No niin nyt tarvitaan oikeita apuja

Palleroinen

Olen lievästi ylipainoinen lääkärin taulukon mukaan ja nyt pyrinkin laihduttamaan sen 7 kiloa, jota minulla on ylimääräistä, pois.

Joten antakaas neuvoja, olen jo saanut painoa hieman pienenemään sillä että otin pastan, valkoiset jauhot,leivän ja perunan kokonaan pois ja korvasin ne kasviksilla. Ja käy noin 3 kertaa viikossa lenkillä, jokainen lenkki kestää aina puoli tuntia. Mutta nyt laihtuminen on pysähtynyt...

Joten, kaikki neuvoja kertomaan...ei mitään ihmepilleri tai -dieetti ehdotuksia, olen kokeillut jo kaikkia ja todennut ne aivan turhiksi. Elikkäs kertokaas vaan että mikä olisi sellanen takuuvarma keino heittää 7 kiloa pois ja millaisella ruokavaliolla sen saisi pysymään myös poissa :). En syö sipsejä, hampurilaisia, karkkeja tai mitään sellaista, joten on turha kertoa että ne pitäisi karsia pois.

Haluisin ehdottomasti keskittyä reisien ja masun laihduttamiseen, koska niihin ne 7 kiloa on hienosti kertynyt :D

Kiitos kaikille jotka auttavat!!

7

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eilis

      Olen itse juuri samassa tilanteessa - hyvin samanlainen ruokavalio kuin sinulla, mutta paino ei putoa. Lisäksi käyn kuntosalilla 4 kertaa viikossa.

      Kaikenlaisia kikkoja olen kuullut, kuten että aamulla, ennen kuin syö mitään pitäisi harrastaa liikuntaa, jolloin se olisi erityisen tehokasta ja polttaisi rasvaa.

      Iltasyönti on luonnollisesti pahasta, ja jatkuva napostelu.

      Vihreällä teellä puhutaan olevan positiivista vaikutusta aineenvaihdutaan, tiedä sitten.

      Laihtumisen salaisuutena on kuluttaa enemmän kuin syö, mutta toisaalta taas jos syö liian vähän voi elimistö mennä säästöliekille..

      Liikunta pitäisi olla sopiva sekoitus lihaskuntoa ja aerobista liikuntaa. Itseltäni puuttuu aerobinen liikunta ja sinulta taas ilmeisesti uupuu lihaskuntotreeni. :)

      Monet kehuvat pilatesta ja callaneticsia, että niillä saisi ihmetuloksia, mutta molemmat ovat kuitenkin vaativia lajeja. Suosittelen toki koittamaan, eihän siinä mitään menettääkään voi.

      Toivottavasti vähäisistä vinkeistäni oli jotain apua :) Niitä noudattamalla voisi päästä hyviin tuloksiin, oma ongelmani lienee juuri tuo aerobisen liikunnan puute.

    • eilis

      Motivaatio on tietenkin yksi tärkeä seikka laihduttamisssa. Olisi kiva kuulla miten laihduttamisesi jatkuu ja millä konsteilla :) Saisin siitä itsellenikin intoa!

      • Palleroinen

        Eiköhän se jatku samaan tapaan kuin ennenkin ;) talvi on vaan siitä ikävää aikaa, että en oikein jaksa lähteä ulos kylmään :o eikä ole rahaa salilla käyntiin, mutta kai sitä on jotenkin jaksettava yrittää, vaikka kyllä yritän vähän paremmin tossa joulun jälkeen ;) koska jouluherkkujen syönti vähän pilaa koko hommaa, mutta onneksi tulee aina tammikuu :D ja sen jälkeen pian kesä!

        Kasvisruokien syöntiä jatkan silti edelleen ja koetan pidättäytyä kaikesta pahasta jouluna ;) toivottavasti sinäkin onnistut.


    • orange

      Yleinen suositushan on että ruokavaliosta tulisi saada energiaa seuraavasti: vähintään 50% hiilihydraateista, korkeintaan 30% rasvoista ja 15% proteiineista (voi yksilötasolla vaihdella). Elikkäs miten on rasvojen laita? Hiilihydraatit ovat nyt taatusti jääneet suositusten alle, jos olet jättänyt pastan, leivän ja perunan pois. Mitä sun ruokavalioos nyt sitten kuuluu, kasvisten lisäksi? Nykyään pelotellaan hiilihydraateilla kamalasti, että ne vain pois, mutta pääasiassa juuri niistä energiaa pitäisi saada.
      Pasta olisi siinä mielessä hyvä, että se täyttää nopeasti vatsan, ja pitää olon kylläisenä pitkään. Leivän jättäminenkin pois on vähän arveluttavaa (jos se oli ruisleipää), sillä siinä on runsaasti kuitua, joka mm. hidastaa rasvojen imeytymistä ja pitää myös kauan kylläisenä. Mutta jos tuntuu siltä että vatsa täyttyy ilman niitäkin niin mikäs siinä. Kasviksista kyllä saa kuituja, mutta niitä saa puputtaa sit reilusti.
      Miten valmistat ruuan? Vai valmistatko itse? Ruuanvalmistuksessa kannattaa käyttää pehmeitä rasvoja: margariinia tai kasviöljyjä. Niissä on hyvälaatuisia rasvoja, joita tarvitaan. Kovaa rasvaa kannattaa vähentää (voi, juusto!, liha..). Suosi vähärasvaisia vaihtoehtoja. Uunissa ja keittämällä tehty ruoka on terveellisempää kuin paistettu (paistamisessa käytetään yleensä rasvoja).
      Välipaloiksi hedelmiä tai marjoja. Muista syödä säännöllisesti (väh.3 tunnin välein), ettei nälissään tule ahmittua vähän ylimääräistä. Vesi vanhin voitehista. Elikkä vettä kannattaa juoda ennen ruokailua, niin se antaa vähän pohjaa, ja vatsa täyttyy pienemmillä annoksilla.

      Älä huoli painon pysähtymisestä, sillä juuri laihdutuksen alussa paino putoaa jonkin verran nopeammin, kun ylimääräinen neste poistuu kehosta, sitten painonlasku taantuu jonkin aikaa. Mutta tässä nyt oli jotain perusvinkkejä terveellisestä ruokavaliosta, ja sitä myöten normaalipainon saavuttamiseen.

      Muista myös suolan käyttö! Liika suola kerää nestettä elimistöön ja aiheuttaa turvotusta. Vähään suolaan tottuu ajan myötä! :)

      • Palleroinen

        En pahemmin kylläkään käytä rasvoja ja jos käytän niin vain kasvirasvoja. Kasvisten lisäksi tietenkin kuuluu murot ja puuro aamuisin, sillei vaihdellen ja molemmat nautin ilman sokeria.

        Kyllä minä silloin tällöin syön ruisleipää, koska sehän runsaskuituista ja terveellistä.

        Ja ruuan valmistuksesta, valmistan vain uunissa tai keittämällä, koska paistamissa ruuissa maistuu ällöttävästi rasva ja muutenkin tunnen sen sotkuisemmaksi :) joten en ole valmistanut pannulla mitään pitkään aikaan, jos ei wokkausta lasketa, mutta wokatessani en ole koskaan käyttänyt rasvoja, kasvien oma kosteus on riittänyt tähänkin mennessä.

        Ja soijahan on myös hyvä suolan lähden ;).

        Tosin epäilen, että tämä pömppikseni ei lähde mihinkään niin kauan kun joudun syömään e-pillereitä, niistähän se minun lihoamiseni lähtikin.
        Näyttää siltä että vaikka kuinka jaksaisin harrastaa liikuntaa niin buddha-maha pysyy ;) mikä on ihan kivakin asia joskus ;) olkaa naiset ylpeitä vartaloistanne, koska vaikka niissä on vikojakin, niin yleensä ne viat on niitä mitkä sitä miestänne/(seksuaalisen tasa-arvon vuoksi) naistanne viehättää.

        Mutta terveyden vuoksi kannattaa aina pitää kuntoa yllä :D.


    • maziiri

      Heippa dear Palleroinen:)

      Itselläni on sama tilanne kuin sulla eli n.5-8kg pitäs saada lähtemään..Ja vaikka joskus olen tiputtanut 20kg niin nyt laihduttaminen tuntuu supervaikealta!

      Sulla on jo hyvä alku kun olet jättäny turhat rasvat ja sokerit pois, mutta antaisin pari hyväksi todettua vinkkiä. Eli lisää lenkkeilyn määrää, mielellään 3-5x/vk ja tunti kerrallaan, niin rasva alkaa palaa.
      Sanoit ettei ole varaa kuntosaleihin, ei minullakaan, mutta aiemmin laihduttaessani onnistuin kiinteytymään aivan hyvin kotijumpalla. Eli hae netistä/kirjoista jumppaohjeita, ja kokoa niistä itsellesi selkeä ohjelma, mitä, ja kuinka usein. Tee lihasliikkeitä 3x/vk 30-60min. kerrallaan, muista lopuksi aina venyttelyt.

      Lisäksi kannattaa aloittaa liikuntapäiväkirja, jokaisen "tyhjän" päivän kohdalle alkaa pikkuhiljaa haluamaan edes yhden merkinnän..:) Rutkasti tsemppiä, kyllä me siihen pystymme!

      • Palleroinen

        Kiitos vinkeistäsi :) eiköhän kalenteriin mahdu hyvin se kotijumppakin :D eiköhän tällä lähde se kilomäärä mikä pitäisi pudottaa :).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe