Exä tuli takaisin 3v:n jälkeen

Kolme vuotta sitten seurusteltiin ja erottiin sekavissa tunnelmissa. Ollaan oltu sen jälkeen yhteydessä vain satunnaisesti. Kerran käytiin jopa kahvilla pari vuotta sitten.
Kaksi viikkoa sitten mies sitten soitti ja vuodatti kuinka ikävä hänellä on ollut. Rakastaa kuulemma vieläkin. Oli kyllä tuolloin humalassa.
Nähtiin ja hän vuodatti taas kuinka haluaa korjata kaikki asiat välillämme ja haluaisi seurustella taas kanssani.
Viikkoon en hänestä mitään kuullut kunnes päätin ottaa yhteyttä. Taas on melkein viikko vierähtänyt eikä miehestä ole kuulunut mitään.

Voisiko joku viisaampi auttaa ja kertoa minulle että mitä hän mahdollisesti ajattelee.
Miksi hän tupsahtaa nyt elämääni vuodattaen rakkauttaan ja ikäväänsä minua kohtaan, mutta kuitenkin on kaukainen teoissaan kun on selvinpäin.

Pitäisikö minun sanoa hänelle suoraan etten jaksa mitään pelleilyä ja että jos hän ei tarkoita mitä sanoo niin on parempi että hän pysyy poissa elämästäni harmia aiheuttamasta.
121505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miksi kiusaat itseäsi? Jos jutusta on jo 3 vuotta,
eiköhän ole jo aika unohtaa se tyyppi eikä välittää
hänen satunnaisista yhteydenotoistaan.

Sano suoraan että sinulla on nykyään ihan oma elämä
etkä kaipaa häntä sitä sekoittamaan.

Äänestä

Minä en ottaisi kulta tarjottimella ex-ukkoja takaisin.Viellä tuollainen paskanjauhaja.Älä tee itsestäsi PELLEÄ!

Äänestä
  • Samaa mieltä olen ed. kirjoittajan kansa. Joku oma juttu sillä on menossa. Käyttää sua vaan hyväkseen siinä. Älä mee mukaan.

    Äänestä

no kummassa sitä enemmän syytä oli?

Äänestä

Voi kuule Sari!Voin kertoa lähes samanlaisen omakohtaisen kokemuksen!Eromme jäi käsittelemättä ja kangersi mielessä vuosia!En osannut vakiintua,kai odottelin alitajuisesti exää takaisin ja hän saapuikin monen vuoden jälkeen.Vannoi rakkautta ja välillä katosi!Piinasi ja kiusasi ja kokeili minua-minäkin sorruin välillä ottamaan yhteyttä kun ei hänestä kuulunut mitään. Mikä helvetti meitä naisia vaivaa-Että pitää moiseen alistua?
Aloitimme uudelleen suhteen, mutta eihän siitä mitään tullut(vaikka useita vuosia yhdessä roikuttiinkin),.Neuvon sinua Sari-mielenterveytesi takia-entisiin ei kannata enää kompastella!!Mikään ei ole enää kuitenkaan kuin ennen,ainoastaan ne huonot luonteenpiirteet säilyvät ja vanhemmiten kärjistyvät!!!Mutta kai se aika kultaa...ja sitä sortuu narraamaan itseään.

Äänestä

Exälläsi on ollut joku juttu joka on vasta päättynyt.
Se on se tilanne jolloin - varsinkin päissään - tuntee olevansa niin heikoilla että kaikki vanhatkin jutut pyörii mielessä. Niitä saattaa jopa kaivata niin että alkaa soittelemaan...
Älä sorru, mihinkään, siitä tulee on/off-juttu...

Äänestä
  • Miksi kiusaat itseäsi? miksi sorrut alistut tuollaiseen? älä tee itsestäsi pelleä!
    forget him! unohda se mies!

    No joooooo okei ja vittu! ootte aivan oikeassa!
    yritän ja yritän ja joooooo mä tiedän! mä tiedän!
    tiedän sen että pitää unohtaahaaaa!! mutta ,miksei kukaan taida ymmärtää ettei se noin vaan toimi!?????

    teidän ja teidän 'unohda tyyppi ja forget him!
    saa täällä useinmiten neuvoksi vain nuo kaksi sanaa jos joku kysyy jotakin koska asia ahdistaa!
    Mutta sitten jos teille kävisi noin ja ootte samanlaisessa tilanteessa niin, tulkaa sitten tänne kertomaan miten helposti voit unohtaa hänet! ja pistää miehen pois mielestäsi! nappi vaan OFF! häh? se on teidän mielestä niin helppoa!

    No,i dont think so!!

    Äänestä

vaan jatkus mutta miten hyväksikäytetty uskoisi!!!

Äänestä

tiedät mitä tunteita sulla häneen on !! Tee ratkaisusi sen mukaan ! Turha täältä kysyä mielipiteitä kun kukaan ei tiedä tarkkaa tilannettanne erotessa tai nyt juuri. Ja voihan ihmiset ihastua/rakastua uudelleen, muuttua, ihan mitä vaan...se mitä tapahtuu on tapahtuakseen. "Tee työtä itsesi kanssa", mieti asiaa, keskustele hänen kanssaan, käykää asiaa läpi...ei kukaan voi päättää mitään toisen puolesta ! Sinä itse tiedät parhaiten mitä teet...ja mitä siitä vaikka tekisit väärän ratkaisun...elämäähän tämä on ja tänne mahtuu onnistumisia ja epäonnistumisia, murhetta ja onnea ja kaikkea siltä väliltä.

Onnea teille molemmille !

Äänestä

Miehenä voin sanoa sen, että exäsi on puutteessa ja halua vain seksiä. Luulen, että hänellä oli aikanaan ihan mukava kanssasi, mutten usko, että teille voisi suhde toimia. Eli, jollei sua haita sellainen seksisuhde exään, silloin tällöin, etkä odota enempää, niin ota häneen yhteyttä.

Äänestä

Älä ihmeessä ala moisen asian kanssa jahkaileen vaan unohda koko ukko. Taitaa vaan haluta yhtä ja ainoota asiaa tai sitten on huomannut menettäneensä mahdollisuutensa liian myöhään.
Ei ole kyseinen mies tainnut itselleen löytää uutta seuraa ja ajatteli yrittää lämmittää vanhaa uudelleen. Vanhat asiat ovat vanhoja eikä niiden kanssa parane alkaa jahkaileen uudestaan, jos asioiden olisi kuulunut edetä syvemmälle tasolle ni se olisi tapahtunut jo silloin aikaisemmin.
Tietysti kaikkihan on mahdollista mut tämä on minun mielipide ja päätös kuuluu vain yksinomaan sinulle. Etukäteen ei voi tietää mitä tuleva tuo tullessaan mut jonkinlainen päätös on tehtävä ja sen mukaan mentävä eteenpäin.

Äänestä

Ajattele. Miehesi jaksaa vielä ajatella että elämässä ihmisillä ja asioilla on merkitystä. Mäkin toivoisin että exäni ottaisi joskus yhteyttä mutta ei taida olla toivoa.. :(

Tietysti alkoholi madaltaa kynnystä koska ylpeys usein estää ihmisiä tällaisissa tilanteissa. Silti exälläsi varmasti on aitoja tunteita jos vielä kolmen vuoden päästä jaksaa yrittää.

Olennaista olisi että saisitte seurustelun jotenkin toimimaan jatkossa. Ei mies tietysti edelleenkään hinnalla millä hyvänsä halua kanssasi kituuttaa kuten myöskään tuskin sinä hänen kanssaan. Ongelmat jotka aikanaan johtivat eroon on ratkottava. Jos näet miehen sen arvoiseksi niin yhdessä tuumin töihin ratkomaan.

Minusta tuntuu että mies voi hyvinkin olla sen arvoinen. Jos nyt alatte uudelleen, niin minusta se on jo harvinaisuudessaan tosi kaunista ja kuulostaa muutenkin kohtalolta. Harva ihminen saa uutta tilaisuutta kuten sinä. Voi kunpa mun exäni ottaisi yhteyttä, voi kunpa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sari kirjoitti:

Kolme vuotta sitten seurusteltiin ja erottiin sekavissa tunnelmissa. Ollaan oltu sen jälkeen yhteydessä vain satunnaisesti. Kerran käytiin jopa kahvilla pari vuotta sitten.
Kaksi viikkoa sitten mies sitten soitti ja vuodatti kuinka ikävä hänellä on ollut. Rakastaa kuulemma vieläkin. Oli kyllä tuolloin humalassa.
Nähtiin ja hän vuodatti taas kuinka haluaa korjata kaikki asiat välillämme ja haluaisi seurustella taas kanssani.
Viikkoon en hänestä mitään kuullut kunnes päätin ottaa yhteyttä. Taas on melkein viikko vierähtänyt eikä miehestä ole kuulunut mitään.

Voisiko joku viisaampi auttaa ja kertoa minulle että mitä hän mahdollisesti ajattelee.
Miksi hän tupsahtaa nyt elämääni vuodattaen rakkauttaan ja ikäväänsä minua kohtaan, mutta kuitenkin on kaukainen teoissaan kun on selvinpäin.

Pitäisikö minun sanoa hänelle suoraan etten jaksa mitään pelleilyä ja että jos hän ei tarkoita mitä sanoo niin on parempi että hän pysyy poissa elämästäni harmia aiheuttamasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu