onkos se kannattavaa? kommentteja kaivattaisiin
joltain joka tietää asiasta jotain. Kuinkas kova palkka taso siellä on ja onko huhut verovapaasta autosta totta? =)
Kiitti jo etukäteen
joltain joka tietää asiasta jotain. Kuinkas kova palkka taso siellä on ja onko huhut verovapaasta autosta totta? =)
Kiitti jo etukäteen
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.helsinginsanomat.fi/tuoreet/juttu.asp?id=20020811OL15
"Oslossa oli viime vuonna enemmän huumekuolemia kuin missään muussa Euroopan kaupungissa"
raha ei ole kaikki kaikessa.
Onpas edellisellä oikein vastaus. Tuskinpa äijä sinne huumeita menee kokeilemaan, vaan töihin.
Jos huumeita tahtois, saishan niitä täältä suomestakin!
Itse en tästä sähköjututsa tiedä mut oon kuullu pelkästään hyvää norjassa töistä olevilta.
olotilaa ja se olotila tuntuu siellä töissäkin, vähitellen muuttaen ihmistä kaltaisekseen. Lisäksi suomalainen ei ole hirmuisen hyvässä huudossa norjassa.
suomalaiset ovat norjassa haluttua työvoimaa!
ja suomalaisten lisäksi haluttua ovat virolaiset ja ruotsalaiset.
Ja suomalaiselle on kiva antaa huumeita naamaan, jollei kelpaa, voikin huvikseen tehdä vaikka perättömän ilmoituksen suomalaisesta, johon sitten työura loppuukin myös kotimaassa.
Itse oon ollu norjassa sähkärinä jo melkein 4 vuotta. ja EIPÄ oo huumeita tarjottu. Elintaso ja palkka on huikean paljon parempaa kun siellä suomessa. Kaveri on ollu nyt 2 vuotta hitsarina täällä, ja hyvin on pärjänny. säästi kahden vuoden palkoistaan rahaa,ja osti käteisellä
asunnon suomesta ( mistä suomalainen ottaa yleensä 10v lainan) :D
suosittelen lämpimästi norjaan töihin tulemista!!!
jos raha, työ ja uudet ystävät kiinnostaa!
...metallimiehille töitä hyvin tarjolla?
Taisi olla omat mukana.
kaveri on Norjassa sähköasentajana telakalla, pääsi sinne MAsa-yardsin kautta. eli oli ensin masalla töissä, meni lopulta alihankkijalle Norjaan. työkokemusta alalta oli ennen sinne menoa 3v. Päivärahoja ja palkkaa tulee todella hyvin, käteen jää kuussa 23-30tmk/kk, verojahan ei tarvitse maksaa Suomeen. Verovapaasta autosta en osaa sanoa. Suomessa ei sitten voi virallisesti olla vapaasti, muuten joudut maksamaan verot Suomeen.