Pukeutuminen puutarhajuhliin

bBq

Antakaapas pukeutumisvinkkejä puutarhajuhliin, jotka pomoni järjestää 50-vuotispäivikseen. Kyseessä on iltatilaisuus arki-iltana. Mitä päälle naiselle, entä miehelle? Onko pukupakko vai voisiko pukeutua vähän rennommin?

4

3917

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adalmiina

      Jokin aika sitten meillä (minulla ja miehelläni) oli kutsu samantyyliseen juhlaan. Minulla oli kesäinen kukkamekko päällä sekä olkapäillä kevyt neulehuivi. Miehelläni oli vaaleat puuvillaiset suorathuosut sekä silkintapainen lyhythiainen kauluspaita sekä kravatti. Puvun takkia ei juuri kenelläkään vieraista ollut. Tämäntyylistä pukeutumista luultavasti teidänkin juhliin on tulossa. Toivottavasti tuli jotain vinkkiä, sekä hauskoja kesäisiä juhlia Teille ja kaikille muillekkin :)

    • siistiä

      Onneksi mitään pukupakkoja ei ole ainakaan kesäbileissä, häitä ja hautajaisia nyt ehkä lukuunottamatta. Katsokaapa vaikka ylioppilasjuhlien vieraita, monenlaista kivaa heilläkin on päällään, ja kaikki kelpaa! Tärkeintä minusta on se, että laittaa itsensä juhlakuntoon, jotain juhlamieltä nostattavaa. Tylsää mennä arkivaatteissa itsensäkin takia, vaikka se ei muita häiritsisikään. En ole mikään pukeutumisen ekspertti, ja monesti pähkäilen samoja asioita. Sitten juhlapaikalla kuitenkin huomaan, että melkein kaikki kelpaa, kunhan ei ole tajuttoman ylipukeutunut tai liian arkinen. Jo valkoinen paita, korut ja sirot kengät tekee paljon.

      Itse laittaisin vaikka hihattoman kukkamekkoni ja lyhyen, lyhythihaisen jakun. Jos on lämmintä, pärjää ilman jakkua, jos koleaa jakku on mainio olemassa. Jos on tosi viileää tiedossa, niin bleiseri on kova sana. Mutta se hepene alla voi olla aika kevytkin.

      Mies laittaisi varmaan suorat, siistit puuvillahousut, sellaiset hyvän näköiset, prässilliset, mutta aika rennot. Vaalean lyhythihaisen paidan, krakankin ja ottaisi pikkutakin mukaan.

    • bBq

      Kiitos vinkeistänne, samoilla linjoilla tunnuitte olevan kanssani!

    • Anonyymi

      Meillä on tavalliset pihajuhlat, laitan päälle kirjavat vihreäsävytteiset housut ja keltaisen pitsipaidan, pitkät hihat, lisäksi keltainen neule jos on viileää, kengät ehkä punaiset kangaskengät joissa rusetti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe