Moikka !
Olen suunnitellut ottavani ekan tatuoinnin ja kysyisinkin, että kannattaako ottaa kuva mukaan sinne liikkeeseen? Joku myös joskus sanoi, että voi pyytää piirtämään saman kuvan uudelleen ennenkuin antaa tehdä, onkos se hyvä idea?
Mitenkäs tuolla ulkomailla. Onko hyvä jos katson, että paikka on siisti ja jos niillä on joku kansio, mistä näkee millaisia ovat tehneet, niin katson että on "mukavan" näköistä jälkeä?
Kiitos =)
Ninni
Olen suunnitellut ottavani ekan tatuoinnin ja kysyisinkin, että kannattaako ottaa kuva mukaan sinne liikkeeseen? Joku myös joskus sanoi, että voi pyytää piirtämään saman kuvan uudelleen ennenkuin antaa tehdä, onkos se hyvä idea?
Mitenkäs tuolla ulkomailla. Onko hyvä jos katson, että paikka on siisti ja jos niillä on joku kansio, mistä näkee millaisia ovat tehneet, niin katson että on "mukavan" näköistä jälkeä?
Kiitos =)
Ninni
Vastaukset 7
Vanhimmat
moi
mikä sun nimi on
Suosittelen hankkimaan jostain käsiisi Juho K. Juntusen Tatuoitu! -kirjan ja lukemaan sen kannesta kanteen. Saat vastaukset varmasti noihin kaikkiin kysymyksiin ja paljon enemmänkin:)
Ja kyllä tatskaliikkeisiin saa soittaa ja kysyä ihan mitä vaan. Vaikka siellä on pahannäköisiä tatuoituja sikoja niin silti ne kuitenkin mielellään ottaa sut asiakkaakseen:)
kyllä sinne tauointi liikkeeseen voi ihan hyvin viedä kuvan mukanaan. itse vein myös kuvan jonka ne sitten jäljensivät toisellepaperille ja parantelivat kuvaa vähän.
tuosta ulkomailla ottamisesta en itse menis ottamaan sinne koska ei voi tietää miten sterillejä paikat on eikä ne kuvat niissä kansioissa kerro siitä paikan "siisteydestä" mitään, koska ne kuvat knasioissa voi olla ihan jonkun muun tekemiä...mutta tottakai ulkomaillakin on ihan hienoja ja sterillejä tauoinnin ottopaikkoja... mutta ajattele jos satut saamaan sieltä jonkun pöpön tai et saa ihan sitä jälkeä mitä olisit halunnut niin tuo tatuoinnin poisto on aika hankalaa ja lisäksi vie paljon rahaa.
Suomesta löytyy paljon hyviä tauointiliikkeitä ja suosittelen niitä sinullekin :)
Kyllä voit viedä kuvan liikkeeseen. Ite kävin sen kanssa parikin kertaa kysymässä mielipidettä. Loppujen lopuksi tatuoija viimeisteli sen (pyynnöstäni), juuri ennen kuin sain sen nahkaani;)
Toi ulkomaat on muuten aika laaja käsite... on varmaan eroja ihan niin maitten kuin yksittäisten liikkeittenkin suhteen.
Toisekseen kannattaa miettiä kuvan ottoa esim. etelän reissulla jo senkin takia et miten hyvin pystyt pitämään itse hygieniasta huolta ja kuinka paljon kuva rajoittaa muuta loman viettoa.
Mutta jos olet lähdössä pidemmäksi aikaa ja kohdemaa on muuten "sivistyksen piirissä" niin asia muuttuu taas. Mutta harkintaa.
Kyllähän noita tatuointeja näyttää kantavan muutkin kuin suomalaiset... ;)
"Olen suunnitellut ottavani ekan tatuoinnin ja kysyisinkin, että kannattaako ottaa kuva mukaan sinne liikkeeseen?"
No tottakai kannattaa jos sinulla on valmiina jokin tietty kuva jonka haluat tatuoida. Ns. kunnon liikkeissä tatuoija voi piirtää asiakkaan toivomasta kuvasta jopa useita eri variaatioita jotta asiakas saa mieleisensä kuvan.
Jos ulkomailla meinaat ottaa niin ei pelkästään riitä se että katsot paikan olevan siisti vaan sinun pitäisi olla 100% varma että välineet ovat steriilejä, käytettävät värit ovat ok ja tatuoijan "kädenjälki" on ok. Riippuu ihan maasta missä meinaat tatskan ottaa, Suomessa on helppoa ottaa jonkin paikan tasosta selvää mm. muiden kokemusten perusteella mutta ulkomailla voi olla hieman eri juttu.
Mutta ei tyhmänrohkeasti!
Itse otin tatuointini jenkeissä.Haistelin puodin ilmapiiriä ja katselin asiakaskuntaa ja mallikansioita.juttelin henkilökunnan kanssa ja tulin siihen lopputulokseen että paikka oli asiantuntevan oloinen.luotin arviooni ja annoin mennä.jos elämässä liikaa arkailee niin ei kai sitä ikinä tule mitään tehtyä..Enkä ole katunut!
Kuvan kannattaa olla juuri sinunlaisesi ja kertoa jotain sinusta itsestäsi.Onhan kaikki tribaalit yms ihan kauniita,mutta niitä on kaikilla!Rohkeesti vaan!