Ircissä olen useammankin vuoden ajan vaihtanut sanoja slovakialaisen miehen kanssa. Hän on vaivautunut opettelemaan vähän suomea ja voisin vastavuoroisesti vääntää vähän slovakiaa kun seuraavan kerran juttelemme.
Miten tervehditään slovakiaksi vähän erikoisemmin kuin jostain turistioppaasta voisi lukea? Jotain "ollos tervehditty"-henkistä? Entäs vastaavasti eroajaissanoja?
Olisin erityisen kiitollinen jos välttyisitte opettamasta "syö isoäitisi sukat"-tyylisiä fraaseja.
Slovakialaista
6
1062
Vastaukset 6
- Novy.most
Ainakin jotkut vanhemmat ihmiset käyttävät Ahoj:n sijasta kuulemma Servus!-tervehdystä.
Hyvää päivää on "dobrý den´" ja näkemiin "dovidenia" tai tuttavallisemmin "dovi". Nää siis ihan normikamaa. Ei tule het mieleen tyylikkäämpiä ilmaisuja, sori.
Ehkä voisit puhua vaikkapa loistavasta päivästä "výborný den´" tai iloisesta illasta "veselý vecer"? ;) Terkkuja voit laittaa sanomalla: "Pozdravy!" ja suukkoja annat: "Bozky!" Jos jätkä ei ymmärrä hyvän päälle niin sano sille että haista hovno. ;)
Nový most- olkoon sellainen
Jätkä ei ymmärtäisi suukkojen päälle, sillä olen itsekin kundi ja vieläpä heteroseksualisti. Mainitsin jutustelukumppanin sukupuolen vain siltä varalta, että sillä on väliä tervehdittäessä. Jossain thaissa tervehdys vaihtelee tervehtijän sukupuolen mukaan: nainen sanoo "sawaddii kha" kun taas mies "sawaddii khrap".
Kuinkas erotessa? Nosonmoron vastine? - Novy.most
olkoon sellainen kirjoitti:
Jätkä ei ymmärtäisi suukkojen päälle, sillä olen itsekin kundi ja vieläpä heteroseksualisti. Mainitsin jutustelukumppanin sukupuolen vain siltä varalta, että sillä on väliä tervehdittäessä. Jossain thaissa tervehdys vaihtelee tervehtijän sukupuolen mukaan: nainen sanoo "sawaddii kha" kun taas mies "sawaddii khrap".
Kuinkas erotessa? Nosonmoron vastine?Auts, anteeksi kovasti. Heti vaan tuli mieleen että sun on oltava naispuolinen, kun kyselet tenhoavia ilmaisuja.
Mutta MOT huomaamme taas että suomalainen ihana mies haluaa olla tenhoava, ei se aina vain naisen yksinoikeus onneksi ole. :o)
Voi hyvin on "Maj sa dobre" (monikossa Majte sa dobre) tai Maj sa pekne (pekne=kaunis neutrissa).
Dovi!
Nový most - Sauren
Novy.most kirjoitti:
Auts, anteeksi kovasti. Heti vaan tuli mieleen että sun on oltava naispuolinen, kun kyselet tenhoavia ilmaisuja.
Mutta MOT huomaamme taas että suomalainen ihana mies haluaa olla tenhoava, ei se aina vain naisen yksinoikeus onneksi ole. :o)
Voi hyvin on "Maj sa dobre" (monikossa Majte sa dobre) tai Maj sa pekne (pekne=kaunis neutrissa).
Dovi!
Nový mostEi mitään anteeksipyyntöjä. Oikeastaan viimeksi ircatessa heitin hänelle suukon sopivan hymiön kera :-x ja heti hän pyysi kättäni. Pettyi kovasti kun muistutin että olen jo naimisissa.
Kiitos vinkeistä! - Vulkan
Höh. Tuohan on unkaria. :)
- amraam10
Pari hiukan kevyempää tervehdystä voisivat olla vaikkapa "ahojky" ja "nazdar". Noita voisi vissiin verrata suomen moikka tai morjens tms sanoihin :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 541017
- 981004
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21852- 135802
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t121776Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔53755- 45656
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke24654- 50638
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19606
- 46578
- 35560
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72558Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka139555Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen12554Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast46537Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok120536- 47515
- 25512