Ollan seurusteltu mun poikaystävän (kutstutaan sitä vaikka heikiks) kanssa kohta kolme vuotta, ja mua on vaivannu koko sen ajan se, että aina kun ollaan ulkona, vaikka vaan kävelemässä, kattoo heikki aina muitten naisten perään.. Kyllä tiiän että miehet on sellaisia, mutta oon sanonu siitä ja toivonu, että silloin harvoin kun yhessä ulos ehitään, niin että se pystyis sillon olla kattomatta niitä. Ja toinen asia, tätä sain todella kauan kysellä ja esittää vaikka minkälaisia kysymyksiä, että sain ylipäätään tähän vastauksen, ja sekin tuli vahingossa.. eli, heikki sano, että jos se menisi esim. johonkin baariin poikaporukassa, ja jos siellä tulisi jokin nainen joka olisi hyvän näköinen joka kiehnäisi heikissä kiinni, niin saattaisi käydä niin että he päätyis sänkyyn, tosin ilman mitään tuneita, mutta silti..
Ei tuo muitten naisten kattelu sitä luottamusta vähennä, mutta ei kivalta tunnu, oletteko te saaneet miehenne sen lopettamaan ja jos olette, niin miten?
Eli, mitä mieltä te tästä olette?
Ei tuo muitten naisten kattelu sitä luottamusta vähennä, mutta ei kivalta tunnu, oletteko te saaneet miehenne sen lopettamaan ja jos olette, niin miten?
Eli, mitä mieltä te tästä olette?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei se naisten katseleminen niin kummaa ole, mutta se, että hän noinkin heppoisin perustein päätyisi sänkyyn jonkun kanssa, se on huolestuttavaa. Oikeastaan sinuna ottaisin selvää, että ihan tosissaanko hän puhui. Ja jos niin, sittenhän sinä et voi luottaa häneen. Oudon rehellinen, yrittääkö tehdä mustasukkaiseksi vai mitä ihmettä..
jos se on sun heikkis "tauti", en usko että voit sitä auttaa ja vaikka se mahtaakin olla ärsyttävää, niin jos siitä joutuis huomauttamaan, tuntisin itseni alentuneeksi johonkin mitä en haluaisi tehdä. jos ei heikki itse tajua, on kyllä jotain vikaa. edes yleiset hyvät käytöstavat pitäis olla ja niihin ei kuulu muitten toljottaminen kun on toisen seurassa.
moukkahan se taitaa olla sun heikkis.
...mutta pitäis miehilläkin olla jokin käsitys siitä että jos haluaa olla parisuhteessa niin ei kumppanille hetkautella tollasia että "voisin hypätä toisen kanssa sänkyyn...". Kannattaa kyllä kysyä, mitä ihmettä se tarkotti. Ei tollasta saa suvaita. Mun mielestä on väärin edes ajatella tollasia.
Heikiltä tollanen. Taitaa luulla poju liikoja itsestään. Itse ottaisin asian puheeksi ja selvittäisin mitä siinä oli takana. Vakavan keskustelun paikka. Jos mahdollista niin koita tehdä heikki vähän mustasukkaiseksi pelaamalla samaa peliä. Tarkkaile reaktioita. Joskus miestä tai naista pitää "kouluttaa" samoin kuin lasta; toilailusta täytyy koitua jokin seuraamus. Eihän sitä muuten opi. Varsinkin jos on vähän paksukalloinen.
Naisten katselusta oma kokemus on ainakin se, että jos on ollut pitkään sinkkuna ja sit alkaa seurustelemaan, niin voi jäädä päälle vähän sellanen naisten vilkuilu. Sitä ei ehkä aina itse tiedosta vaan siitä tulee refleksi. Itsellä ei siinä kuitenkaan ole ollut mitään pidemmälle meneviä ajatuksia tai haluja taustalla. Kulloistakin kumppania aina kunnioittaen olen ryhdistäytynyt ja lopettanut vilkuilun. Ei se kyllä hetkessä tapahdu, koska se on tapa. Jos heikki oikeasti haluaa sen vilkuilun lopettaa niin kyllä se siihen pystyy.
Myös minun poikaystäväni katselee muita naisia/tyttöjä, ja tekee sitä myös minun ollessani paikalla. Terveissä rajoissa katsominen on ok ja luonnollistakin. Mutta itse olen koko suhteemme ajan (olemme seurustelleet melkein 2,5v) joutunut kestämään sitä, että jos paikalla on muita tyttöjä, minä jään aina toiseksi. Tarkoitan tällä sitä, että esimerkiksi juuri kaupungilla kävellessämme poikaystväni ei katso minua juuri lainkaan vaan minusta välittämättä antaa silmiensä "levätä" muiden naisten kasvoissa, rinnoissa, takapuolissa.. Erityisen paljon tämä loukkaa minua juuri sen takia, että poikaystäväni on vain haukkunut minua, sanonut kuinka ruma, lihava ja lauta olen, ja heti näiden haukkumisten jälkeen hehkuttanut kaupungilla näkemiään "kauniita, isorintaisia" naisia :(. Ei tunnu yhtään kivalta, sen voin myöntää. Nykyään meillä onkin kauheat riidat päivittäin juuri tämän asian takia :'(.