Moi!
Oon ollu muutaman kerran Atkins dietillä. Mulla on n. 30 kg ylipainoa. Olen tykännu dietistä tosi paljon ja tuntenut oloni tosi pirteäksi, mutta... ongelmani on, että oon joka kerta sortunu syömään taas vanhoja herkkuja, vaaleaa leipää, leivonnaisia, jäätelöä. Nämä ovat omia kompastuskiviäni.
Suurin ongelma tulee etten, kun käy ystävillä kylässä ja siellä tarjotaan kaikkea hyvää. Monesti saattaa olla tilanne, että kyläpaikassa on usea vieras, joten en voi vaatia ystävääni hankkimaan vain minulle sopivia tarjottavia. Joudun tzemppaa joka päivä makean himojeni kanssa. Tilanne saattaa olla esim seuraava. Juuri valmistettu ja paistettu pulla tuoksuu ja on kutkuttanut kaikkia mahdollisia aisteja tunnin. Sitten tulee kutsu siirtyä kahvi pöytään. Houkutus käy ylivoimaiseksi,kun koko tupa tuoksuu järjettömän hyvälle ja joudun katelemaan, kun kaikki muut nautiskelevat vastapaistetusta, makoisasta ja lämpimästä pullasta. Tuolloin tilanne käy minulle täysin epäinhimillisen kohtuuttomaksi ja sorrun nauttimaan pöydän antimista. Sama tilanne, kun on todettu kidutuksessa, kun kidutus on tarpeeksi rankka niin kaikki kertovat tietonsa.
Tämän jälkeen onkin diettini piloilla, en voi vaan lopettaa vaan mun pitää saada lisää sitä mikä maistui niin hyvälle. Saan tästä huonon omatunnon, mutta se ei tarkoita sitä, että kykenisin lopettamaan ja siirtyisin seuraavana päivänä dieettiin takaisin. Päin vastoin. Himoni tuotteisiin on niin hervoton, ettei sitä voi lopettaa. Ihan kun olisi joku leivos narkomaani. Jotenki tarvis jotain hoitoa, tai jonkun samantyyppisen ku alkoholisteille AA-kerhon. SH-kerho "syömä häiriöiset".
Kyllähän sitä on Painon Vartioita ym. maksullisia juttuja, rahastusta ylipainoisen ja syömähäiriöisen ihmisen "sairauden" ongelman kustannuksella. Minusta päättäjien pitäisi jotenkin reagoida asiaan sillä uskon, että kyse on kansantaloudellisestikin merkittävästä terveydellisestä ongelmasta.
No, meni vähän sivuun, mutta nää onkin mietteitä. Jokatapauksessa, tossa oli mun kokemuksia Atkins-dietistä, ongelmia ja pohdintaa. Jos jollakin ois jotain työkaluja näiden ratkaisemiseksi, niin ois kiva kuulla. Onko kellään vastaavia kokemuksia näistä akilleen kantapäistä. Onko käytännön kokemuksia kohtuullisista selviytymis keinoista, (joita vois oikeesti toteuttaakkin). Oon ajatellu jopa, ettei auta käydä sit kylässä, mut on sekin aika rankka valinta. Jos lähtis kuitenkin puimaan ongelmaa siitä, että haluaa tavata myös ystäviään, mutta haluaa myös pysyä dieetissä. Upea dietti, mutta joka kerta oon sortunu!
Mietteitä omista kokemuksista.
30
1830
Vastaukset
- edelliseltä sivulta
se ketju joka alkaa "homman saa pilallekin.."
ei kannata heittää kirvestä kokonaan kaivoon.
miten kauan ne "kerrat" on kestäneet sulla??
eli montako päivää, viikkoa vai mikä aika on mennyt ennen sortumista?
alussa kannattaa ihan oikeasti vältellä sellasia kyläpaikkoja sun muita, joissa oletettavasti hirmu jauhopeukaloita ja varsinkin niitä tyrkyttäjiä!
äläkä tietystikään osta kotiisi noita höttösleipiä sun muita, vai onko sulla perhe joka mättöää noita kaikkia..)
kun on päässyt hyvin alkuun, esim kuukausi kaksi, niin ei kerta kaikkiaan tee enää mieli mummon pullia.
nähtävästi et ole päässyt niin pitkälle? nimittäin himot katoaa kyllä.
ja sitten pystyy tekemään oikeita valintoja kekkereillä sun muissa tilanteissa.
valitsemaan vaikka pienimmän pahan niistä tarjottavista, jos ihan "pakko" jotain ottaa.
(mitä se sekin muka sitten tarkoittaa?!! pakko??)
itse kävin vain yhden parhaan ystäväni luona alussa, hän oli tietoinen vhh:stani, ja sanoi että ota kaapista mikä sulle sopii.
oli domino-keksejä, suklaapaloja ym ym näkösällä, mutta motivaatio kun oli luja ja tulosta syntyi kohisten, niin ei ollut vaikeuksia kieltäytyä.- Marko.T.
Minulla sama homma. Olen noudattanut jo kaksi vuotta vhh diettiä ja kiloja on kariutunut 30kg. Välillä olen pakostakin sortunut työillallisten ja juhlien takia diettini ulkopuolelle, mutta tilanteeni on nyt se, että enää 5kg ihannepainooni on matkaa. Sen lisäksi verenpaineeni ja kolestroliarvoni ovat parantuneet normaaleiksi. Houkutuksille voi välillä antaa valtaa, mutta pysyvä elämänmuutoshan tämä on. Tsemppiä teille kaikille ja muistakaa, että pitkäjänteisyys palkitaan aina.
- Hande
2 vkoa - 1 kuukausi. Ehkä siinä on itua jotenkin jaksaa se kaksi kuukautta ja sit arvioida uudestaan. Oon taas ihan valmis alottaa, ku luin muutaman jutun tyypeistä jotka on onnistunu. On se kumma jos en mä hitsi vie onnistu. Toi on kyllä tosi kans, et välttää sit vaa menemäst niihin kyläpaikkoihin jossa tietää, että ei voi vastustaa kiusausta, ainakin ku dieetti on alussa.
Ei mulla ole onneksi perhettä, joka mankuis näitä hiilareita. Mies on, mut hällekin oon kertonu kui hyvin voin ku lopetan hiilareiden mässäilyn, joten tukea löytyy, ku sais tän oman itsekurin nyt jotenki järjestykseen. Alkaa painaa tää 110 kiloa jo niin pahasti, että alkaa olla pakko tilanne. Toivottavasti saan sisäistettyä tän omaan päähän ennen ku se paino on 130 kiloa. Paino kun tuntuu kohoavan joka viikko. Eikä ois mikään ihme, ku meillä on "sukuvika" liikalihavuus. Totuus on varmaan, että ollaan kaikki vaan totuttu pienestä asti syömään tosi paljon hiilari pitoisia tuotteita. - vaan se oma arki
Hande kirjoitti:
2 vkoa - 1 kuukausi. Ehkä siinä on itua jotenkin jaksaa se kaksi kuukautta ja sit arvioida uudestaan. Oon taas ihan valmis alottaa, ku luin muutaman jutun tyypeistä jotka on onnistunu. On se kumma jos en mä hitsi vie onnistu. Toi on kyllä tosi kans, et välttää sit vaa menemäst niihin kyläpaikkoihin jossa tietää, että ei voi vastustaa kiusausta, ainakin ku dieetti on alussa.
Ei mulla ole onneksi perhettä, joka mankuis näitä hiilareita. Mies on, mut hällekin oon kertonu kui hyvin voin ku lopetan hiilareiden mässäilyn, joten tukea löytyy, ku sais tän oman itsekurin nyt jotenki järjestykseen. Alkaa painaa tää 110 kiloa jo niin pahasti, että alkaa olla pakko tilanne. Toivottavasti saan sisäistettyä tän omaan päähän ennen ku se paino on 130 kiloa. Paino kun tuntuu kohoavan joka viikko. Eikä ois mikään ihme, ku meillä on "sukuvika" liikalihavuus. Totuus on varmaan, että ollaan kaikki vaan totuttu pienestä asti syömään tosi paljon hiilari pitoisia tuotteita.merkkaa. Kylässä nyt ollaan vain joskus, ellet ole kylässä aina! Tästä on usein juttua tuttavien kanssa, miten joku "näyttää" että syö vähän tai vain sallittua ruokaa, mutta kotona syö vaikka mitä salaa katseilta... ja lihoo siitä ennenkaikkea.
- Hande
vaan se oma arki kirjoitti:
merkkaa. Kylässä nyt ollaan vain joskus, ellet ole kylässä aina! Tästä on usein juttua tuttavien kanssa, miten joku "näyttää" että syö vähän tai vain sallittua ruokaa, mutta kotona syö vaikka mitä salaa katseilta... ja lihoo siitä ennenkaikkea.
Mää olen kyl mahroton kyläluuta.... kyllä mä käyn kylässä varmaan 1 - 2 kertaa viikko. Sit mä tykkään käydä kaikenmailman kissanristiäisissä, taidenäyttelyissä, ruonilloissa... ääh, ongelma onkin siinä, että en osaa lopettaa ku maistan sitä hyvää. Minusta se oli tosi hyvä neuvo, ettei vaan keratakaikkiaan mene näihin paikkoihin ainakaan ku dieetti on alussa. Tuntuis, että se toimii. Kyllä tää hautoutuu tää juttu tässä ja oon ihan varma, että onnistun. Nyt pitää tää pohjatyö vaan tehdä kunnolla ja pysyä hievahtamattomana päätöksessään.
- herrana
Kerro paljon ja mitä hiilareita syöt?? Hyvää rasvaa tarpeeksi? Entäs protsku??
Mulla on niin että kun syön liikaa hiilaria mulla tulee himotuksia. Siksi syön vain vihanneksia ja marjoja enimmäkseen, muutaman hedelmän viikossa(2-3). No maito tuotteista ja protskustakin vähän hiilaria tulee, mutta muusta en sitä syö koska mopo karkaa käsistä. Toki nyt sitä on helpompi hallita kuin ennen. Jos syöt yhtään sokeria tai jotain jalostettua vähennä sitä. Mulla himotukset lakkasi ennen 3 pvän jälkeen nyt yhden kunnon aterian jälkeen. Ne vieroitus oireet on helvetilliset ja haluaa sitä ja tätä. Kaapin ovet käy ja vaikka mistä vääntäis herkkua. Ennen koskaan en ostanut, niin paljon karkkia, että olisi säilynyt seuraavaan päivään. Nyt on ollu tuplat ja karkit kaapissa 2 vkoa eikä haluta yhtään. 70% suklaata syön kyllä, mutta nyt en sitäkään että pääsis eteenpäin asiassa. Mullakin on MONESTI kaatunut juuri tuohon viikko kuuria ja viikko mässäilyä. Nyt olen (s)karppina, enkä lipsu. Ei se haittaa jos joskus vetasee olan takaa, mutta yrittää palata ruotuun mahdollisimman pian ja jatkaa siitä. alussa jyrkkä ei huonoille hiilareille. Kun on laihtunut lisää sitten niitä. Kukaan kuole jos joskus potun tai ranskanleipä siivun vetäsee. Saapahan luirupaskan kaupanpäälle, niin suolisto puhdistuu. ONNEA!!- Hande
Mä syön, tällä hetkellä
Hiilareita:
leivoksia, viinereitä, jäätelöä, yogurttia, leipää valkoista ja tummaa, pastaa, perunaa ja kasviksia.
Viinereitä tms syön ehkä yhden päivässä. Leipää 8 - 9 viipaletta/pv, Jäätelöä esim 2,5 dl/päivä. Pastaa kerran päivässä lautasellinen tai n 2 perunaa, salaattia tomaattia kurkkua, porkkanaa, retiisiä, paprikaa tms yksi annos (lautasellinen) päivässä.
Rasvaa:
tulee joka päivä leivän päälysteistä, Bregott/Oivariini, Metwurstista, juustosta, joskus kermaa ruuanlaitossa, kreikkalaisesta maustamattomasta yogortista toisinaan.
Hyvää rasvaa:
Paistamiseen käytän oliiviöljyä, salaatinkastikkeeksi oliiviöljyä
Protskuja:
käytän kerran päivässä juuston ja metwurstin lisäksi n. 150 - 200 gr, jauhelihaa, kalapuikkoja, kanan rintaleike, pekonia
- Hande
Kävin noilla sivuilla, meen vielä uusik, mut piti tulla väliin kertoo, että tuntuu tosi hyvältä, että on muitakin, ku tiedostaa tän ongelman ja joutuvat myös tosissaan tekee työtä sen eteen, ettei sortuis. (Vaik tuntuu hullulta sanoakkin niin, ku ei sen pitäis tuntuu hyvältä, että jollakin on tällasia ongelmia) Uus riippuvuus kierre kolkuttaa kokoajan ovella, jos sille antaa mahdollisuuden ees piipahtaa.
Mää olen kyllä sellanen, joka ei ainakaan alussa voi ilmeisesti ottaa löysästi vaan on tosi tarkkaan noudatettava dieettiä, kun siihen lähtee. Voi olla, etten voi ottaa koskaan "löysästi", jos pääsen siihen pisteeseen mistä puhutte, ni ei varmaan kannata edes ottaa riskiä ja kokeilla.
Mulla on ollu nyt sitä huomenna juttua, minkä takia paino onki noussu tosi hälyttävästi. Mun huomenna juttu on se, että mä päätän tänään, että huomenna aloitan dietin ja koska mä tiedän ettei sit tämän päivän jälkeen syödä hyvää pitkään aikaa tai ollenkaan, ni sit vielä tänään saan nauttia kaikkea mitä vaan mieli tekee. Joopa!!!! Ihan tajutonta itsensä huijaamista ja pettämistä ja mä meen siihen täysin vakuttuneena joka kerta. Toisaalta mä tiedän, että joku päivä mä sit alotan oikeesti, mut ennen sitä on sit paino noussu taas 10 kiloa ja on entistä enemmän työtä normaalipainon saavuttamiseksi.
Mikä on yleensäkin normaalipaino. oon nyt 110 kg/174 cm/nainen. Kait se on n 80 kg. Siitä on niin pitkä aika, ku olin "normaalipainoinen", etten tiedä mitä mittaria tulis käyttää. Oon painanu 10 vuotta sitten 68 Kg ja olin tunsin olevani normaalipainoinen, mut nyt on tullu ikää 35, joten kait se vaikuttaa myös ihannepainoon. Ei kait sitä voi olettaa olla saman painoinen ku 25 vuotiaana.- justiinamuoriska
Ole kovana vaan muutamat viikot nyt, ja terveesti itsekäs. Jouluunkin on vielä aikaa..
Ja, ihan omasta kokemuksesta sanon, että alkoholia ei kannattaisi maistella ainakaan kuukauteen. Ainakin itselläni homma hidastui, kun juuri sattui juhlapäivä hankalasti. Että miten on pikkujoulujen kanssa..?
Muuten, joulunakaan ei ole pakko syödä niitä pipareita ja torttuja.
Onneksi emme edes välitä viimeksimainituista.
Pipareista niinkin, mutta kun ajattelee - ja lukee paketista - mitä sisältävät...
Kinkut kalat ym ovat hyviä. Laatikot teemme itse laittamatta siirappia tai riisiä. Suklaata voi tehdä itse. Pähkinät ovatkin ok - jossain määrin.
Eli ala tehdä jo suunnitelmia sitäkin silmällä pitäen. Siihen mennessä oletkin jo saanut tulosta ja oppinut miten tilanteista selvitään.
Ja jos menee hiukan överiksi, ei pidä jäädä tuleen makaamaan sittenkään. Mittauta arvosi, opettele "inhoamaan" transrasva kahvileipiä yms, auttaa kummasti. - NimerkkiHande
justiinamuoriska kirjoitti:
Ole kovana vaan muutamat viikot nyt, ja terveesti itsekäs. Jouluunkin on vielä aikaa..
Ja, ihan omasta kokemuksesta sanon, että alkoholia ei kannattaisi maistella ainakaan kuukauteen. Ainakin itselläni homma hidastui, kun juuri sattui juhlapäivä hankalasti. Että miten on pikkujoulujen kanssa..?
Muuten, joulunakaan ei ole pakko syödä niitä pipareita ja torttuja.
Onneksi emme edes välitä viimeksimainituista.
Pipareista niinkin, mutta kun ajattelee - ja lukee paketista - mitä sisältävät...
Kinkut kalat ym ovat hyviä. Laatikot teemme itse laittamatta siirappia tai riisiä. Suklaata voi tehdä itse. Pähkinät ovatkin ok - jossain määrin.
Eli ala tehdä jo suunnitelmia sitäkin silmällä pitäen. Siihen mennessä oletkin jo saanut tulosta ja oppinut miten tilanteista selvitään.
Ja jos menee hiukan överiksi, ei pidä jäädä tuleen makaamaan sittenkään. Mittauta arvosi, opettele "inhoamaan" transrasva kahvileipiä yms, auttaa kummasti.Oon muuten miettiny tota, että miten selviin joulun kaikista kiusauksista. Apua! Niihin pikkujouluihin ja yrityksen pikkujouluun vois tänävuonna vaan jättää menemättä, kun ei ole 100 % varma omasta tahdonlujuudesta, kun on jos jonkinlaista herkkua tarjolla. Toisaalta se vois olla myös tilaisuus itselle opetella selviämään juhlatilanteesta, sillä niitähän tulee.
Toi oli hyvä idea, tehdä etukäteen ja todella paneutua omantyyppiseen ruokaan. Kinkku on jo ostettuna pakkaseen. (Saako udella miten teet laatikot)
Huomenna onkin viikko menny ja jo nyt tuntuu. Huikea juttu. - mmm
NimerkkiHande kirjoitti:
Oon muuten miettiny tota, että miten selviin joulun kaikista kiusauksista. Apua! Niihin pikkujouluihin ja yrityksen pikkujouluun vois tänävuonna vaan jättää menemättä, kun ei ole 100 % varma omasta tahdonlujuudesta, kun on jos jonkinlaista herkkua tarjolla. Toisaalta se vois olla myös tilaisuus itselle opetella selviämään juhlatilanteesta, sillä niitähän tulee.
Toi oli hyvä idea, tehdä etukäteen ja todella paneutua omantyyppiseen ruokaan. Kinkku on jo ostettuna pakkaseen. (Saako udella miten teet laatikot)
Huomenna onkin viikko menny ja jo nyt tuntuu. Huikea juttu. - Normaali
NimerkkiHande kirjoitti:
Oon muuten miettiny tota, että miten selviin joulun kaikista kiusauksista. Apua! Niihin pikkujouluihin ja yrityksen pikkujouluun vois tänävuonna vaan jättää menemättä, kun ei ole 100 % varma omasta tahdonlujuudesta, kun on jos jonkinlaista herkkua tarjolla. Toisaalta se vois olla myös tilaisuus itselle opetella selviämään juhlatilanteesta, sillä niitähän tulee.
Toi oli hyvä idea, tehdä etukäteen ja todella paneutua omantyyppiseen ruokaan. Kinkku on jo ostettuna pakkaseen. (Saako udella miten teet laatikot)
Huomenna onkin viikko menny ja jo nyt tuntuu. Huikea juttu.Meni tytöltä pupu pöksyyn hah hah hah
- justiinamuori
NimerkkiHande kirjoitti:
Oon muuten miettiny tota, että miten selviin joulun kaikista kiusauksista. Apua! Niihin pikkujouluihin ja yrityksen pikkujouluun vois tänävuonna vaan jättää menemättä, kun ei ole 100 % varma omasta tahdonlujuudesta, kun on jos jonkinlaista herkkua tarjolla. Toisaalta se vois olla myös tilaisuus itselle opetella selviämään juhlatilanteesta, sillä niitähän tulee.
Toi oli hyvä idea, tehdä etukäteen ja todella paneutua omantyyppiseen ruokaan. Kinkku on jo ostettuna pakkaseen. (Saako udella miten teet laatikot)
Huomenna onkin viikko menny ja jo nyt tuntuu. Huikea juttu.Laitan paljon parjattua soijarouhetta riisin- ja makeutusainetta siirapin sijaan. Mausteet oman maun mukaan. Olen tehnyt myös nauris-, lanttu- ja maksalaatikkoa samalla kaavalla, ja tosi hyvää. En oikeastaan mittaile aineita..
Soijastahan ollaan montaa mieltä - kovin kauheasti en haluaisi käyttää toisaalta.. (nyt Kiril ei pidä tästä sen tiedän..)
Toistaiseksi olen kuitenkin käyttänyt.
Totta puhuen käytämme kyllä tummaa riisiä joskus. Kun arkiset valinnat pääsääntöisesti pitkällä tähtäimellä kunnossa, ja tavoitteita saavutettu, voi alkaa lisäilemään hiilihydraatteja.
Se paljonko ja mitä voi lisäillä onkin sitten tuhannen taalan kysymys; eli se on täysin yksilöllistä.
Jos on herkkä jollekin ruoka-aineelle (himoitsee), kannattaa siitä pysytellä kokonaan erossa. Ja suhtautua siihen sitten oikealla tavalla; ok, tämä ei tee hyvää minulle, mutta eipä hätää - on paljon asioita jotka sopivat. ;=) - NimerkkiHande
justiinamuori kirjoitti:
Laitan paljon parjattua soijarouhetta riisin- ja makeutusainetta siirapin sijaan. Mausteet oman maun mukaan. Olen tehnyt myös nauris-, lanttu- ja maksalaatikkoa samalla kaavalla, ja tosi hyvää. En oikeastaan mittaile aineita..
Soijastahan ollaan montaa mieltä - kovin kauheasti en haluaisi käyttää toisaalta.. (nyt Kiril ei pidä tästä sen tiedän..)
Toistaiseksi olen kuitenkin käyttänyt.
Totta puhuen käytämme kyllä tummaa riisiä joskus. Kun arkiset valinnat pääsääntöisesti pitkällä tähtäimellä kunnossa, ja tavoitteita saavutettu, voi alkaa lisäilemään hiilihydraatteja.
Se paljonko ja mitä voi lisäillä onkin sitten tuhannen taalan kysymys; eli se on täysin yksilöllistä.
Jos on herkkä jollekin ruoka-aineelle (himoitsee), kannattaa siitä pysytellä kokonaan erossa. Ja suhtautua siihen sitten oikealla tavalla; ok, tämä ei tee hyvää minulle, mutta eipä hätää - on paljon asioita jotka sopivat. ;=)Pitää kokeilla. hitsi toi oli hyvä juttu toi laatikot ku tykkään niistä tosipaljon, ni niiden kokonaan syömättä jättäminen ois ollut todellisen tzemppauksen paikka.
Hyvää manantaipäivän jatkoa ja kiitti vielä kerran! - NimerkkiHande
Normaali kirjoitti:
Meni tytöltä pupu pöksyyn hah hah hah
Tiedoksi sinulle jatkossa, että vastaan vain nimimerkillä oleviin visteihin, kun aika ei riitä istua täällä kaiket päivät!
Minun tietoni on lyhennetty eräästä osiosta Tohtoritason lääkärin kirjoittamasta kirjasta, joten uskon kuitenkin, että tämä tieto on oikea, ennemmin, kuin jonkun? palstalla kirjoittelevan nimettömän ja kasvottoman "Hörhön".
Sinä voit minun puolestani uskoa ihan mitä vaan, mutta olen itse elävä esimerkki, että tämä ruokavalioa toimii ja että minulla on hyvä olo ja se riittää minulle.
Onnea sinulle vaan kovasti jatkossa ja jos haluat vaihtaa VHH-ruokavaliosta asiallisia viestejä kanssani, niin käyppä rekisteröimässä itsesi. (viittaus pupuun) - ›ø
mmm kirjoitti:
yrität todistaa että on parempiakin foorumeita kuin tämä?
- myös ahmatti
Tuo on tuttu tunne tuo ruokahimo. Se jonkinmoista "alkoholismia" eikä siinä auta se, että tietää asiat. Tarvitaan apuneuvoja. Itselle löysin hyvän sellaisen Weight Wise menetelmässä kun voi antaa nämä ruokapäätökset ohjelmalle ja noudattaa sitä. Paino putoaa tasaisesti ja terveellisesti. Se ei tietenkään sovi sinulle kun se jotain maksaa. Sinä maksat mieluummin herkuista ja lihot.
- antaa
omalle päälle ne ruokapäätökset, mutta siten, että ensin tekisi itselleen selväksi, että syömällä liikaa aikaa myöten sairastuu vakavastikin.
Silloin on jäljellä vain se toinen vaihtoehto, ottaa oma järki käteen. haluanko minä pysyä kauemmin terveenä vai sairastua moniin seurannaistauteihin.
Mutta moni vielä nuori ei sitä tajua, joten se pitäisi kertoa joka paikassa ja jokaiselle, jolla on lihomistaipumus tai siihen johtavat elämäntavat. Kerrotaanhan alkoholin ja tupakoinninkin vaaroista.
Kun jossain vaiheessa lopetat ton maksullisen ohjelman käytön, onko sinussa, omassa päässäsi kanttia jatkaa syömistä terveellä pohjalla. Edessäsi se mittelö oman itsesi kanssa on kuitenkin. - Hande
En ole koskaan omasta mielestäni ollut ehdoton. Ehkä en osannut tarpeeksi hyvin kirjoittamalla kertoa, mitä ajoin takaa rahastuksella ihmisten syömähäiriö ongelmalla. Olenhan ostanut esim Atkinsin kirjan muutama vuosi sitten ja mielestäni se on ollut hyödyllinen kirja. Samoin katselin sellasta kännykkään ladattavaa ohjelmaa, jossa voi kaikki syömänsä suupalat kirjata ylös missä ja milloin vain. Ohjelma sisälsi laskennan omasta energiatarpeesta. Ohjelma laskee eri ruokien kalorimäärät sitämukaa kun päivässä syö. Lisäksi se laski mahdollisia liikunta pisteitä tms. Tuntui ihan hienolta ohjelmalta ja sehän olisi aina mukana puhelimessa. Olen kuitenkin kiinnostunut tästä Atkinsista ja siinähän ei ruoan syönti perustu määrään vaan laatuun.
Voisit vähän kertoa siitä ohjelmasta mistä mainitsit. Mikä se on ja miten se toimii.
Kait se rahastus on niin tulkinnan varaista, että on tosi hankala käyttää sitä sanaa. Minusta laihdutuksen, tai syömähäiriöisen ongelman hoidossa käytetyt tehokkaat apuvälineet, on ok jos hinta on ok. Tarkoitin myös, että yhteiskunnan pitäisi tulla todella mukaan taisteluun liikalihavuutta vastaan. Esim. jos olet liikalihava mittareiden mukaan ja päätät saavuttaa normaalipainon esim käymällä painonvartioissa, tai hankit materiaalia mikä helpottaa saavuttamaan normaalipainon. Näistä voisi verotuksessa tehdä joissakin rajoissa vähennyksiä samallatavalla, kuin muista sairaskuluista tai apuvälineistä. Kyseessä on kuitenkin todella kansantaloudellisestikin merkittävistä kuluista joita ylipainoisuus vie hoitamattomana yhteiskunnan veroaitasta. - nähnytkään
VHHta, joten unohtakaa se!
- Hande
Itseasiassa, kun mietin eteenpäin tota mitä kirjoitin verovähennyksestä. Mehän täällä voidaan ihan itse päättää lakiehdotuksista. Jos sais samalla tavalla adresseja/riittävästi nimiä, ku mihin tahansa muuhun juttuun, niin käsittääkseni ei sen verovähennyksen saaminen ole ihan mahdotonta. Riittää ku on tarpeeksi ihmisiä, jotka on kyllästyneet olemaan liikalihavia ja jotaka haluavat, että tähän ongelmaan ruvetaan nyt todella puuttumaan myös yhteiskunnan tuella. Se tuki on kuitenkin todellisuudessa säästö.
Ei paha idea vai mitä?
Sitä vois yhdessä miettiä vaiks täällä miten se vois toimia ja millasilla rajoilla, kirjottaa esitys ja sit vaa ruveta hankkii nimiä alle.- mutta
jätä ne sokeri ja vehnäjauho mömmöt pois niin et tartte kalorin laskimia!
- Hande
mutta kirjoitti:
jätä ne sokeri ja vehnäjauho mömmöt pois niin et tartte kalorin laskimia!
Vastasitkohan ihan oikeaan viestiin?
En aikonut ostaa kyseistä kalorilaskinta, koska olen kiinnostunut Atkinsista ja siinähän se tarkkailu ei perustu kaloreihin vaan ruuan laatuun. Jos luit yllä olevat viestit, niin siellä jo mainitsin asiasta.
Olen kuitenkin kiinnostunut tietämään asioista, vaikka kyseinen laite ei välttämättä minua palvele. Se ei tarkoita, ettenkö voisi olla utelias tietämään mikä se on ja kertoa siitä jollekin toiselle. Saattaahan tulla tilanne, että joku muu tarvitsisi apua. Hyväksyn sen tosiasian, että me olemme erillaisia. Se mikä tuntuu minulle sopivan, ei välttämättä toisen mielestä ole ollenkaan hyvä ratkaisu. Pitää ja saa olla vaihtoehtoja. Itse olen todennut Atkinsin toimivan ja itseasiassa alkuvalmisteluita tehdään, jotta pääsen aloittamaan dieetin uudelleen. Tälläkertaa vaan enemmän pitkäjänteisyyttä, kuten eräät neuvoivat.
Tietysti kun tulee ongelmia ja ei toivottuja tuloksia, niin silloin voi aina ehdottaa jotakin mistä itselle on mahdollisesti ollut apua, kuten tämä kalorilaskin.
Minun maailma ei ole piste kaukoputken päässä vaan paljon laajempi. - leijonana
Hande kirjoitti:
Vastasitkohan ihan oikeaan viestiin?
En aikonut ostaa kyseistä kalorilaskinta, koska olen kiinnostunut Atkinsista ja siinähän se tarkkailu ei perustu kaloreihin vaan ruuan laatuun. Jos luit yllä olevat viestit, niin siellä jo mainitsin asiasta.
Olen kuitenkin kiinnostunut tietämään asioista, vaikka kyseinen laite ei välttämättä minua palvele. Se ei tarkoita, ettenkö voisi olla utelias tietämään mikä se on ja kertoa siitä jollekin toiselle. Saattaahan tulla tilanne, että joku muu tarvitsisi apua. Hyväksyn sen tosiasian, että me olemme erillaisia. Se mikä tuntuu minulle sopivan, ei välttämättä toisen mielestä ole ollenkaan hyvä ratkaisu. Pitää ja saa olla vaihtoehtoja. Itse olen todennut Atkinsin toimivan ja itseasiassa alkuvalmisteluita tehdään, jotta pääsen aloittamaan dieetin uudelleen. Tälläkertaa vaan enemmän pitkäjänteisyyttä, kuten eräät neuvoivat.
Tietysti kun tulee ongelmia ja ei toivottuja tuloksia, niin silloin voi aina ehdottaa jotakin mistä itselle on mahdollisesti ollut apua, kuten tämä kalorilaskin.
Minun maailma ei ole piste kaukoputken päässä vaan paljon laajempi.Hyvä ajatus tämä järjestäytyminen jollakin lailla että saatais verovähennykset anottavaksi ! Olen usein itsekin pyöritellyt näitä ajatuksia mielessäni . Yhteiskunnalle tulisi tosiaan edullisemmaksi tukea painonpudotusta kuin vain kauhistella asiaa kuten tähän asti on tehty . Tehdäänhän nytkin kalliita tutkimuksia ylipainon lisääntymisestä ja sen haitoista ja kalleudesta . Tutkimukset eivät kuitenkaan tue ongelman ratkaisua . Jotain olis tehtävä .
- Hande
leijonana kirjoitti:
Hyvä ajatus tämä järjestäytyminen jollakin lailla että saatais verovähennykset anottavaksi ! Olen usein itsekin pyöritellyt näitä ajatuksia mielessäni . Yhteiskunnalle tulisi tosiaan edullisemmaksi tukea painonpudotusta kuin vain kauhistella asiaa kuten tähän asti on tehty . Tehdäänhän nytkin kalliita tutkimuksia ylipainon lisääntymisestä ja sen haitoista ja kalleudesta . Tutkimukset eivät kuitenkaan tue ongelman ratkaisua . Jotain olis tehtävä .
Siin vois käyttää verottajalle esim tyyppiin lääkärin "todistusta" Omasta ylipainosta. Nyt kun käydään lääkärillä ylipainosta johtuvista nivelvaioista, hengenahdistuksista, kolesterolista, verenpaineesta ym. ym. Samaa aikaa vois käyttää punnitukseen ylipainon seurannassa ja mahdollisen nopeaan reagointiin ylipainotilanteess. Jos oma paino näyttää menevän yli asteikoiden niin saa välittömästi tukea, jotta asiaa korjaantu.
Verotukseen vois esim laittaa samalla tavalla vähennykset prokressiivisesti paino-ongelman mukaan. Eli jos oot 1 - 5 kiloa ylipaionoinen, voi vähentää esim 100 eurolla hankittua painonalennus materiaalia, joista kuitit tietysti pitää liittää verotukseen. 5 - 10 kiloa, ni sit joku muu summa. Sit vois olla jotain vähennystä esim kuntoilusta kaikille, eli jos ylläpidät kuntoa, niin se katsotaan pitkänpäälle niin isoksi säästöksi, että se huomioitaisiin. Näin tästä laista hyötyisivät paitsi liikalihavat, niin myös ne, jotka vaalivat terveyttään kuntoilemalla. Siitähän kaikki ovat samaa mieltä, että se edistää terveyttä.
Tässä olis nyt alkuun ajatuksia - eppu
Hande kirjoitti:
Siin vois käyttää verottajalle esim tyyppiin lääkärin "todistusta" Omasta ylipainosta. Nyt kun käydään lääkärillä ylipainosta johtuvista nivelvaioista, hengenahdistuksista, kolesterolista, verenpaineesta ym. ym. Samaa aikaa vois käyttää punnitukseen ylipainon seurannassa ja mahdollisen nopeaan reagointiin ylipainotilanteess. Jos oma paino näyttää menevän yli asteikoiden niin saa välittömästi tukea, jotta asiaa korjaantu.
Verotukseen vois esim laittaa samalla tavalla vähennykset prokressiivisesti paino-ongelman mukaan. Eli jos oot 1 - 5 kiloa ylipaionoinen, voi vähentää esim 100 eurolla hankittua painonalennus materiaalia, joista kuitit tietysti pitää liittää verotukseen. 5 - 10 kiloa, ni sit joku muu summa. Sit vois olla jotain vähennystä esim kuntoilusta kaikille, eli jos ylläpidät kuntoa, niin se katsotaan pitkänpäälle niin isoksi säästöksi, että se huomioitaisiin. Näin tästä laista hyötyisivät paitsi liikalihavat, niin myös ne, jotka vaalivat terveyttään kuntoilemalla. Siitähän kaikki ovat samaa mieltä, että se edistää terveyttä.
Tässä olis nyt alkuun ajatuksiaei millän pahalla, mutta tulikohan tuossa jo todistettua se että hiilihydraatti on välttämätön ravintoaine aivoillemme :-)
- Hande
eppu kirjoitti:
ei millän pahalla, mutta tulikohan tuossa jo todistettua se että hiilihydraatti on välttämätön ravintoaine aivoillemme :-)
Onko joku väittänyt, että ei ole, viitseisitkö viitata missä näin on väitetty.
- NimerkkiHande
No nyt oon työstäny kaikki asiat valmiiksi ja aloitan VHH-ruokavalion tänään. Täytyy sanoa, että on ollu tosi paljon apua näistä sivuista. Ironista kyllä, niin yksi suuri apu on ollut nämä uuden tiedon vastustajat. Siinä samassa, kun olen perustellut miksi tämä dieetti toimii olen saanut taas itselle sen "taottua" aina vain varmemmin omaan, (joku hauskasti mainitsi) pääkoppaan.
Upee, fiilis, siis kiitos kaikille tästä sivusta. Nyt pitää keskittyä siihen, että ne jotka haluaa asianmukaista tietoa, että he myös sitä saavat.
Mä meen hakee mökiltä vaa´an kaupunkiasuntooni ja mittailen vähän vyötärön ympärystä ym. Katsotaan miten käy. Pitää ottaa vielä valokuva. Harmi, ettei täällä voi lähettää valokuvaa, ku kuvahan se oli, joka kertoo enemmän, ku tuhat sanaa. Vois dokumentoida alusta loppuun tän jutun. Mulla ku on tota ylipainoa muodostunu n. 110 kiloa. Toisaalta mulla on kyllä omat kotisivut, niin sinne voisin tehdä tota päiväkirjaa... No katsotaan...
Nyt meen paistaa pekonia!
PS. Mainitsin johonkin aiemmin, että rekisteröin käyttämäni Hande nimimerkkini, NimerkkiHande:ksi.
Nyt vaan lujempaa tahdonvoimaa mulle!- NimerkkiHande
Teen dietistä päiväkirjaa myös nettiin, eli tuolta tulee löytyy sit tietoa miten edistyn.
http://web.telia.com/~u15810873/P�iv�kirja/
- Kiril
asiallisista kirjoituksista. Itse olen ollu jo 11 kk vhh dieetillä. Alussa oli vieroitusoireita 1-2 viikkoa mutta kun sokerihumalasta ja kankkusesta pääsi eroon niin sen jälkeen on mennyt hyvin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342027Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291091- 69889
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262774Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65761- 15747
- 83696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.214683- 26674