Nyt on alkanut se sauvakävelyn vaikein aika. Asfalttia peittää millin paksuinen jääkerros tai ohut lumikerros. Kumitassut eivät saa otetta ja metallikärjet ovat liian kovat. Sitäpaitsi metallikärjet kuluvat äkkiä. Mitä tehdä ?
Jäinen asfaltti
4
1295
Vastaukset
- sanoa
sen parempaa vastausta kun että ahdistua... Jaan harmituksesi sillä minulle tämän vuoden ajan lenkki ei tuo pintaan kun pahaa mieltä. Juoksen mielummin kun muljauttelen niveliäni tuolla tappokelillä.
- vaihtopiikki
voisi tuoda ratkaisun ongelmaasi. Mikäli sauvasi piikin yläpuolella on kolo josta painamalla piikkiosa irtoaa ongelmasi on ratkaistavissa.
Siihen voidaan vaihtaa ns. asfalttipiikki joka on samantapainen piikki kuin nykyisessä sauvassasi mutta se joustaa. Niitä saa niistä kaupoista missä sauvojakin myydään.Uheilullikkeistä kannattaa kysellä.- 999
ns. asfalttipiikki on kovametalli piikki ja mielestäni kovempi kuin normaali. rullahiihdossa piikit kestäneet jo 1½tkm ja pitävät vieläkin. hintaa noin 10€ per pari liimat, tosin kuumaliima käy oikein hyvin tähän asiaan rautakaupasta, paljon halvempaa ja mielestäni helmpommassa käyttömuodosssa kuin exel:n liima tuikkuastiassa.
- helposti kävi
999 kirjoitti:
ns. asfalttipiikki on kovametalli piikki ja mielestäni kovempi kuin normaali. rullahiihdossa piikit kestäneet jo 1½tkm ja pitävät vieläkin. hintaa noin 10€ per pari liimat, tosin kuumaliima käy oikein hyvin tähän asiaan rautakaupasta, paljon halvempaa ja mielestäni helmpommassa käyttömuodosssa kuin exel:n liima tuikkuastiassa.
Olen itse vaihtanut exelin sauvoihini piikkiosat, entiset löystyivät irti.
Entinen "paketti" lähtee hyvin irti kun kuumentaa föönillä hetken ja vetää muoviosan piikkeineen pois. Liimaa jää varteen sen verran, että painetaan vaan napakasti uusi tilalle ja kävelemään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/14710284Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1294245- 1143993
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24423823- 613536
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint512789Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192276- 571999
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201581Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu91416