Nyt on alkanut se sauvakävelyn vaikein aika. Asfalttia peittää millin paksuinen jääkerros tai ohut lumikerros. Kumitassut eivät saa otetta ja metallikärjet ovat liian kovat. Sitäpaitsi metallikärjet kuluvat äkkiä. Mitä tehdä ?
Jäinen asfaltti
4
1275
Vastaukset
- sanoa
sen parempaa vastausta kun että ahdistua... Jaan harmituksesi sillä minulle tämän vuoden ajan lenkki ei tuo pintaan kun pahaa mieltä. Juoksen mielummin kun muljauttelen niveliäni tuolla tappokelillä.
- vaihtopiikki
voisi tuoda ratkaisun ongelmaasi. Mikäli sauvasi piikin yläpuolella on kolo josta painamalla piikkiosa irtoaa ongelmasi on ratkaistavissa.
Siihen voidaan vaihtaa ns. asfalttipiikki joka on samantapainen piikki kuin nykyisessä sauvassasi mutta se joustaa. Niitä saa niistä kaupoista missä sauvojakin myydään.Uheilullikkeistä kannattaa kysellä.- 999
ns. asfalttipiikki on kovametalli piikki ja mielestäni kovempi kuin normaali. rullahiihdossa piikit kestäneet jo 1½tkm ja pitävät vieläkin. hintaa noin 10€ per pari liimat, tosin kuumaliima käy oikein hyvin tähän asiaan rautakaupasta, paljon halvempaa ja mielestäni helmpommassa käyttömuodosssa kuin exel:n liima tuikkuastiassa.
- helposti kävi
999 kirjoitti:
ns. asfalttipiikki on kovametalli piikki ja mielestäni kovempi kuin normaali. rullahiihdossa piikit kestäneet jo 1½tkm ja pitävät vieläkin. hintaa noin 10€ per pari liimat, tosin kuumaliima käy oikein hyvin tähän asiaan rautakaupasta, paljon halvempaa ja mielestäni helmpommassa käyttömuodosssa kuin exel:n liima tuikkuastiassa.
Olen itse vaihtanut exelin sauvoihini piikkiosat, entiset löystyivät irti.
Entinen "paketti" lähtee hyvin irti kun kuumentaa föönillä hetken ja vetää muoviosan piikkeineen pois. Liimaa jää varteen sen verran, että painetaan vaan napakasti uusi tilalle ja kävelemään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4022699Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys172138Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1112135- 1061665
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2321511Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861210Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak1931149Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1491141Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v601053TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p201040