Lainaus hyvä kysymys!:
Voisiko joku mies valaista asiaa ja selittää? Miten niin kiihkeä tunne voi yhtäkkiä loppua ja ensin ollaan niin ihastuneita siihen naiseen kunnes kaikki hiipuu viimeistään muutamassa kuukaudessa?
Mistä se tulee miehet? että teille hiipuu tunteet naista kohtaan??????
Voisiko joku mies valaista asiaa ja selittää? Miten niin kiihkeä tunne voi yhtäkkiä loppua ja ensin ollaan niin ihastuneita siihen naiseen kunnes kaikki hiipuu viimeistään muutamassa kuukaudessa?
Mistä se tulee miehet? että teille hiipuu tunteet naista kohtaan??????
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihminen on sillä tavoin rakentunut, että kiihkoa ja alkuhuumaa kestää vain muutaman kuukauden, ehkä vuoden hyvässä lykyssä. Sen jälkeen rakkaus muuttaa luonnettaan. Eivät tunteet siis sinänsä hiivu, vaan muuttavat vain olomuotoaan. Mieletön kiihko muuttuu keskinäiseksi kunnioittamiseksi ja välittämiseksi, jos on muuttuakseen, eli jos kumppani on sellainen jonka kanssa voisi harkita jotain vakavampaakin. Alkuhuuma on ihan hormonaalinen juttu ja koskee sekä miestä että naista ihan yhtä lailla.
sitä että suhde oli vain paritteluhalua ei rakkautta ja lämpöä.
vaan on alettava tekemään asian eteen jotain molempien. Kuvaan astuu vastuu,valinnat, ja vapauden rakentaminen kuniiotukselle ja luottamukselle. Kun ei tahdo kantaa vastuuta toisen tunteista vaan pitää oikeutenaan saada vain arvostusta ja huomiointia sekä jumalointia välttämättömänä itseään kohtaan niin jaksaminen loppuu. Myös kiiltokuvat synnyttää epäselvyytä ja luuloa että onhan noita tunnehurmoksiin tähtääviä suhten hakijoita jokapuolella joten tulosvastuullinen tehokkuus on vallannut suhteetkin ja tuotannolis tehokuuden hiipuessa "irtisanominen" jääkin vaihtoehdoksi tietenkin yt neuvottelujen jälkeen.
Mies odotti sulta aktiivisuutta, mut turhautu lopulta ku halusit vaan leikkiä kainoa prinsessaa.
Kun ihmiseen tutustuu, näkee yleensä vain sen mitä ihminen antaa näkyä. Tuo esiin vain parhaat puolensa ja jotkin kauneusvirheet niin luonteessa kuin muutenkin saa peitettyä. Tämä pätee niin naisiin ja miehiin. Siis molemmat pyrkii hyvään vaikutelmaan.
Tähän kuvaan sitten ihastutaan, mutta muutaman kuukauden kuluessa se totuus tulee ilmi. Se annettu kuva ei vastaakaan sitä mihin rakastui. Ei toinen suhteen alkuaikana marissut lainkaan vaan nieleskeli kaiken kunnes mitta tuli täyteen. Arki astuu kuvaan mukaan ja annettu ensivaikutelma haihtuu.
Toinen asia on että mies antaa myös pieniä virheitä anteeksi tai pitää niitä vain piristävinä mutta jotka myöhemmin alkavat tuntua rasittavilta.
Se vaan kiinnostus loppuu. Nainen on saatu metsästettyä, naiselta on saatu pillua. Siinä ne tärkeimmät. Kiinnostus loppuu ja sitten vaan uutta messiin.
siihen toteamukseen, että hän muistuttaa itse asiassa lahnaa.