Apua virvelin kanssa

virvelisti

Osaisko kukaan sanoa tästä näin vain, että mikä on virvelissäni vialla kun se ei soi. Virveli on melko vanha. Vaihdoin hiljattain ylemmän kalvon ja itseasiassa sointi vain väheni entisestään, kalvo taitaa olla paksumpi kuin vanha. Matto ei juurikaan soi. Miten on maton kanssa, eikös matto ala resonoimaan rummun kalvon kanssa, eli jos rumpu itsessään soi paremmin, mattokin resonoi enemmän?
Olen löystytelly ja kiristelly mattoa, ja ylempää kalvoa, mutta sillä en saa mattoa paremmin soimaan. Ja mikä on sen alemman rumpukalvon merkitys?

3

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rumppaaja

      Alakalvo saa olla aika kireällä ja maton pitäisi koskettaa sitä kunnolla.Ja itse ainakin suosin virvelin yläkalvona esim Remon ambassadeuria tai emperoria.
      Maton siis tulisi olla täysin suorassa ja kalvoa vasten.Sulla voi olla maton ne pinnit niin venyneet että vain osa on kalvolla.Hanki uusi matto ja kiinnitä se naruilla ennemmin kuin sellasilla muoviliuskoilla.

    • Jussi

      www.kumu.fi

    • hjlon

      En ole mikään oikea rumpali, mutta oon kannuni sen verran moneen kertaan virittänyt, että tiedän sentään jotain. Eli...

      1. Löysäät molemmat kalvot
      2. Kirit yläkalvon (lyönti) tasaisesti kireälle. (Hyvä kireys on se, ettei kalvo anna paljonkaan periksi peukalolla painettaessa. Kapulalla lyödessä kalvon tulee olla kimmoisa.)
      3. Alakalvon (res.) kiriminen kokeilemalla sekä maton kanssa että ilman. Ja maton kireys on tietty makuasia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe