Jännittävää urheiluviihdettä oli tarjolla Oulun Pakkalan tekojäällä tänä iltana kun OLS kohtasi 125 vuotisjuhlaottelussaan "verivihollisensa" ToPV:n. Ottelunensimmäiset 20 minuuttia OLS hallitsi täysin peliä. ToPV ei päässyt ollenkaan rakentamaan tilanteita OLS:n kovan karvauspelinansiosta. 18 minuutissa OLS takoi taululle luvut 3-0 ja tuhri siinä vielä 3 läpiajotilannetta saamaatta maalia. Sen jälkeen OLS:n muutamasta virheestä ToPV pääsi otteluun mukaan ja kävi lähimpänä OLS:aa 37 minuutin kohdalla tilanteen ollessa 5-4. Ensimmäisen jakson päätteeksi OLS:n Mällinen ja Arto Loukkola tekivät maalin mieheen ja tauolle mentiin tilanteess 7-4.
Toisella jaksolla OLS sitten hallitsikin peliä ja ToPV ei juuri saanut mitään aikaan, jakson alkupuolella OLS teki vielä pari maalia ja näin ToPV:n selkäranka katkesi ja ottelu saikin sitten häviävän joukkueen turhautumisen johdosta ikäviä piirteitä. OLS:n Ylinamman taklasi pallon tavoittelu tilanteessa ToPV:n pelaajaa tuomarin siihen reagoimatta. Tilanteen jälkeen ToPV:n pelaaja löi Ylinampaa mailalla polveen ja työnsi törkeästi Ylinamman kentältä ulos sillä seurauksella, että Ylinampa ei pystynyt enää pelamaan. Syystäkin OLS:n valmennusaitiossa tälläinen törkeä kosto herätti tunteet pintaan. Muutaman minuutin tauon ja valmentajien sanaharkan jälkeen tuomari ajoi ToPV:n valmentajan ulos ja laittoi pari ToPV:n miestä jäähylle. Tilanne ratkesi tähän ja onneksi loppu ottelusta pelattiin rauhalliseti ja molemien tehdessä vielä maalit. lopputulos oli vähintäänkin ansaittu 10-5 OLS:lle. Tornion maalissa Marko Heräjärvi esti mainioilla torjunnoillaan joukkueensa suuremman tappion.
OLS - ToPV 10-5
OLS
5
783
Vastaukset
- McMan
Kiitos otteluselostuksesta, harmittaa kun en päässyt paikalle... työeste. Ols on aloittanut tosi vahvasti, tästä on hyvä jatkaa. Huomenna taas valmentamaan tulevaisuuden mestareita Pakkalan jäälle!
- ToPV
Edelleen TORNIO!
Uskon Tornion ottavan 3 peräkkäisen mestaruuden tällä kaudella.
ToPV = 1
- nilk
Topv-Ols 2-5
Tornio hallitsee...- ...
Mielestäni tulos oli kyllä ToPV-OLS 5-2.
ToPV voitti ja hienosti :)
- ------------
mutta kellekköhän se mestaruus meni??... hä? :):) ;) topparit on terästä ja sitä RUOSTUMATONTA sellaista!!! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979