Likainen vinyylilevy

RahiRahi

Onkohan nyt oikea palsta tämän kysymiseen, mutta kysynpä kuitenkin.

Ostin kirpparilta LP-levyn, jossa on muutama tahra. Tietääkö joku, millä keinolla levyä saisi putsattua? Pelkkä mikrokuituliina tms. ei taida auttaa, tahrat ovat todella "ajan patinoimia". Toimisiko joku kemikaali ilman että koko levy sulaa?

6

1957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levyttäjä...

      Miedolla ja haalealla saippuavedellä.Esim vähän Bliw:iä tms nestesaippuaa veteen.Tosi pehmeällä sienellä raitojen suuntaan hieromalla tahrat yleensä lähtee.Sen jälkeen reilu huuhtelu(varo keskietikettiä!)ja kuivaus puhaltamalla esim hiustenkuivaajalla.Mikrolika ei lähde omin konstein vaan tietyt liikkeet puhdistavat levyjä ultraäänikaapissa.Palvelun hintaa en tiedä mutta harvinaisemmat ja arvokkaammat levyt kannattaa viedä ammattilaisen puhdistettavaksi.
      Omat "tusina" levyni puhdista kuten edellä kerroin.Paineilma saattaisi olla yksi keino kuivata ja puhdistaa hienompi moska mutta silloin on oltava täysin varma että puhallettava ilma on "puhdasta".

    • levyttäjä.....

      älä missään nimessä käytä mitään liuottimia puhdistukseen!Niitä vinyyli ei kestä.Myös liina/sieni pitää olla pehmeä,mikrokuitu varmasti hyvä.Ei ainakaan mitään hiovaa/naarmuttavaa materiaalia.

    • täällä
    • RahiRahi

      ... ja kumarran :)

    • oksajo-m

      Olen käyttänyt 70-luvulta asti Ylellä töissä olevalta serkultani saamaani vinkkiä, jota myös Ylellä on käytetty. 50% isopropyl-alkoholia ja 50% tislattuavettä se yhdistettynä Disco-Antistat pesulaitteeseen tulos on todella loistava. Alkoholi poistaa lian ja rasvan, tislattuvesi sähköisyyden. Ei ole vielä, niin likaista levyä vastaan ole tullut jota ei ole puhtaaksi saanut.

      Apteekista saa myös isopropanol-alkoholia, jota lennokkien rakentajat käyttävät sen ihan samaa kuin isopropyl-alkoholi, hinnassa voi olla eroa.

      Että nautinnollisia kuunteluhetkiä ilman turhia rahinoita, siinä säästää myös levysoittinen neulaakin.

    • esimerkki...

      Jos levy on Demis Roussos niin teräsvilla on oiva menetelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe