Oli sitten keskustelupalsta mikä tahansa, niin joka paikka pursuaa näitä idiootteja.
Lähes kaikkiin keskusteluihin osallistuu näitä häiriköitä, rasisteja ja muuten vaan itseään täällä netissä muita kiusaamalla viihdyttäviä latva b kakkosia.
Itse olen kolmekymppinen ja avopuolisoni on turkin kurdi. Olisi todella mukava tutustua muihin samanikäisiin ihmisiin ja ehkä ystävystyäkin.
Mutta täällä on hankala keskustella mistään.
Kysynkin siis löytyykö mitään fiksumpaa keskustelupalstaa meille moku-liitoissa oleville?
säälittää keskustelujen
11
1099
Vastaukset
- Matti Meikäläinen
Hei vaan teille:)olen itse alle kolmekymppinen suomalainen mies ja vaimoni on Balkanilta.Täytyy sanoa että täällä kyllä pyörii kaikenmaailman hulluja ja rasisteja ikävä kyllä.Mutta on täällä järkeviäkin ihmisiä.
- willewallaton
On täälläkin mainostettu ainakin paria muuta moku-palstaa. Toinen on nyttemmin suljettu ja toisella ei ainakaan aikoinaan ollut mitään elämää. Sitä se rekisteröintipakko teetättäisi täälläkin.
Mikä siinä on niin vaikeaa hypätä asiattoman viestin yli? Jos joku sinua tuntematon ja sinulle tuntematon räkänokka purkaa pahaa oloaan, niin miksi se pitäisi ottaa jotenkin henkilökohtaisesti? Pisimmät saivarteluketjut alkavat aina siitä, että AP provosoituu ja laskeutuu näiden olemattomista veroeuroistaan huolissaan olevien henkisten nahkatukkien tasolle.
Toisekseen: Miksei tämänkin jo moneekertaan hämmästellyn aiheen sijasta aloitettu jotain oikeasti monikulttuuristen suhteiden arki- (tai miksei juhla-) päiviä koskevaa keskustelua?
Vaikka tämä varmaan epäuskoa herättääkin, olen aloittanut useammankin keskustelun, johon on tullut yllättävän vähän puuppaa ja se vähäkin on ollut helppo tunnistaa. Kunhan aloituksessaan muistaa olla yleistämättä ja etenkään mollaamatta vastakkaista sukupuolta. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Ja siunatuksi lopuksi: Eri mieltähän aina saa olla, kunhan perustelee mielipiteensä hyvin. Muutenhan keskustelu tyrehtyisi alkuunsa. - Huh huh
Tekstisi paljastaa, että olet enemmän kuin hivenen yksinkertainen.
- onnellinen
minä olen naimisissa turkin kurdin kanssa, olemme tosin hieman nuorempia, minä 27 ja mies 25..pareista kaivattaisiin ystäviä, sellaisia missä mies on myös kurdi..
- jos...
Kelpaako sellainen pari, missä nainen on kurdi ja mies suomalainen?
Ai niin, mutta eihän sellaisia pareja ole olemassa... Nyt sulle tietovisakysymys: miksi ei? - aukkoja
jos... kirjoitti:
Kelpaako sellainen pari, missä nainen on kurdi ja mies suomalainen?
Ai niin, mutta eihän sellaisia pareja ole olemassa... Nyt sulle tietovisakysymys: miksi ei?Kyllä kuule löytyy sellaisiakin pareja.
- jauha
aukkoja kirjoitti:
Kyllä kuule löytyy sellaisiakin pareja.
Älä viitsi jauhaa paskaa, jookosta?
- postia
jauha kirjoitti:
Älä viitsi jauhaa paskaa, jookosta?
Laitapa osoite niin laitan sulle virkatodistuksen tulemaan:)
- juu
postia kirjoitti:
Laitapa osoite niin laitan sulle virkatodistuksen tulemaan:)
Voi voi pientä kun jaksaa valehdella...
- viestiketjun aloittaja
juu kirjoitti:
Voi voi pientä kun jaksaa valehdella...
Tätä jus tuossa aloituksessa tarkoitin.
Täytyy etsiä niitä ystäviä sitten muualta. Mielellään joku sellainen paikka mikä todellakin vaatisi rekisteröintiä.
Ajatelkaapa mihin tämä yhteiskunta on menossa. Kun tämä kettuilu on toisille ihmiseilla netissä jo arkipäivää, niin kohta he tekevät sitä jo normaalissa elämässään. Tai tekevät jo, tiedä häntä. Mutta eihän kukaan ihminen, vieraskaan koskaan kasvotusten päästele sellaisia idioottimaisuuksia kuin täällä. Ei voi muuta kun sääliä. Elämän täytyy olla tosi tyhjää kun jaksaa tulla jauhamaan tyhjänpäiväisiä typeryyksiä.
Minun ei tarvitse kenellekään todistella liittoni onnea ym. tai sitä miksi ei enemmän ole niitä kurdinaisia, miksiköhän? Kannattaisi kyseliän vähän perehtyä aiheeseen jos niin kiinnostaa.
Minulle on henkilökohtaisesti ihan sama mitä joku katkeroitunut vanhapoika siellä kotikoneellansa tänne naputtelee. (ed. lause äskeinen ihan provona) - tadzhi
viestiketjun aloittaja kirjoitti:
Tätä jus tuossa aloituksessa tarkoitin.
Täytyy etsiä niitä ystäviä sitten muualta. Mielellään joku sellainen paikka mikä todellakin vaatisi rekisteröintiä.
Ajatelkaapa mihin tämä yhteiskunta on menossa. Kun tämä kettuilu on toisille ihmiseilla netissä jo arkipäivää, niin kohta he tekevät sitä jo normaalissa elämässään. Tai tekevät jo, tiedä häntä. Mutta eihän kukaan ihminen, vieraskaan koskaan kasvotusten päästele sellaisia idioottimaisuuksia kuin täällä. Ei voi muuta kun sääliä. Elämän täytyy olla tosi tyhjää kun jaksaa tulla jauhamaan tyhjänpäiväisiä typeryyksiä.
Minun ei tarvitse kenellekään todistella liittoni onnea ym. tai sitä miksi ei enemmän ole niitä kurdinaisia, miksiköhän? Kannattaisi kyseliän vähän perehtyä aiheeseen jos niin kiinnostaa.
Minulle on henkilökohtaisesti ihan sama mitä joku katkeroitunut vanhapoika siellä kotikoneellansa tänne naputtelee. (ed. lause äskeinen ihan provona)hauskinta purkauksessasi on se, että tulet tänne säälimään muita kirjoittajia ja etsit samalla ystäviä itsellesi ja kurdiäijällesi.
ei sullakaan kaikki asiat ihan hanskassa ole, jos joudut etsimään tällaisella keskustelupalstalla suomi-kurdi-pareja tai ihan mitä ambomaalaisia tahansa ystäviksi.
eiköhän se äijäsi pian jonkun kolmannen pyörän löydä, vaikka sitten ihan omasta heimostaan. täytyyhän maanmiehenkin saada. voitte sitten kimpassa sulauttaa kulttuureja.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245