pirullinen suunnitelma

olen ollut 1/2 vuotta kaukosuhteessa. tapaamme usein miehen kanssa. Olemme suunnitelleet, että muuttaisimme yhteen kesällä.
Nyt minulla on ollut jo kaksi kuukautta kauhea vauvakuume, mutta en ole siitä miehelle puhunut mitään. Tänään olisi pitänyt e-pilleri liuska alkaa, mutta sain ajatuksen, etten söisikään sitä. Miehelle en tietenkään kerro mitään tästä. sanon vaan jos tärppää, että unohdin ottaa muutaman pillerin.

Tiedän riskin, että saatan jäädä lapsen kanssa yksin. Olen päättäny ottaa sen :) Tahdon niin kovasti lasta, että en pysty ajattelemaan muuta.

se syy miksi tuli purkamaan tunteitani tänne on se että oli pakko saada kertoa jollekkin. En siis kaipaa moraalisaarnoja keneltäkään...en edes kaipaa vastauksia.
142933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

pitäisi jättää vasta kunhan ensin olet äijän kanssa puhunut asiasta. Kysynyt sen mielipidettä ja vasta joskus sen jälkeen toteuttanut tuon pahan suunnitelman.

Äänestä
  • tuo on.

    Äänestä

  • provohan kirjoitti:

    tuo on.

    tämä siis ei ole provo.... ihan kirjoittelin omia tuntemuksiani. ja ainakaan vielä en ole tullut toisiin aatoksiin :)

    Äänestä

  • shedevil^^ kirjoitti:

    tämä siis ei ole provo.... ihan kirjoittelin omia tuntemuksiani. ja ainakaan vielä en ole tullut toisiin aatoksiin :)

    ...Näitä on nähty... Ei tuo ole toisen ihmisen kunnioitusta vaan ikävä temppu. Lapsen saaminen on parhaimmillaan kun se on kahden ihmisen yhdessä haluama. Yksin ei ole kiva jäädä ja jos olet vielä tietoinen tästä riskistä, niin älä pilaa itsesi, rakkaasi ja lapsesi elämää tieten tahtoen.

    ...Et kaivannut mitään moraalisaarnaa, mutta mitä muuta voi odottaa, mitä?

    "Vierestä seurannut onnetonta tapahtumaa joka ei koitunut kenenkään hyväksi, vaan lapsen pahaksi"

    Äänestä

Minkä ikäinen muuten olet?

Äänestä

Sä ilmeisesti haluat saada isättömän lapsen???
Oisko nyt kuitenkin parempi lapselle syntyä ehjään perheeseen? Vai?
Jos nyt ylipäätään olit tosissas mitä sanoit.

Ja mitä teidän suhteeseen tulee, kun kerran sen miehen voi heittää kankkulankaivoon tosta noin vaan, ei taida olla kaik kunnossa?
Jospa ettisit ittelles ukon joka haluaa perustaa perheen sun kanssa ja väännät niit mukuloita sit oikein urakalla =)

Äänestä
  • yksi hyvä esimerkki siitä, miksi YH:ita on niin paljon...

    Äänestä

..ottamaan riskin, että mies jättää sinut tempauksesi vuoksi?! Käsittämätöntä. Kertoo kyllä kuinka vähän mies sinulle merkitsee. Surullista. Ja vaikka mies haluaisikin lapsen (mitä et vaivaudu/uskalla kysymään) niin jos tällaista tehdään selän takana salaa niin eipä ihme että häipyis ja nopeasti. Ajattelet, että mies saisi jäädä kuvitelmaan, että olet pillerin pari unohtanut... Ehkä uskookin tuon mutta voitko itse elää valheesi kanssa?
Arvostetaan toisiamme.

Äänestä
  • olet tosi säälittävä, sillä haluat lapsen itsekkäistä syistä (vain ku neidillä sattuu olemaan vauvakuume). En hyväksy tollasta ja varsinkin, ku teet sen salassa tolta mieheltä. Varmasti jokaisella naisella sitä vauvakuumetta on jossain vaiheessa, mutta sinuna en ajautuisi mahdollisesti ohimeneviin tunteisiin.
    AJATTELE!!!!!! On lapsen etujen mukaista syntyä eheään ja RAKASTAVAAN perheeseen. Eniten minua tosiaan ärsyttää toi sun salakavaluus ja itsekkyys. Ei lapsi oo mikään tuote, vaan elävä pikku olento. SInä haluat tuosta vain tehä lapsen ja jotkut parit ei ees pysty saamaan lapsia. Kyllä suututtaa!!!!!!!!!! Säälittää se sun miehes, joka tollasen salajuonen uhriks joutuu...

    Äänestä

Tekosi on moraalisesti väärin. Tiedät sen ja sanoitkin, ettet kaipaa saarnoja. Mutta miten tähän voi olla kommentoimatta!?

Minullakin on vauvakuume, ollut jo jonkin aikaa. Mekin eletään osat vuodesta kaukosuhteessa ja vielä pitäisi pari vuotta sitä kestää. Olen tunnustanut, että lapsenhankintaa toisinaan haikailen, mutta olemme yhdessä päätyneet siihen, että ei ihan vielä ole perheen aika. Siis myöhemmin kyllä.

Sun pitää kertoa kaverilles, mitä tunnet. Ehkä hän ajattelee "miksei" tai "odotetaan vielä vaikka vuosi"... Kun teet jotain tällaista käymättä läpi kaikkia mahdollisuuksia/vaihtoehtoja, olet aikamoisen itsekäs ihminen.

Vauvakuume on ihme ilmiö. Sitä esiintyy, vaikkei seurustelisikaan kenenkään kanssa. Käytät nyt miestä hyväksesi. Hän tietämättään antaa sulle jotain, mitä hän voi pitää hyvinkin suuressa arvossa: OMIA JÄLKELÄISIÄÄN. Tajuatko?

Äänestä
  • kiitos fiksuimmasta kommentista ja tuo pisti miettimäänkin, mutta en vain voi omalle vauvakuumeelle mitään...

    Äänestä

toivottavasti osottaudut mahoksi.

Äänestä

Itsekeskeistä ja pirullista, haluatko miehen 'nalkkiin' tuolla keinolla? Saattaa käydä toisin päin.

Äänestä

Itse tulin isäksi juuri tuollaisen tempauksen ansiosta (Joo joo, olisinhan voinut skitsoilla ja käyttää kondomia. Tiedän myös, että mikään ehkäisykeino ei ole 100% varma.). Nainen oli kertomatta minulle lopettanut ehkäisyn käytön. Kuulin asioiden oikean laidan vasta lapsen synnyttyä. Minusta tuollainen on aikalailla isoimpia (en kyllä keksi isompaa tältä istumalta) petoksia mitä nainen voi parisuhteessa tehdä miehelle. Siinä nainen ottaa vallan päättää lapsen lisäksi myös miehen elämästä. Vaikka omasta tapauksestani on jo kymmenen vuotta, en tule enään koskaan arvostamaan lapseni äitiä, vaikka välit ovatkin asialliset. Niin, yritimme olla lapsen vuoksi yhdessä, mutta ei se onnistunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


shedevil^^ kirjoitti:

olen ollut 1/2 vuotta kaukosuhteessa. tapaamme usein miehen kanssa. Olemme suunnitelleet, että muuttaisimme yhteen kesällä.
Nyt minulla on ollut jo kaksi kuukautta kauhea vauvakuume, mutta en ole siitä miehelle puhunut mitään. Tänään olisi pitänyt e-pilleri liuska alkaa, mutta sain ajatuksen, etten söisikään sitä. Miehelle en tietenkään kerro mitään tästä. sanon vaan jos tärppää, että unohdin ottaa muutaman pillerin.

Tiedän riskin, että saatan jäädä lapsen kanssa yksin. Olen päättäny ottaa sen :) Tahdon niin kovasti lasta, että en pysty ajattelemaan muuta.

se syy miksi tuli purkamaan tunteitani tänne on se että oli pakko saada kertoa jollekkin. En siis kaipaa moraalisaarnoja keneltäkään...en edes kaipaa vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu