Treenauksen välipäivät

STHR

Tavoitteeni on treenata laula kotona lähestulkoon päivittäin. Muistelen kuulleeni taannoiselta lauluopettajalta, että joitakin "lauluttomia" välipäiviä kannattaa kuitenkin viikossa pitää. En vaan muista, että kuinka usein välipäiviä pitäisi olla...kertokaa!

Ja onko eroa erityyppisillä äänillä sen kannsa, miten kauan kärsii olla hiljaa, ettei ääni taas mene huonompaan kuntoon ja sointi kärsi? Itselläni on aika korkeasointinen ääni verrattuna joihinkin tummaäänisiin kavereihini ja ollaan huomattu, että kirkkaalla äänellä joutuu enemmän pitämään "ansatsia" yllä, että ääni pysyy kunnossa? Tummaääniset kaverini voivat kuulemma olla viikonkin laulamatta ja sointi ym. ei kärsi. Voiko tämä pitää paikkansa?

5

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen

      huomannut, että ääneni ei "kärsi" pätkän vertaa laulamattomuudesta esim. jos on ollut kurkkukipeänä (silloin ei saisi laulaa). Eikä mielestäni ole hyvä laulaa liian usein tai lähtee koko ääni.. Pitäisi kiinnittää huomiota mm. tukeen, ettei rasitta äänihuulia väärällä tekniikalla!

    • kärsi

      hiljaisuudesta - päin vastoin - mutta faktaa on se, että lihaksemme tarvitsevat treenausta muistaakseen, miten homma toimii. Älä stressaa pätkän vertaa lauluttomista päivistä, ainakaan, jos ihan itseksesi treenailet, koska kukaan ei kontrolloi myöskään sitä miten treenaat. Jos sinulla on lauluopettaja, noudata hänen ohjeitaan. Yli kahta tuntia päivässä älä laula, äläkä puolta tuntia kauempaa kerralla silloinkaan.
      Ammattilainen ääntelee jotain päivittäin, muttei joinain päivinä haukotusta enempää :), joskus harjoitukseen hurahtaa tunteja, oopperalla vaikka. Hän myös treenaa muuta lihaskuntoaan, kylkiä, selkää, vatsaa, notkeutta.

    • kirkkauden suhteen

      Omat kokemukset täysin päinvastaisia. Oma ääni kirkas ja kevyt ja kestää iloisesti vaikka kuukauden treenaamattomuuden (harvoin kyllä sattuu tällaista enää nykyään). En muutenkaan ihmeemmin availe ääntä. Aamuisin totean, että se on siellä, pohdiskelen hetken tekniikkaa ja herättelen pari lihasta. Ja ei ku keikalle. Klassiselle.

      • maallikko

        Oletpa sinä varsinainen lahjakkuus! Moni joutuu ensin avaamaan nenänsä yön tukkeesta ja kostuttamaan suunsa ennen kuin lähtee edes jotakin muutä kuin katkeilevaa örinää. Sinulla on myös aika hyvä koordinaatio kropassasi, jos pieni herättely riittää.


      • kirkkauden....
        maallikko kirjoitti:

        Oletpa sinä varsinainen lahjakkuus! Moni joutuu ensin avaamaan nenänsä yön tukkeesta ja kostuttamaan suunsa ennen kuin lähtee edes jotakin muutä kuin katkeilevaa örinää. Sinulla on myös aika hyvä koordinaatio kropassasi, jos pieni herättely riittää.

        Koordinaatiosta en tiedä (jazztanssi ei ole ikinä ollut lempilajini), mutta joku soveliaiden ominaisuuksien yhteensattuma siinä varmaan takana oli, että alalle ajautui ja jaksaa vieläkin hymyillä :)
        On kummallisen vaikea välillä myöntää, että on ollut lahjakkuus, mutta kun muistaa, että se on vasta alkuedellytys, senkin saa ilolla hyväksyä. Ja mitä siis laulamiseen tulee, jokainen laulaja on onneksi erilainen. Minä nyt olen tällainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe