaukset
arvailla täältä asti.
Oliko alumiinikansi? Se kärsii helpoiten.
Sinuna panisin nesteet sisään ja seuraisin tilannetta. Jos vikaa, se kyllä ilmenee.- diplinssi
Nesteet sisään ja kone lämpimäksi. Pukkaako höyryä? Sammuta. Avaa varoen suojakäsineellä paisuntasäiliön korkki. Käyntiin. Pulputtaako?
Katso, nouseeko lämpömittari normaaliin. Jos jää liian alas, voi anturi olla palanut.
Jos ei mitään häikkää, ajele menemään ja tarkista jonkin ajan kuluttua nestepinnan taso. - Urpo
diplinssi kirjoitti:
Nesteet sisään ja kone lämpimäksi. Pukkaako höyryä? Sammuta. Avaa varoen suojakäsineellä paisuntasäiliön korkki. Käyntiin. Pulputtaako?
Katso, nouseeko lämpömittari normaaliin. Jos jää liian alas, voi anturi olla palanut.
Jos ei mitään häikkää, ajele menemään ja tarkista jonkin ajan kuluttua nestepinnan taso.Paisuntasäiliö täynnä ja silti työntää vettä ulos.... tukosko jossain? Mitä pitäis tehdä?
Urpo kirjoitti:
Paisuntasäiliö täynnä ja silti työntää vettä ulos.... tukosko jossain? Mitä pitäis tehdä?
termostaatti keittämällä vesikattilassa. Jos ei aukea, vikaa ainakin siinä jolloin osta uusi.
Jos aukesi tai jos uudellakin (jossa PITÄÄ olla se 2-3 mm:n ohitusreikä!) työntää vedet ulos, kansi auki ja uusi tiiviste, todennäköisesti kannen oikaisukin.
Jos öljymäärä lisääntyy tai öljy on harmaata, vuotaa nestettä öljynkin joukkoon, mikä on yksi kansitiivisteen vuodon merkeistä. Silloin (ja muulloinkin vuodon jälkeen) korjauksen jälkeen öljyn ja suotimen vaihto. Glykoli ja öljy yhdessä muuttuvat pieksi, joka jumittaa moottorin laakerit ym aikaansaaden todella kalliin vahingon.- laita
Urpo kirjoitti:
Paisuntasäiliö täynnä ja silti työntää vettä ulos.... tukosko jossain? Mitä pitäis tehdä?
paisuntasäiliötä,tulee liiat ulos.
- lagu-95
laita kirjoitti:
paisuntasäiliötä,tulee liiat ulos.
vaihda paisuntasäiliön korkki,mulla autto kun rellu työnti nesteet usemman kerran pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla3981156- 641086
- 61842
- 59772
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k99698Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,15670Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49661- 26643
- 68640
- 58613