Kysymys klassisen musiikin ystäville

se joku

Kysyisin tälläistä kysymystä teiltä klassisen musiikin ystäviltä. Että mitä mieltä olette heavy musiikista? Moni heavy bändihän myöntää kuuntelevansa klassista musiikkia ja saavansa inspiraatioita klassisesta musiikista. Omasta mielestäni klassinen ja heavy musiikki ovat loppujen lopuksi aika lähellä toisiaa. Itse lukeudun heavy musiikin kuuntelijoihin mutta kaikki kunnioitus klassiselle musiikille joka on antanut paljon ideoita heavy musiikille. :)
Eräs tälläinen heavy yhtye on Nightwish jonka varmasti monet teistä ainakin jotenkin tietää eli mitä mieltä olette? Onko se teistä musiikin raiskaamista vai...

6

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellisti

      Heavy-musiikki on yksi musiikin lukemattomista lajeista. Klassinen ja heavy ovat kyllä tietyssä määrin hyvinkin läheisiä.
      Itse kuuntelen lähes kaikenlaista musiikkia.

      Klassinen - Heavy
      Jazz - Rock

      Kaikki käy.:)

    • öhöm,

      ei se ole raiskaamista, mutta mun mielestä klassisiin biiseihin ei sais koskea...
      esim yks pändi on ottanu yhen ihan biisin taustalle ja räpänny päälle!?

      • Anonyymi

        Siitä tulee sellainen olo, että joku olisi halunnut tehdä "pilaversion" alkuperäisestä kappaleesta, mutta toisaalta sellaiset versiotkin lisäävät klassisen musiikin mainetta jollain tavalla. Olisi kivaa, jos niissä "kappaleissa "olisi edes mainittu alkuperäisen säveltäjän nimi. Joissain ei nimittäin edes mainita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä tulee sellainen olo, että joku olisi halunnut tehdä "pilaversion" alkuperäisestä kappaleesta, mutta toisaalta sellaiset versiotkin lisäävät klassisen musiikin mainetta jollain tavalla. Olisi kivaa, jos niissä "kappaleissa "olisi edes mainittu alkuperäisen säveltäjän nimi. Joissain ei nimittäin edes mainita.

        Mutta on OK kuunnella sellasia. Ja mukavaa että klassinen on antanut artisteille inspiraatiota :)


    • Anonyymi

      Mä ainaskin kuuntelen ihan mitä tahansa musaa eli menee klassinen, tanssi-iskelmä(kotimainen), rock, schoegaze, räppi, uskovais -gospel musa ja ihan mikä tahansa. Ja olen kuulemma pelle kun kuuntelen kaikkea kun näin eräs sanoi minulle.

    • Anonyymi

      Molemmat yhtä kuolleita genrejä. Viimeksi 200 vuotta sitten kai tuli jotain repäisevää, modernismit siihen päälle ja sitten hyviä öitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe