Olen työkkäristä koettanut saada työvoimakoulutusta jotta minulla tulisi olemaan paremmat mahdollisuudet työhön normaaliin työpaikkaan. ja en ole saanut vaikka olen itse kaivanut ne kurssit joille olisin mennyt. Sain itse kysyttyäni tiedot lisäopinnoista joita tarvitsen eri työnantajilta. Työkkäristä uupuu ihmisen kuulemisen lisäksi halu auttaa työkykyisiä ja työhaluisia ihmisiä. Yksinkertaisinta olisi antaa raha koulutukseen itse olen aktiivinen ja haluan ja PYSTYN toimimaan. Olen pitänyt itseni kunnossa, Miksi ihmistä auteta!!! Se kaipaa korjausta pikaisesti. Ihmisiä pompotellaan liikaa vaikka selkeät ratkaisut on työnhakija itse ratkaisut hankkinut. Tämä omalta kohdaltani lähentelee jo tahallisuutta ja kiusaamista. Annetaan tyhjiä lupauksia ja niitä ei pidetä. Kaiken maailman projekteja ja palvelukeskuksia ja työnhakuklubeja jotta ne henkilöt saavat siellä työtä. Ihmisiä työnhakijoita hei eivät auta yksilöllisesti. Tämä ei ole oikein!!!!!!!!!!!!!
MIKSI IHMISIÄ POMPOTELLAAN TYÖKKÄRISSÄ!!!
TULEVA LUUSERIKO
6669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehdotin tällä palstalla kerran semmosta, että työtön saisi KELAlta koulutustussetelejä käyttöön, niitä ei voisi muuttaa rahaksi ei luovuttaa edelleen, ne olisivat henkilökohtaisia.
Niitä saisi vuodeksi käyttöön, mutta niiden rahallista arvoa en pysty määrittelemään.
Työtön voisi näillä seteleillä ostaa koulutuspalvelut mistä parhaaksi näkee ja varmasti näkee, onhan työtön itse paras asiantuntija mitä koulutusta hän tarvitsee.
Säästyisi paljon aikaa koska ei tarvitse kytätä mitä se MOL tarjoaa.
Koulutuksesta jäisi myös pois turha hömppä.
työkkäri on ihan ok. paikka..
mutta jos meinaat töitä saada niin paikka on väärä..
työkkäri hoitaa kyllä rahoituksen jos homma ei muuten onnistu..työttömyysturva..
mutta suoraan vaan työnantajien pakeille niin sitä kautta toivoa on..
Työvoimatoimistossa tiedetä kaikesta varsinkaan ITC-alan tekniikoista.
Seuraava minun lista on jo vanhentunut ja olen poistanut siitä opiskelemiani asioita.
Tuo lista on minun aktivointisuunnitelmassani.
PHP/MySQL/Apache.
Symbian OS, Linux, WinXP, HP Unix, Sun Solaris, Mac OS X
Delphi, PostgreSQL, MySQL, Shell-script, ObjectARX, ARM Assembly, JavaBeans, Fortran, LISP, Prolog, Cobol, Smalltalk, PostScript, Lingo, TCL/TK, VHDL, VRML, REBOL, OpenGL
Java/J2EE, Perl, Python, CGI, PHP, JSP, ASP, ISAPI, JDBC, ODBC, IDE, DHTML/DOM, COM/DCOM/CORBA-objektit.
TCP/IP, IEEE 802 verkkostandardit, ISDN, OSI-malli, VPN (Virtual Private Networking), ATM.
SQL-, Novell-, Linux/Apache-, turvallisuus-, posti-, nimipalvelin,MMC/ISM/WSH
GSM-järjestelmät, HSCSD, GPRS, EDGE, Bluetooth, WAP, UMTS, 3G, CDMA/WCDMA, FH/CDMA, DS/CDMA, TD/CDMA, 3GPP protocol, SyncML, MMS, WLAN, Nokia Mobile VPN, 3GPP2, IP Multimedia Subsystem (IMS), WLPR.NET, SOAP-protokolla, GPS, HIPERLAN standardit, BSS(Basic Service Set)/ESS(Extended Service Set), Hajaspektritekniikka (FHSS ja DSSS).
SAP, J-CAD, Archi-CAD, AutoCAD, PhotoShop, Rational Rose, Weblogic Portal, BEA Weblogic Server, ISO 9001 -laatustandardi, NetAct Operation Support System (OSS), Traffica, NDW, 3G OSS, NMS2000, SIM-kortit, EMC -työkaluohjelmistot, MicroStation 3D CAD, FrontPage, Dreamweaver, Matlab
Ja mitä tuo on suomeksi? :)
Kuule se ratkaisee sen että saako loppujen lopuksi työtä. Etkö ymmärrä että jos tarvitsen opiskeluja työtä varten ja siksi on olemassa työllisyyskoulutus jota saa työkkäristä. Jos sieltä et saa niin se kuule silloin riippuu työkkäristä sen työn saanti EIKÖ NIIN OLE MITÄ HÄH!?? Ei siin' silloin auta pelkkä työnanataja kyllä jämpti on näin
muutakin kautta saatavana..ei vaan työvoimakoulutusta...ei saa jäädä tuleen makaamaan:)