Punaisia läikkiä, paukamia kasvoissa!

Punanahka

Olen vuosikausia kärsinyt kasvoilleni ilmestyvistä punaisista paukamista ja laikuista, varsinkin suun ympärille ja poskiin. Nyt kulmakarvojen alla yksi kutiava paukama. Ne häviää n. tunnissa itekseen, mutta näin kalpeaihoisena ne loistaa kilometin päähän ja on esim työssä todella kiusallinen vaiva. Miten hemmetissä nämä saisi pois? Onko mun ruokavaliossa jotain pielessä vai hormooneissa vai missä että näitä ilmestyy melkein päivittäin?
Joskus punaisen läikän kohdalle ilmestyy pieni näppylä joskus ei mitään. Nyt tarvisin jotain vinkkejä, meikkejä rasvoja ihan mitä vaan jolla voisin nämä desim peittää. Tavallisista meikkivoiteista ja peitepuikoista ei ole apua...Pliis!

3

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pattinaama

      Ovatko kutisevat paukamat todella punaisia, vai kenties valkoinen paukama jonka ympärys on punainen? - Tässä tapauksessa kyse voisi olla urtikariasta eli kansankielellä nokkosrokosta. Siinä paukama(t) tulevat nopeasti ja häipyvät muutamassa tunnissa, mutta kutisevat ja ovat kasvoihin iskiessään kiusallisen näköisiä.

      Jos näin on, olet ilmeisesti yliherkkä jollekin aineelle. Kenties ruoassasi on jotain mille olet herkistynyt. Itselläni tuo aine on asetyylisalisyylihappo, joten eipä tartte asperiinia ottaa päänsärkyyn eikä muuten myöskään syödä puolukoita :). Itse en ole uskaltanut erikoisemmin niitä lähteä peittämään millään, kun olen ajatellut että iho ärsyyntyy vielä lisää.

    • auttaa

      Mulla on sama juttu ja siihen auttaa kun sipaisee pienen määrän mietoa kortisonivoidetta.

    • Kohtalotoveri

      Minulla sama ongelma. Kesällä sitä aiheuttaa heinäallergia ja talvella - kylmyys!!
      Ihoni siis reagoi kylmyyteen. Apunani ovat antihistamiinit. Syön niitä lähes ympäri vuoden ja ihottuma pysyy poissa.
      Tietenkin ennen lääkityksen (erit. pitkäaikaisen) aloittamista tulee mennä lääkärille, joka tekee oikean diagnoosin ja määrää reseptit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3195
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1152
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1075
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1022
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      45
      867
    8. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      857
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      831
    Aihe