Kyllä ketuttaa!
Tänne rovaniemelle on kasaantunu jostain kumman syystä v**** suuri joukko eri ikäisiä liikennesäännöistä piittaamattaamattomia/tietämättömiä jalankulkijoita ja pyöräilijöitä. Se on aivan sama missä päin täällä kävely/pyörätiellä liikkuu, niin aina tulee vastaan väärällä puolella kulkijoita! Typerykset tulevat sitten vielä uppiniskaisesti "ja minähän en väistä" -asenteella vastaan niin voi ********!! Ärsyttävintä on sellanen, että joutuu vähän väliä poukkoilemaan puolelta toiselle.
Kaikkein pahimpia ovat koirien ulkoiluttajat. Ja niitähän täällä riittää. Typerää, että koirat opetetaan kulkemaan omistajan vasemmalla puolella, jos käytännössä se tarkoittaa sitä, että omistajan on kuljettava väärällä puolella tietä, jotta koira voisi haistella muiden koirien jätöksiä matkan varrella!
Voi ******** typerykset!
Typerät rollolaiset
10
1966
Vastaukset
- heheh
tais mennä ohi, mutta kutsutaanko rovaniemeläisiä rolloiksi :D
- mutta täällä Roissa on toisin
tä juntit/rollot kävelee väärää puolta.
- Vanhasilta
mutta täällä Roissa on toisin kirjoitti:
tä juntit/rollot kävelee väärää puolta.
Jokaikinen päivä joku pyöräilee Ounaskoskensiltaa (vanha silta, jossa junat kulkee yläpuolella) väärään suuntaan! Muutenkin on kapea kulkea. Kaupunkiin päin mennään ylävirran puolelta ja Ounasvaara/Katajaranta suuntaan alavirran puolelta! Huomioikaa liikennemerkit ja jos ette niitä ymmärrä niin kävelkää koska kävellä saa kumpaa puolta tahansa, mutta liikenteen sujuvuuden kannalta on parempi mennä "virran mukana".
- etten tajunnut
mutta täällä Roissa on toisin kirjoitti:
tä juntit/rollot kävelee väärää puolta.
rollo-sanan merkitystä :)
- koiran ulkoiluttaja
Ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä tien vasenta reunaa. Siksi koirakin opetetaan kulkemaan ihmisen vasemmalla puolella eikä siksakkia pitkin tietä. Pyörätiellä kuljetaan reunassa. Koiralle helpoin on kulkea sille opetetulla tavalla vasemmalla. Ikävää, että sinun mielestäsi se on typerää. Hajoa siihen :D
Tieliikennelaki
40 §
Jalankulkijan paikka tiellä
Jalankulkijan on käytettävä jalkakäytävää tai piennarta. Hän ei kuitenkaan saa jalkakäytävällä taluttaa polkupyörää tai mopoa, kuljettaa potkukelkkaa, hiihtää, luistella eikä kantaa kookasta taakkaa, jos siitä voi aiheutua huomattavaa haittaa muille jalankulkijoille.
Missä jalkakäytävää tai piennarta ei ole tai milloin sillä kulkeminen ei käy haitatta päinsä, jalankulkijan on käytettävä pyörätietä tai ajoradan reunaa.
Pyörätiellä jalankulkijan on yleensä käytettävä sen reunaa. (7.5.1997/414)
Ajoradalla jalankulkijan on ensisijaisesti käytettävä sen vasenta reunaa, jollei oikean reunan käyttäminen ole kulkureitin tai muiden syiden vuoksi turvallisempaa. Polkupyörää tai mopoa taluttava saa kuitenkin käyttää ajoradan oikeaa reunaa.- kaktus
On se sitten hienoa, että lainvalmistelijat on niin koiraihmisiä, että tekevät näinkin tärkeitä ja hyviä lakimuutoksia.
Niin että tehdään muutos lakiin, jotta koirantaluttajat saavat koirineen kävellä laillisesti just sillä VÄÄRÄLLÄ puolella kävelytietä kaikkia muita vastaan. Onhan se hyvä että koirat ovat omistajineen turvassa ja tyytyväisiä liikenteessä. Mitä väliä nyt on SUURESTA OSASTA kansalaisia, jotka taatusti kävelevät vanhan lain mukaisesti kävelytien oikeaa reunaa, koska liikenne/liikkuminen on siten sujuvampaa/turvallista.
Hiphei ja hurraa päättäjät!!
- Joku melko tollo
sitä esittelee sillä nimella jossa kuulemma ihmiset kulkevat väärälläpuolen tietä? en ole nähnyt kuin vain tien yläpulisella osuudella kulkevia, en väärällä eli alapuolella! Vaikakin heitä kulkee molemmilla reunoilla mutta ei alapuolella,. Savat kulkea ei minua haita vaika ajelen paljon pyöräll myös. Minulla on pir-tuku ja soitann sitö jos esteitä ilmenee! Ja sitten ne valot pimeällä! Älkää moukat valitelko! Näon me Rovaniemellä, mutta teidän Rolloista ei ole tietoa, huolehtikaa omat Rollotelunn e itse , emme ala teitä neuvomaan !
- ei kai
Me nyt eteläläisille näytetä,ettei me mahduta enää kulkemaan täällä pohjoisessa.Meillähän on tilaa ja paljon!!
Miten kävis jos kysymyksen aloittaja asuis helsingissä,hih!!! (helzingin palsta olis tukossa)
Ja toiseksi,sopu sijaa antaa.- Suur-Rovaniemi
Hienoa. Tässä oikein mukavasti aloitettu viestiketju jollaisia kaivataan lisää. Kirjoittaja on valistuneesti jo etukäteen alkanut omaksua suurkaupungeille ominaisia piirteitä. Näistä merkittävimpiä globaalisti ovat teiden ruuhkautuminen ja pienen ihmisen asema cityssä.
Ansiokkaasti viestiketjun valveutunut aloittaja on huomioinut tulevan kuntaliitoksen ottamalla esille vähäiset jalankulkijoiden mahdollisuudet selviytyä tulevassa business-citymäisessä ympäristössä. Ihmetystä herättääkin se, miten päättäjät eivät ole vielä huomanneet tätä jalankukijan tulevaa tukalaa asemaa ihmismassojen puristuksessa.
Koirat ovat myös oikeutetusti saaneet oman nelitassuisen jalansijan edistyksellisessä huomioinnissa Suur-Rovaniemen myllerryksistä. Kuten muissa vastaavissa metropoleissa (Esim. New Yorkissa yli 3 miljoonaa koiraa), on myös Rovaniemellä aika tehdä tarkat säännöt koirien ulkoiluttamiseksi suuremman kaaoksen välttämiseksi. Ennalta osoitetut koirapuistot ja palkatut koirien ulkoiluttajat tulisi olla meilläkin pian tätä päivää.
Koko viestin aloittaminen osoittaa maailmankansalaisen elkeitä. Aito kiinnostuminen yhteiskunnallisista ilmiöistä on kansalaisyhteiskunnan toiminnan perusajatus.
Tältä pohjalta on hyvä viestiketjun aloittajan jatkaa yhteiskuntakriittistä kannanottoaan. Jään odottamaan lisää mielenkiinnolla, olet saanut korvani hörölleen...
Lopuksi arvoitus:
Jos Rovaniemeltä otta kompassisuunnaksi koillisen (ilman erantokorjausta), niin kuinka pitkälle voi kävellä ilman ruuhkia tai häiritseviä naapureita ja heidän koiriaan?
a) 500 km
b) 1500 km
c) 2500 km
- nauku75
miettikäähän tätäkin, nyt kun suurrovaniemestä tulee totta, myös autolla ajaminen kallistuu, koska autot kuluttaa kaupunkiajossa enemmän polttoainetta! eli myös täällä 40 kilometrin päässä jättirollon keskuspaikasta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454970Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481069- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17977Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8867Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2822Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27703