tuli mittariini kuukausi sitten. Olen jostain kuullut, että pitäisi toimittaa lääkärintodistus paikalliselle ajokorttiviranomaiselle. Onko toimittava itsenäisesti vai tuleeko esim. Autorekisterikeskuksesta jotain ohjetta, neuvoa tai määräystä asiasta? Kuka tietäisi?
60 vuotta
5
793
Vastaukset
- ir4irewweipori23r
tsekkaa tuolta. Mun ymmärtääksi ei, jos sulla on pelkkä henkilöautokortti, muuten kyllä. Aikaa on vielä kuukausi.
http://www.ake.fi/viewdocument.asp?ID=982tullut kehotus joka Jeesuksen 5. vuosi siitä lähtien kun ajokortin sain vaikka muka joskus muuttui "ikuiseksi ajokortiksi".
- 70-kymppisenä?
sitroen kirjoitti:
tullut kehotus joka Jeesuksen 5. vuosi siitä lähtien kun ajokortin sain vaikka muka joskus muuttui "ikuiseksi ajokortiksi".
Mä ainakin ajoin kortin aika iäkkäänä ja kortti on voimassa 70-vuotispäivään asti. Lue siitä ajokortistasi mihin asti on voimassa.
- sussu
70-kymppisenä? kirjoitti:
Mä ainakin ajoin kortin aika iäkkäänä ja kortti on voimassa 70-vuotispäivään asti. Lue siitä ajokortistasi mihin asti on voimassa.
Ajokortti vanhenee kun täytätä 70 v, mutta lääkärintodistus pitää toimittaa jo 55 vuotiaana.
- sussu
sitroen kirjoitti:
tullut kehotus joka Jeesuksen 5. vuosi siitä lähtien kun ajokortin sain vaikka muka joskus muuttui "ikuiseksi ajokortiksi".
Mulla on sama homma, vaikka oon vasta autokoulussa, mutta mulla on silmissä häikkää niin pitää toimittaa joka viides vuosi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6122256- 1081108
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,261096Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki5954Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101865- 86855
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573