Lähden varmasti ulkomaille

jos meno ei muutu..

Olen korkeakoulutettu (6v) yliopistolla.
(FM luonnontieiteiden alalta)

Olen nyt ollut työttömänä 11kk.(omasta valinnastani) Pärjäämme vaimon kanssa erittäin hyvin ansiosidonnaisellani (1500netto) hänen palkkansa (velaton kämppä auto etc)


Tottakai seuraan vapaita työpaikkoja härmälässä, ja olen käynyt muutamissa haastatteluissa. MUTTA monsterin kautta saa tietoja myös euroopan vapaista työpaikoista..

JOS en saa työtä suomesta laajennan hakuni eurooppaan.., ja vien koulutukseeni käytetyt verorahat mukanani.. Puhun sujuvaa suomea, ruotsia, englantia ja saksaa..

Viime monsterhaku antoi euroopasta n. 300 paikkaa mitä voisin hakea hyvin mahiksin. Suomessa niitä on kokonaiset 10...

Ikää ei ole vielä liikaa..

2

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uppoava laiva

      Turha edes enää jahkata jos on mahdollisuus lähteä.. (härmälästä olisin jo lähtenyt;)

    • Jossu

      Olet vapaaehtoisesti työtön ja vapaita työpaikkojakin on, mistä oikein olet katkera?
      Suomi on sinut kouluttanut ja maksaa sinulle ihan hyvin kotona makaamisesta, mitä olet vielä vailla?
      Minun mielestä olet sosiaalipummi ja toivon, että lähdet mitä pikimmin sinne ulkomaille ja pysyt siellä. Verorahoille on parempiakin kohteita kuin maksaa sinulle kotona lorvimisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe